انواع سنگ های ساختمانی و کاربرد آنها[+عکس های با کیفیت]

امروزه عمده ترین سیمانی که مورد استفاده قرار میگیرد، سیمان پرتلند میباشد که به طور مشروح در ادامه مورد بحث قرار میگیرد. یکی از مهم ترین خواص این سیمانها مقاومتشان در برابر حمله سولفاتها می باشد. همچنین مقاومت آنها تا پیش از یک سال کمتر از مقاومت سیمانهای عادی می باشد و لذا از سیمانهای پرتلند پزولانی در قسمتهایی که نیاز به کسب مقاومت سریع است نمی توان استفاده کرد.

خواص این سیمان مشابه سیمان پرتلند معمولی است . به عنوان یک تخمین تقریبی، بین سه تا شش روز صرف میشده است تا سر یکی از کوچکترین نقشها حک شود و حداقل دو برابر این زمان برای حکاکی سر یکی از بزرگترین پیکرهها صرف میشده است. نکته ششم نیز در این رابطه است که اگر احتمالاً یکی از محمولههای رسیده به کارگاه فاسد یا دارای هر ایراد دیگری باشد، بتوان آن محموله را به راحتی شناسایی و جدا کرد.

به منظور جلوگیری از فاسد شدن سیمان در کارگاه، نکات چندی در مورد انبار کردن و استفاده از سیمان باید مدنظر قرار گیرد که به آنها اشاره مینماییم. فاسد شدن سیمان در اثر رطوبت را هیدراته شدن و در اثر جذب را کربناته شدن گویند. عدم رعایت نکته پنجم باعث میشود سیمان در کیسههای زیرین تحت فشار قرار گیرد و در اثر جذب اندکی رطوبت کلوخه شود. در حین انبار کردن سیمان کیسه ای باید فاصله کیسه ها از دیوار نیز رعایت شود. سنگ ازاره که بانام سنگ تیشه نیز شناخته میشود نوعی سنگ کاربردی در ساختمانسازی بهمنظور جلوگیری از نفوذ رطوبت به دیوارها است که عموماً از این سنگ در پاییندیوارهها استفاده میشود.۱۲.

همچنین سنگ ها در طلسم عشق و جادو استفاده می شود. سیمان متوسط یا اصلاح شده تیپ دوم سیمان پرتلند می باشد. این سیمان حاوی بین 45٪ تا 64٪ کلینکر سیمان پرتلند ، 36-55٪ مواد پوزولانی و 0-5٪ مواد تشکیل دهنده اضافی جزئی را شامل می شود. در ایران استاندارد شماره 3517 مشخصات سیمانهای پرتلند سرباره ای که شباهت به سیمانهای پرتلند پزولانی دارد را بیان می کند. به طور کلی سیمانهای ساختمانی به دو نوع پرتلند و غیر پرتلند تقسیم میشوند.

تراورتن عباس آباد از پرطرفدارترین سنگ های ساختمانی است. تراورتن به خاطر نرمی، تنوع رنگ و الگوهای متمایز و رگه داری، در میان طراحان رایج است. ماده رنگی موجود در آن از مس و آهن است. توجه : حرارت هیدراسیون سیمان نوع ۳ بیشتر از دیگر سیمانها بوده و لذا در محیط های گرم استفاده از آن برای بتن ریزیهای معمولی همراه با احتیاط بوده و برای بتن ریزی حجیم نیز توصیه نمی شود.

در صورت انتقال سیمان از کارخانه به کارگاه به صورت کیسهای ، حتماً سطح بارگیر تریلی یا برزنت با پلاستیک پوشیده شود. شرکت سیمان داراب در سال ۱۳۶۶ به صورت سهامی عام و تحت شماره ۶۸۵۱۳ در اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسید. در سال 1386 پروژه افزایش ظرفیت خط 3 از 2200 تن به 4000 تن توسط شرکت سماگ خاورمیانه انجام گرفت. سنگ شکن چکشی واحد خردایش کارخانه با ظرفیت 800 تن در ساعت در کنار سایر تجهیزات سالن اختلاط، مخلوط یکسان و هموژنی از سنگ آهک، سنگ آهن و خاک رس جهت ذخیره در انبار مواد به دست می دهد.

این یکی از موارد بسیار معتبر برای صنایعی است که با آنها کار می کند . آزمایش های تصویری: تست های تصویری هر نوع سنگی را در دستگاه ادراری شما نشان می دهند . تنوع جنسهای موجود در بازار، انتخاب را بسیار سختتر کرده است. سیمان متریالی بسیار مقاوم در برابر آتش است و محصولات آن نیز از این قابلیت برخوردار هستند. برای پر کردن فاصله بین سنگ ها نیز می توان از تکه های ریزتر استفاده نمود.سنگ های متخلخل و سنگ هایی که دارای لایه بندی بوده و قابلیت انحلال آنها بالاست برای دیوار و شالوده مناسب نیستند.

پزولانها مواد سیلیسی یا سیلیس آلومیناتی هستند که خود قابلیت چسبندگی ندارند؛ اما به صورت پودر در کنار رطوبت با آهک ترکیب می شوند و ترکیبات سیلیکات کلسیم به وجود می آورند که خاصیت چسبندگی دارند. اما اگر آن را به سرعت سرد کنیم، به صورت آمورف یا شیشه ای در می آیند که پس از پودر شدن، در صنعت سیمان کاربرد دارند. البته پارهای مشکلات خاص خود مانند عدم مقاومت در برابر آتش، تغییر خواص در دراز مدت و از همه مهمتر قیمت بسیار بالا را هم دارند. در این مکان بلوکهای عظیم گرانیت روی هم چیده شده و شکلهای زیبایی را تشکیل میدهند.

گرانیت های سروش به دلیل خواص فیزیکی و شیمیایی خود، در اثر پرداخت های مذکور ظاهر بسیار زیبایی چشم گیری پیدا می کنند. در تولید انواع پلاستیک و پلیمر ، بخصوص پلاستیک های سخت نظیر PVC ، پودر سنگ به کار می رود زیرا سبب بهبود ویژگی های فیزیکی و بافت آن شده و استحکام فشاری پلاستیک را افزایش می دهد. لازم به ذکر است نام پرتلند به جهت تشابه رنگ و کیفیت سیمان سخت شده با سنگ آهکی که در اطراف شهر پرتلند در ناحیه دُرست انگلستان وجود دارد، مورد استفاده قرار گرفته است.

پس از استخراج مواد اولیه آنها را با استفاده از واگن، تسمه نقاله یا کامیونهای ویژه حمل مواد اولیه به کارخانه منتقل میکنند. تجهیزات لازم برای تولید هر پنج نوع سیمان فوق و خط تولید آنها مشابه است و عمده اختلاف در مقدار مواد اولیه و درجه حرارت کوره میباشد. در صورت حذف این ترکیبات، دمای پخت تا حدود 1800 درجه بالا می رود که غیر اقتصادی است. طی این فرایند، مواد مذکور به نسبت های مشخصی که پیشتر بر مبنای نوع سیمان تولیدی به تایید آزمایشگاه کنترل کیفیت رسیده است، ترکیب شده و در نهایت در سیلوهای خوراک کوره ذخیره می شود.

مواد حاصل برای تبدیل شدن به خوراک کوره می بایست مرحله سایش در آسیاب مواد را طی کرده و به شکل پودر در آیند. پیش سردکن: در این روش به جای آب از پودر یخ استفاده می شود. همچنین در استخراج خاک رس نیز، به دلیل سختی نسبتاً پایین معادن آن، معمولاً از لودر(بیل مکانیکی)، بیلهای مکانیکی پرقدرت و بیلهای کششی استفاده میشود. دلیل محبوبیت این کلنگها این است که آنها میتوانند هنگام لیز خوردن روی برف به عنوان ترمز بکار روند و همچنین در شیب های یخی تند، بسیار ایمنتر هستند. بر روی پاکتهای سیمان باید علامت تجاری کارخانه، نام تولید کننده، نوع سیمان، وزن کیسه و تاریخ تولید با رنگ مخصوص به تیپ هر سیمان نوشته شده باشد.

حداکثر تعداد 12 کیسه سیمان روی یکدیگر قرار داده شوند. اما پس از سرد شدن، پدیده انقباض بتن را تحت کشش قرار میدهد و باعث ایجاد ترکهایی در آن میشود. زیرا بتن در اثر گرمای زیاد هیدراتاسیون منبسط میشود و در همان حال گیرش حاصل میکند. حاصل این فرایند کلینکر است که آن را پس از سرد شدن با 3 الی 4 درصد وزنی سنگ گچ آسیاب میکنند تا پودر سیمان پرتلند بدست آید.

هنگام تخلیه ماشین حمل سیمان، پس از اتصال لوله رابط به سیلو، با افزایش فشار و برقراری جریان هوا در لوله، ذارت سیمان همانند سیال به داخل سیلو منتقل میشوند. در صورت وجود فاصله مناسب بنی سطح چوب و زمین، جریان هوا زیر کیسهها برقرار شده، از مرطوب شدن آنها جلوگیری میکند. در غیر این صورت ممکن است ساخت کارخانه از نظر اقتصادی به صرفه نباشد. از این سیمان به علت حرارت هیدراتاسیون بالا در آب و هوای سرد به منظور آزاد کردن گرمای بالا استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید