آزمایشگاه مکانیک سنگ

بدلیل رنگ منحصر به فرد بژ قابل ترکیب با بسیاری از سنگها و سایر متریال و طراحیها میباشد و مهمترین دلیل محبوبیت این سنگ نیز این رنگ بژ منحصر به فرد است. امروزه تقاضای زیادی برای ساخت فضاهای زیرزمینی عمیق در بسیاری از زمینه های مهندسی سنگ از قبیل فعالیت های معدنی، تولید نفت و دوراندازی باطله های رادیو اکتیو وجود دارد. انجام این آزمایش روی سنگ هایی که در بدنه یا کرانه های سد قرار می گیرند و یا سنگ های مصرفی در ساخت موج شکن ها حائز اهمیت می باشد. هر چه مقدار این شاخص بیشتر باشد، میزان فرسایش، انحلال و خرد شدن در برابر هوازدگی کمتر است.

با این کار باید مراقب بود و احتیاط کرد تا از بروز هر نوع تخریب به آن خصوصیات جلوگیری شود . رنگها هر کدام زیبایی و جلوه ای خاص به اشیاء می دهند و مسلماً بشر در انتخاب خود، علاوه بر استحکام، خاصیت و سهولت کاربرد، به ظاهر امر نیز توجه خاص مبذول می دارد. این سنگ دارای طرح ابر و بادی و موج دار است و از قابلیت برشکاری فوق العاده ای برخوردار می باشد.

معادن آهک در استان های زیادی از کشور وجود دارد اما بهترین و مرغوب ترین معدن سنگ آهک مربوط به استان قم می باشد که بواسطه ژئوپولیتیک و موقعیت زمین شناسی این استان از کیفیت اولیه بالایی برخوردار می باشد. اگرچه تمامی سنگهای مرمریت به طور تقریبی ویژگیها و قابلیتهای مشابهی دارند؛ اما برخی از معادن مانند معدن مرمریت شایان سنگهای باکفیت تر و خالص تری دارند. بهتر است برای محلهایی مانند راه پله و کف مراکز ساختمانی که رفت و آمد در آنها زیاد است؛ از سنگهای مستحکم تری استفاده شود. طبق قانون و بر اساس عقل و منطق، سنگینی زیاد سنگ نما می تواند در حوادثی مانند طوفان و زلزله برای افراد بیرون ساختمان خطرناک باشد.

هرچقدر که سنگ خالص تر باشد؛ قیمت بالاتری نیز برای آن در نظر میگیرند. تولید خاک سنگ به دو صورت طبیعی و صنعتی می باشد. تنها پودرسازان است که تولید پودر سنگ با کیفیت انجام می دهد. اگر می خواهید آرد سنگ با کیفیت و در عین حال ارزان به دست بیاورید می توانید به سایت پودرسازان مراجعه کنید. همچنین از آرد سنگ برای خوراک دام و طیور برای هضم غذای آنها استفاده می شود. قیمت این خاک سنگ ها به عواملی مانند درجه آرد سنگ ها، نوع سنگی که منشأ تولید پودر است و غیره بستگی دارد. عموما پودر سنگ طبیعی به علت حرکت یخچال های عظیم تولید میشود به این شکل که یخچال ها، صخره های جانبی و زیرین خود را ساییده و خوردایش می کند.

برای مجسمهسازی بهطور معمول از پودرهای سفید استفاده میکنند و سپس با اضافه کردن مواد رنگی به خمیر سنگ، رنگ موردنظر را بهدست میآورند اما استفاده از پودرهای رنگی تولید رنگ موردنظر را کمی مشکلتر میکند. پودرسنگ های تولید شده از ضایعات سنگبری ها فاقد ارزش فنی و عمرانی می باشند. تمامی مناطقی از معدن زغال که زیر زمین قرار دارند باید تا 12 متری سطح ، پودرسنگ پاشیده شود. صاف( ایجاد سطح صاف و بی نقص) و بسیار صیغلی بودن نسبت به سایر پودرسنگ(و اصلا مثلگچ دندان پزشگی زبر نمی باشد) موجود در بازار(منظور محصول به دست آمده از پودرسنگ هنری است).

پودر سنگ به دو صورت فله و بسته بندی در بازار عرضه می گردد. این نوع پودر یا خاک سنگ را میتوان در بستهبندیهای ۲۵ و ۵۰ کیلوگرمی در بازار یافت. تعادل این سنگ الهام بخش پادشاه هندی تامیل راجا چولا بود و منجر به خلق عروسکهای سفالی شد که هرگز نمیافتند. خاک سنگ کربنات کلسیم ظرفیت زیادی برای کوبیده شدن در سایزی با ابعاد میکرونیزه دارد. این ترکیب برای درزگیری کاشی و سرامیک بسیار مناسب بوده و پس از خشک شدن دارای ظاهر زیبا خواهد شد. در این آزمایش مقاومت برشی نمونه در امتداد یک ناپیوستگی و یا سطح ضعیف از پیش تعیین شده اندازه گیری می شود.

سطح گرانیت را می توان صیقل داد و از جذابیت آن در ساختمان بهره برد. همچنین به سادگی میتوان به آن شکل داد. تفاوت آنها در شکل کریستال ها و ذرات تشکیل دهنده است. اما در دکوراسیون داخلی و بخشهایی که رطوبت وجود ندارد؛ میتوان از آن استفاده کرد. از انواع ضخیم آن میتوان در نمای خارجی ساختمان استفاده کرد. به کارگیری این سنگ در طراحی نمای خارجی ساختمان، پل سازی، تونل سازی و غیره صورت می گیرد.

برای این کارکرد تنه های کوتاه تر مناسب تر هستند. اصولاً از سنگ برای پوشش دیوار حمام و سرویس بهداشتی، ساختمان های اداری، فروشگاه ها و سالن های غذاخوری استفاده می شود. همانطور که گفتیم سنگ یکی از پرکاربردترین و رایج ترین مصالح ساختمانی است و تقریبا در تمام ساختمان از جمله نمای داخلی و خارجی، دیوار و کف ها و دکوراسیون داخلی کاربرد دارد. 2. راه سازی : یکی دیگر از کاربردهای پودر سنگ در جاده ها و راه های می باشد.از جمله کاربرد آن پاشش آن بر روی قیر است.

از جمله معروف ترین سنگ های تراورتن، سنگ تراورتن حاجی آباد است که در کل دنیا شناخته شده است. تراورتن کاشان کرم رنگ، و تاحدی شبیه تراورتن حاجی آباد است. از انواع سنگ مرمریت می توان به مرمریت خوی، کوه سفید، دهبید، هرسین، شیراز، کویر کاشان و کاوش کرمان و دهبید اشاره نمود. از بین سنگهای مرمریت با زمینه رنگی کرم میتوان سنگ مرمریت دهبید شایان و نمین را نام برد. سنگ مرمریت اسپایدر یا عنکبوتی جزو سنگهای مرمریتی است که به رنگ مشکی با رگههای طلایی وجود دارد. پودر سنگ معدنی به دلیل خواص انعکاسی بسیار خوب بیشترین استفاده را در رنگ ها دارد .

علاوه بر حفاری، برای لایروبی و بارگیری و تخلیه کشتی ها از مواد معدنی و غلات نیز استفاده می شود. آیا برای شما هم پیش آمده که هنگام گذر از جلوی یک ساختمان، زیبایی خیره کننده آن توجهتان را جلب کرده، و تصویری از نمای ساختمان برای همیشه در خاطر شما ثبت شده باشد؟ سنگ مرمر دارای رنگ های قرمز، زرد، سفید، خاکستری، ارغوانی و سبز است و زیبایی بی نظیری به ساختمان می بخشد. همچنین سفید بودن رنگ آن بسیار مناسب این کار می­باشد شما می­توانید طرح را به صورت خام درست کنید و بعد آن را به دلخواه رنگ بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید