خواص و ویژگی های گچ به همراه نقاط قوت و ضعف آن

سه کلسیم آلومینات نیز ترکیب آهک با سیلیس را در مراحل اولیه تولید سیمان تسهیل می کند اما تاثیری در مقاومت سیمان ندارد. پودر سنگ آهک برای کنورتور دارای حداقل 95.5 درصد کربنات کلسیم و حداکثر 2.5 درصد کربنات منیزیم می باشد. اگر در خواب ببینید که کلنگ به دست دارید و مجرای فاضلاب را خراب میکنید برای دیگران مشکلی به وجود میآورید و دغل بازی میکنید. در این نوع گچبری کرباس را آهار می زدند به طوری که مثل مقوا می شد بعد روی آن گچ می کشیدند و روی آن،گچ بری مورد نظر را انجام می دادند. این محلول ها بر اثر تبلور فازها و گونه های سیلیکاته در ماگما در زمان سرد شدن و انباشت سیلیس در حفره توده سنگهای لاوا به دست می آیند.

کار با این مصالح ساختمانی دارای پیچیدگی و ریزه کاری مخصوص به خود می باشد، از این رو برای استفاده از آن به مهارت و ترفندهای خاص نیازمند است. در صورتی که خاک سنگ از سنگ های کلسیمی تولید شود ، غنی از کلسیم برای تولید خوراک دام و طیور خواهد بود. در صورتی که سنگ کلیه كوچك باشد، ممكن است درد و علائمی نداشته باشد زیرا سنگ کوچک قادر به عبور از مجرای ادراری شما می باشد. اگر به ملات گچ از۰٫۱ تا ۰٫۵ درصد وزن گچ سریشم اضافه کنیم زمان آغاز سخت شدن آن از ۱۰ دقیقه تا ۲ ساعت به تاخیر می افتد.

ملات گچ پس از مصرف و خشک شدن سفید رنگ میشود و این سفیدی به ساختمان جلوه خوبی میدهد. ۸. سنگ عقیق: این سنگ روی شیشه خراش میگذارد. همانطور که قبلا گفتیم سنگ گچ را بعد از استخراج کردن به کوره ها برده و عملیاتی باید روی آن انجام دهند که دارای هزینه می باشد. مرمرها نیز نظیر تراورتن در نتیجه عملکرد چشمه های آبگرم آهک ساز، به وجود می آیند.

شلتون نشان داد در مناطقی که مواد سولفاتی وجود دارد، سولفاتها پس از نفوذ به درون بتن با C3A ترکیب شده، مادهای به نام اترنژیت یا اترینگات به وجود میآورند. ملاتهای گچی به شکلهای، ملات گچ، دوغاب گچ، ملات گچ و خاک، ملات ماسه و گچ و … در بازار وجود دارند. برای ساختن دوغاب گچ، مانند ساختن ملات گچ عمل می کنند. دوغاب گچ را باید پیش از زیاد شدن حجم گچ مصرف کنند اما ملات گچ را بعد از زیاد شدن حجم اولیه استفاده می کنند. از دوغاب گچ برای پر کردن درزهای طاق ضربی استفاده میکنند.

کلنگهای آلومینیومی سبک، بهترین انتخاب برای همراه داشتن در سفر با کوله، در اوایل فصل زمستان میباشند. نوعی سنگ عقیق است که در رنگهای سفید، خاکستری و مشکی یافت میشود و دارای رگههایی با نقش های مختلف از جمله نقش درخت میباشد. آنچه مسلم است این است که بسیاری از نقوش و رنگ ها را میتوان در سطح مورد اطمینان با روش تخمه درآوری به اجرا در آورد و از ظرافت این تزئین نسبتاً با دوام بهرمند گردید. پارامتر K را میتوان بر حسب پارامتر نفوذ پذیری k (Permeability) نیز توصیف کرد که این پارامتر جدید فقط تابع خواص خاک یا سنگ می باشد.

سنگ گچ از سنگهای ته نشینی است و به علت میل ترکیب شدیدی که دارد، به طور خالص یافت نمیشود و به صورت ترکیب با کربن یا اکسیدهای آهن یافت میشود. این سنگهای ریز به تدریج از کلیه به سمت مثانه حرکت میکنند که معمولا مشکلی ایجاد نمیکنند. در نتیجه از ایجاد پژواک جلوگیری میکند. از این ملات برای اندود کردن دیوار ها و سقف ها و همچنین بعنوان چسباننده قطعات ساختمانی مانند سنگ، آجر، نصب چارچوب ها و … استفاده میشود. انعطاف پذیر نیست، از این رو فقط برای ارائه پشتیبانی مکانیکی مناسب است. به این ملات گچ تیز یا دستی نیز گفته می شود.زیرا به سرعت سفت می شود.

اما در نقوش تخمه درآوری به لحاظ این که گچ و رنگ در عمق فرو رفته و مجدداً به سطح آمده این عوارض مشاهده نمی شود و هنگام عمل مرمت نیز کار با اصول بهتری انجام می شود. پس از آنکه یخ آب شد، گچ فاسد میشود و دیگر به انبساط خود ادامه نمیدهند در نتیجه در سطح گچ کاری شده ترک خوردگی مشاهده میگردد. 1. نسبت به دیگر مصالح ساختمانی بسیار زودگیر است. ملات گچ از جمله ملات هایی است که بسیار زودگیر میباشد و در حدود ۱۰ دقیقه سخت میگردد.

میکا از مقادیر متغیری از پتاسیم ، آهن ، آلومینیوم ، منیزیم و آب تشکیل شده است . هر وقت سخن از سنگ نمای ساختمان به میان میآید، سنگ تراورتن جزو اولین پیشنهادها میباشد. این نوع ترک ها معمولاً با زاویه ۴۵ درجه نسبت به افق ظاهر میشود. ۲-درصد آب مصرفی: سخت شدن ملات گچ در جاهای نمناک تا چند ماه طول میکشد و در این مدت مقاومت ملات گچ بتدریج افزایش می یابد.

تعدادی از کارگران نگهبان شاغل در معدن تعطیل شده زغال سنگ سنگرود در استان گیلان گفتند: الان چند وقت است که منتظر پرداخت حقوق از طریق مسئولان هستیم که هنوز انجام نشده است. با استفاده از این خاصیت است که ما میتوانیم سطوح وسیعی را با آن اندود کنیم. درحالیکه هنوز لایههای درونی مرطوب هستند و اگر این لایهها هم بخواهند خشک شوند یعنی آب آنها تبخیر شود، ناچاراً باید در سطح گچ کاری، ترکهایی ایجاد شود تا امکان خروج بخار آب لایههای زیرین حاصل شود. بطور کلی تا آخرین مراحل کار ونصب سنگ باز هم گچ مورد نیاز است ، حتی در نقاشی ساختمان هم از گچ استفاده می شود.

ه کانی یعنی رنگی که در اثر مالش آن با یک صفحه چنین حاصل میشود، نسبتا ثابت تر است و در خیلی موارد به شناسایی کانی کمک میکند. یعنی موج آب که هم به صورت نقش شکسته اجرا می شود وهم گردان وجزو نقش های افقی است.درسرزمین های کویری چون یزد که مردم درآرزوی آب وسبزه وآبشاربودند این نقشها زیاد مرسوم بود. نکته: گچ ساختمانی مرغوب آن است که زمان گرفتن آن زودتر از ۸ دقیقه شروع نشود و از ۲۵ دقیقه هم دیرتر نشود.

علاوه بر غذاهایی که میخوریم، خوردن دوز بالای ویتامین د و برخی جراحیهای روده هم غلظت کلسیم و اگزالات را در ادرار زیاد میکند. برخی سبزیجات، میوهها، مغزیات و شکلات حاوی مقدار زیادی اگزالات هستند. برگهای قاصدک حاوی میزان زیادی پتاسیم، ترپن و ترکیبات فنولیکی است. فیروزه نیشابور، به دلیل خلوص رنگ و آبی تر بودن، معروف ترین و قیمتی ترین فیروزه در جهان است. تاریخچه سنگ درمانی به ۷ هزار سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد که اقوامی از سومری ها، در لوح ها و کتیبه ها آثاری از سنگ درمانی را به جای گذاشتند. البته سر میخ ها را به شکل های گوناگون مخروطی و… در می آوردند که خود جزء تزیین می شد.نمونه خوب گچبری پته را در زیر گنبد سلطانیه(قسمت های گلابی شکل)می توان دید.

ملات گچ به علت خاصیت شکل پذیری فوق العاده ای که دارد، با آن میتوان شکلها و نقشهای زیبایی به وسیله هنر گچبری بوجود آورد و بدین وسیله در فضاهای ساختمان زیبائی مخصوص ایجاد کرد. زیرا این اندود به علت آن که در موقع سخت شدن ازدیاد حجم پیدا میکند، کلیه خلل و فرج خود را پر کرده و در آن ترک و شکاف ایجاد نمیشود. زیرا پس از تبخیر آب در توده گچی ایجاد سوراخ و روزنه های اضافی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید