بهترین سنگ نمای ساختمان در ایران

مدیرعامل سپید گچ ساوه در ادامه یادآور شد: طرح توسعهای کارخانه سپید گچ ساوه جزو طرحهای اقتصاد مقاومتی بود که به تایید رئیسجمهور و سه وزیر صنعت، معدن و تجارت وقت رسیده بود. مدیرعامل سپیدگچساوه با اشاره به برنامههای شرکت برای سال جاری عنوان کرد: ما براساس برنامه تعیین شده کار را به پیش میبریم و با وجود شیوع بیماری کرونا در این دوران هیچگونه تعدیل نیرو نداشتهایم. در ايران در بيشتر مناطق ذخاير سنگ گچ وجود دارد. سنگ گچ سولفات دوکلسیم آبدار طبیعی است و در چندین فرم بلوری یافت می شود که در تشکیلات خاکی پوسته جامد کره زمین بصورت قشرهای نسبتاً ضخیم فراوان است که آن را استخراج میکنند و مورد استفاده قرار میدهند .

بهتر است طوری آن را پخش کنید که یک ظرف ، آب قرار داشته باشد و طرف دیگر گچ قرار داشته باشد. برای ضخامت کمتر از 2 اینچ و روکش از: 1 قسمت سیمان پرتلند با 3-4 قسمت ماسه استفاده کنید. بار شکست صفحات روکش دار گچی ، بسته به ضخامتشان ، در جهت طولی باید حداقل ۴۰۰تا۶۵۰ نیوتن و در جهت عرضی ۱۶۰ تا ۲۵۰ نیوتن باشد . دارابودن زمان گیرش تنظیم شده و بسیار مناسب جهت جلوگیری از خشک شدن زود هنگام ملات سیمان و در نتیجه ایجاد فرصت زمانی مطلوب جهت استفاده بهینه از ملات سیمان.

گچ ماده ای است که ذرات و خاکدانه های ناپایدار موجود در سطح خاک را به هم می چسباند و از تخریب آنها در اثر نیروهای فرساینده جلوگیری میکند. یکی از راهکارهای تثبیت موقت خاک پیش از استقرار دایمی پوشش گیاهی به ویژه در اراضی شیب دار به منظور کاهش آلودگیهای زیست محیطی، بهره گیری از موادی است که ویژگی سیمان کنندگی ذرات پراکنده در سطح خاک را دارند. وی ادامه داد: هزینه واردات دستگاه های معدنی بالا است و هر بهره برداری توان و امكان خرید آن ها ندارد.

خواص درمانی جسمی: از سنگ ماه می توان برای کمک به بهبود غده هیپوفیز و دستگاه گوارش ، درمان چاقی ، مشکلات هورمونی و مشکلات قاعدگی استفاده کرد. سنگ گچ خالص دارای 9/20 درصد آب ترکیبی و 6/46 درصد SO3 و 5/32 درصد CaO است. سنگ گرانیت نطنز به مقاومت در برابر تغییرات آب وهوایی و تابش آفتاب شناخته شده است. این نوع کورهها که مانند تنورهای است که سنگ گچ را در آن میچینند و آنرا حرارت میدهند تا پخته شود.

لازم به یادآوری است که سریش نوعی چسب گیاهی می باشد که در صنعت صحافی به طور وفور مورد استفاده قرار می گیرد. گچ از جمله مصالحی است که در صنایع ساختمان سازی از اهمیت مخصوص برخوردار است و به علت ویژگیهایی که دارد از زمانهای قدیم در امر ساختن مسکن مورد مصرف قرار میگرفت. در بسیاری از ساختمانهای قدیمی مخصوصاً در دوران صفویه که اغلب آنها در اصفهان موجود میباشد گچ نقش مؤثری داشته و گچ بریها ی بسیار زیبائی از آن دوران باقیمانده است.

از این عوامل میتوان به نسبت آب به سیمان (W/O)، نسبت سیمان به سنگدانههای ریز، شرایط عمل آوری، اندازه و شکل نمونه، نحوه اختلاط مواد، نحوه بارگذاری و سن اشاره کرد. از میان نمونههای به جا مانده میتوان به گچبری، چفت گیری و ابزار زنی طاقچه بازمانده از کاخ بیشابور نام برد. به گفته وی با ایدهها و فناوریهای جدید میتوان به سمت جهش اقتصادی پیش رفت و ایدههای جدید میتواند سبب اشتغالزایی و ارزآوری بیشتری برای کشور شود. وجود خاک درملا ت گچ وخاک اولا ملات را پلاستیک تر می کند ثانیا ملات را دیر گیرتر می کند و بالاخره از لحاظ اقتصادی نسبت به ملات گچ به صرفه تر است.

همچنین گچ ایران جزو یکی از مرغوبترین گچهای دنیاست و در کشور ما امکانات بسیار خوبی برای صادرات گچ هم وجود دارد. همچنین کشوری مانند ترکیه که به اندازه ما معدن گچ ندارد، ۱۵ کارخانه با فناوری جدید دارد، از همین رو این کشورها گوی سبقت صادرات گچ را از ما گرفتهاند. وی ادامه داد: محصولاتی که با فناوریهای جدید تولید میشوند با توجه به ذخیره کردن انرژی و سرعت بیشتر در فرآیند تولید و همچنین سبکسازی و کیفیت بالاتر محصول میتوانند سبب افزایش تولید و راندمان آن برای صادرات بیشتر شوند.

وی با اشاره به استانهایی که گچسپیدساوه را استفاده میکنند، عنوان کرد: تولیدات ما در استانهای کردستان، همدان، تهران، قزوین و مرکزی مورد استفاده قرار میگیرد؛ همچنین به کشورهایی عراق، ترکمنستان و قطر صادرات داشتهایم. سنگ گچ به صورت سولفات دو کلسیم آبدار در منابع سطح زمین یافت می شود و پس از خرد شدن و انتقال به کوره به شکل پودرهای بسیار ریز سفید رنگ برای مصارف ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی سنگ آهکی سنگ رسوبی تشکیل شده از کربنات کلسیم (کلسیت) با کربنات مضاعف کلسیم- منیزیم (دولومیت) است که می تواند با وجود مقادیر جزئی از ناخالصی به رنگ های متنوعی تبدیل شود.

سنگ گچ دارای سیستم تبلور منوکلینیک، وزن مخصوص 32/2 و سختی 5/1 تا 2 میباشد. گچ علاوه بر دو خاصیت عمده (زود گیر بودن و ازدیار حجم به هنگام سخت شدن) دارای خواص دیگری نیز هست از جمله آنکه گچ آکوستیک است. علاوه بر تمام این موارد، 60 تا 70 درصد، یک اتاق گچکاری شده نسبت به قبل، عایق صوتی خواهد شد. بهطورکلی سنگهایی که از رنگ و ظاهر مناسبی برخوردار هستند و علاوه بر دوام بالا مقاومت خمشی و کششی خوبی نیز دارند در تزئینات داخلی ساختمان کاربرد دارند.

میل شدید آهک برای ترکیب با فلزات، مشکلاتی در مسیر کاربرد آن در مجاورت فلزات پدید میآورد. سیمان موادی است که همه با مفهوم و کاربرد آن آشنا هستند و نیازی به توضیح ندارد، اما برای تکمیل اطلاعات اشاره ای کوچک به تعریف آن می کنیم. در هنگام انتخاب این مصالح ساختمانی بهتر است ابتدا به نوع نیاز خود توجه داشته باشید و برای خرید سنگی با کیفیت و به صرفه به قیمت آن نیز توجه داشته باشید. گچ یکی از مصالح ساختمانی قدیمی با سابقه مصرف چند هزار ساله در جهان است.

دیدگاهتان را بنویسید