انواع سنگ های قیمتی

این پودر سفید رنگ بوده که میتوان با اضافه کردن حدود یک درصد انواع رنگ های معدنی (پیگمنت رنگی) و یا آلی آنرا رنگی کرد و به رنگ دلخواه درآورد. برای مجسمهسازی بهطور معمول از پودرهای سفید استفاده میکنند و سپس با اضافه کردن مواد رنگی به خمیر سنگ، رنگ موردنظر را بهدست میآورند اما استفاده از پودرهای رنگی تولید رنگ موردنظر را کمی مشکلتر میکند. انتهای مسطح آن برای کارهایی مثل شکستن ریشه ها وجدا کردن سطوح جدا شده استفاده می شود.

در «آزمایش اتوکلاو» (Autoclave Test)، خمیر سیمانی با اسلامپ معمولی درون یک اتوکلاو (دستگاهی برای استریل کردن قطعات با دما و فشار بالا) قرار میگیرد. این خاصیت فیزیکی معمولا توسط «آزمایش ویکات» (Vicat Test) اندازهگیری میشود. خواص سیمان، به دو گروه اصلی خواص فیزیکی و خواص شیمیایی تقسیم میشوند. به این منظور، خمیر سیمانی با اسلامپ معمولی بین دو مقطع شیشهای و به مدت 24 ساعت در دمای 20 تا 21 درجه سانتیگراد زیر آب قرار داده میشود.

آبادان- کلنگ احداث یک مدرسه ۶ کلاسه در آبادان با حضورمدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان خوزستان بر زمین زده شد. از آنجاکه پیدایش مخازن زمینگرمایی یک پدیده طبیعی است، لذا هریک از انواع اصلی فوق به انواع فرعی تری نیز تقسیم میشوند. وقتی به مرور زمان آب به داخل یخبندان ها و سنگ های طبیعی رسوخ می کند آنها به پودر تبدیل می شوند. اهمیت اینگونه سنگها از لحاظ شکل ظاهری و استحکام آنها مشخص میگردد.

به همین دلیل، چگالی توده ای سیمان، اهمیت زیادی در درک رفتار فیزیکی ملات سیمانی ندارد. این چگالی معمولا بین 1000 تا 1250 کیلوگرم بر متر مکعب است. چگالی خمیر سیمانی، بر روی مقدار نهایی چگالی بتن اثر میگذارد. وجود مقدار زیادی از آهک و مگنزیای آزاد در ترکیب، باعث افزایش حجم در گذر زمان میشود. آلومینا باعث سرعت بخشیدن به زمان گیرش میشود اما استحکام را تضعیف میکند. اما این هزینهها کدامند و چگونه بر این قیمت تاثیر میگذارند؟

دستگاههای سنگتراشی در اساس، مانند متههای آتشی ابتدایی است اما اکنون دستگاههای موتوری کم کم معمول میشود. کم بودن مقدار C3A باعث مقاومت سیمان در برابر اثرات مخرب سولفات میشود. آلومینا یک ماده مقاوم در برابر اثرات مخرب مواد شیمیایی نظیر خوردگی است. باید قبل از استفاده آن را با پولیش و رزین مقاوم کرد. ویژگیهای یک سیمان خوب با توجه به نیازهای پروژه تغییر میکند. پس از بازگرداندن دما و فشار اتوکلاو به شرایط عادی محیط، تغییر طول نمونه اندازهگیری شده و به درصد بیان میشود. با وجود افزایش سرعت هیدارتاسیون به دلیل حضور فریت، استحکام تغییر زیادی نمیکند.

سرپرست میراث فرهنگی گیلان افزود: این سه موزه شامل موزه تخصصی در مناربازار شهرستان صومعهسرا است که با همکاری و سرمایهگذاری بالغ بر هشت میلیارد ریالی بخش خصوصی در این شهر به بهرهبرداری خواهد رسید. از آنجا که افزودن الیاف پلی پروپیلن در نسبتهای مناسب به مخلوط بتن باعث بهبود خواص دوام عناصر میشود، هزینه کل کاهش مییابد. این ماده زمان گیرش را افزایش میدهد و با این وجود، تاثیر آن بر روی افزایش استحکام منحصر به فرد است.

اندازه ذرات سیمان، با عنوان نرمی آن شناخته میشود. مصرف بیش از اندازه SO3 باعث عدم سلامت سیمانها میشود. سلامت سیمان چیست و چگونه اندازه گیری می شود؟ در این مرحله، سیمان در بستههای 20 تا 40 کیلوگرمی بستهبندی شده و از محل آسیاب به سیلوهای مخصوص انتقال داده میشود. با این وجود، این آزمایش به دلیل اهمیت پایین و عدم ارائه اطلاعات مورد نیاز بیشتر راجع به ملات، منسوخ شد. بنابراین مواد اولیه راه سازی و جاده سازی اهمیت زیادی دارند.

نام عده زیادی از کانیها در واقع اسم محلی است که برای اولین بار در آنجا پیدا شدهاند و به انتهای نام منطقه پسوند ایت اضافه شده است. سنگ فلوریت که در چندین رنگ یافت می شود و یک سنگ کاملا جادویی و پر رمز و راز است. این سنگ شفاف است و در رنگهای زرد، آتشی، بنفش و آبی آسمانی یافت میشود. در نشریه 55 آمده است که مواد اصلی تشکیل دهنده سیمانهای آبی عبارتند از: آهک، سیلیس، آلومین و اکسید آهن.

سنگ مرمریت کریستال بافتی دانه درشت و بلورین دارد و سنگ مرمریت ابری نیز از نوارهای غیر موازی حاصل از تجمع کانیهای روشن و تیره تشکیل میشود. در طرف مقابل، سفت شدن سیمان غیر هیدرولیکی طی واکنشی به نام «کربوناتسیون» (Carbonatation) یا کربناته شدن صورت میگیرد. این پودر، سیمان نام دارد. این زمان به عوامل متعددی نظیر نرمی، W/O، مواد شیمیایی موجود و افزودنیها بستگی دارد. زمان گیرش، معیاری برای ارزیابی نرخ هیدراتاسیون است.

دمای هیدراتاسیون سیمانهای پرتلند با محاسبه اختلاف بین دمای 7 روزه و 28 روزه اندازهگیری میشود. استحکام ملات سیمانی با گذشت زمان افزایش مییابد. زمان گیرش سیمان چیست، چه انواعی دارد و استانداردهای اندازه گیری آن کدام هستند؟ استاندارد ASTM-C-348 به نحوه اجرای آزمایش خمشی ملات سیمانهای هیدرولیکی اختصاص دارد. آزمایش استحکام یا مقاومت فشاری سیمان، متداولترین آزمایش برای کنترل کیفیت این ماده است. استفاده زیاد از این ماده درون سیمان، مقاومت در برابر هوای بسیار سرد را افزایش میدهد.

برای این که یک محصول با کیفیت در اختیار داشته باشیم انجام این عمل، سختی فلز بکار برده را به بالاترین حد افزایش می دهد. این سنگ به دلیل دارا بودن کوارتز بیشتر از خاصیت سختی بالاتری نیز برخوردار است. رنگ سنگ فیروزه، درجه سختی و واکنش سنگ فیروزه به مواد شیمیایی از مواردی هست که میشه تشخیص داد که سنگ فیروزه اصل یا تقلبی هست. یمن نام یک منطقه در جنوب عربستان بود که به وجود همین سنگهای رنگین بسیار معروف شده بود. پیریت: نام پیریت از لغت یونانی پیر به معنی آتش اخذ شده است و بر اثر برخورد آن با سنگهای دیگر، جرقه تولید میشود.

دیدگاهتان را بنویسید