آشنایی با مصالح: گچ ساختمانی

بهطورکلی گچ کاران در سراسر دنیا بهطور متوسط ۴۰.۰۰۰ دلار در سال و یا ۱۹.۲۷ دلار در ساعت درآمد دارند. درآمد گچ کاران در کشورهای مختلف با توجه به مهارت، تجربه و نوع کاری که انجام میدهند، متفاوت است. این شغل ازآنجاییکه در لیست مشاغل موردنیاز کانادا یا NOC قرار دارد، این امکان را به کارفرمایان کانادایی میدهد تا کمبود نیروی کار ماهر و با تجربه را از میان متقاضیان خارجی فراهم کنند. گچ کاری ازجمله مشاغل فنی پر تقاضا در کانادا است. درحالیکه متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۰.۲ درصد میباشد.

حداقل خلوص استاندارد برای سنگ گچ باید 70 ژیپس (واحد مخصوص سنجش خلوص) باشد در حالی که انواع صنعتی آن معمولا خلوصی بالاتر 75 درصد دارند. در سال 1370 در مجموع 300 واحد سنگ بری در اطراف شهر اصفهان فعالیت داشتند. به دلیل اینکه ملات تهیه شده با آن در برابر آتش مقاوم است ، پادشاه فرانسه در قرن هفدهم و پس از آتش سوزی عظیم شهر لندن ، دستور داد تا تمام سطوح چوبی را با این ماده بپوشانند.

گچ مرمر: گچ بدون آب مولکولی است که با محلول مخلوط شده و مجددا پخته میشود و در مقابل رطوبت مقاوم است. عوامل و شرایط گوناگونی بر هزینه گچ کاری ساختمان موثر است. برای سطوح ناصاف هزینه ها بیشتر بوده و چیزی حدود 25000 تومان تا 35000 تومان است. استفاده بهینه و هوشمندانه از این مصالح امکان اجرای پروژه ها را با کیفیت بالا، قیمت ارزان و زمان کوتاه فراهم خواهد کرد. از دیگر مزایای آن می توان به مقاومت و چسبندگی بالا، زمان گیرش بالا و امکان پرداخت سطحی کاهش ترک خوردگی و ایجاد سطحی یکدست به دلیل نفوذ کامل در تمام خلل و فرج ها اشاره کرد.

سنگ اونیکس یا مرمر نیز یکی دیگر از سنگهای ساختمانی میباشد که از زمان باستان تا به امروز در سازهها به کار گرفته شده است. گچ یا سنگ گچ ساختمانی نوعی سنگ کربناته با فرمول شیمیایی سولفات کلسیم به صورت CaSO4 است. گچ زیر کار چگونه گچی است؟ این شغل را میتوانید بهصورت تجربی یاد بگیرید؛ همچنین میتوانید در آموزشگاههای زیر نظر سازمان فنیوحرفهای دورههای گچ کاری را گذرانده و مدرک معتبر دریافت کنید.

در شکل زیر شمایی از ادوات انجام این آزمایش دیده می شود. گچ کار می تواند در سطح محدود به کارهای تعمیر و بازسازی پرداخته و یا در سطح وسیع در پروژههای ساختمانسازی کار کند. گچ کاری با صنعت ساختمانسازی و بازسازی ساختمانها ارتباط نزدیکی دارد و نیاز به آن همیشه وجود دارد. در بازسازی بسیاری از ساختمانها و منازل و یا حتی بناهای تاریخی کار گچ کار بیشتر جنبه هنری داشته و آنها انواع گچبریهای تزئینی را انجام میدهد.

هزینه گچ کاری ساختمان در شهرهای مختلف با یکدیگر متفاوت بوده و غالبا بر اساس تعرفه های تعیین شده مشخص می گردد. معمولا هزینه های کار سنتی گچکاری حدود نصف تمام خواهد شد. هرچه مقدار آب بیشتر با شد، باعث کمتر شدن مقاومت گچ سخت شده خواهد شد. شکل گیری آن زمانی آغاز شد که شکل مایع ماسه سنگ رسوبی از درون زمین فوران کرد. از بهترین انواع سنگ مرمیت می توان به مرمریت آباده اشاره کرد.

بدین ترتیب می توان سازه هایی را که در آن سنگ تا سر حد مقاومت نهایی اش بارگذاری شده را نیز طراحی نمود. دیگر شرایط پزشکی. بیماری ها و شرایطی که ممکن است خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهند شامل: اسیدوز کلیه ، سیستینوری ، هیپرپاراتیروئیدیسم، برخی داروها و برخی از عفونت های دستگاه ادراری. عمل جراحی سنگ کلیه یکی از راه های موجود برای درمان سنگ کلیه ای است که به روش های دیگر پاسخ نداده است. همانطور که از نام پودر سنگ یا خاک سنگ مشخص است از کوبیده شدن انواع کانی های معدنی موجود در طبیعت نظیر کربنات کلسیم، سنگ آهک, مرمریت, گرانیک, سنگ آهن, سنگ نقره و… تولید میشود.

کانی عبارت از عنصر یا ترکیبات شیمیایی همگنی است که بطور طبیعی در زمین یافت میشود. گچ به انگلیسی با اسامی مختلفی نظیر gypsum یا plaster شناخته می شود. گچ کار میتواند در شرکتهایی مانند شرکتهای ساختمانی و حوزه دکوراسیون مشغول به کار شود. قیمت گچ ساختمانی که دارای خواص مختلفی نظیر زودگیر بودن ، افزایش حجم پس از سفت شدن ، حالت آکوستیک ، مقاومت در برابر آتش ، رنگ سفید درخشان ، فراوانی زیاد است نسبتا ارزان می باشد. امکان تغییر رنگ آن در صورت وجود ناخالصی های خاک رس و اکسید های فلزی نیز وجود دارد که می تواند رنگ آن را به خاکستری ، آبی ، صورتی یا زرد متمایل نماید.

ساخت سازههایی که با خاک یا آب دارای نمکهای سولفیدی در ارتباط هستند (وجود بیشتر از 0.2 درصد یا 0.3 درصد گرم بر لیتر). سرعت گیرش گچ بسیار بالاست و هنگام گیرش حجم آن به اندازه یک درصد افزایش پیدا میکند. گچ کارهایی که بهعنوان کارمند در انگلیس مشغول بهکار هستند میتوانند با پیشرفت در حرفه خود، حقوق و دستمزد خود را افزایش دهند. یکی از شناخته شده ترین انواع پودر سنگ که معمولا در موارد بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد ، خاک سنگ مرداب یا پودر سنگ نقره است که آن را مردار سنگ هم می نامند.

به دلیل مشخصه های مفید در تهیه رنگ و رنگدانه ها اغلب از پودر سنگ معدنی در این صنعت استفاده می شود . کار روزانه گچ کار میتواند شامل کار با گچ و سیمان، بتونهکاری، رنگ کردن دیوارها و سقفها و… باشد. سیمانهای غیر هیدرولیکی از موادی نظیر آهک، گچ و اکسید کلراید ساخته میشوند. محصول نهایی معدن سنگ آهک، نقش مهمی در صنایع گوناگون ایفا میکند. واحدهای بزرگ پرورش و نگهداری طیور ، ماهی و میگو ، پودر سنگ خوراکی خود را از شرکت آروشا با قیمت مناسب و اطمینان از محصول خریداری می نمایند .

دیدگاهتان را بنویسید