ذخایر مس LME با 69

وی افزود: در دومین همایش غیرآهنیها، چالش ارز 4200 تومانی دستوری مطرح شد که میتواند چه عواقبی و رانتی برای صنعت به همراه بیاورد که با بیان این چالش، این دلار بهتدریج حذف و ارز نیمایی جایگزین آن شد. همانطور که گفته شد آسیاب نقش اساسی در زندگی روزمره وهمچنین تامین یا تبدیل مایحتاج خانوادهها بخصوص در بخشهای شمالی البرز و گیلان به واسطه رودخانهها و آبگیرهای بسیار داشته است.

به دست آوردن این رنگ نیاز به اصلاح اساسی در روش تولید دارد و به همین دلیل، این محصول کمی گران تر از نوع معمولی است. اکسید آهن یا اکسید فریک، علاوه بر تقویت استحکام و سختی، تاثیر مستقیمی بر روی رنگ سیمانها دارد. تیپ یک در تمام مواردی که با سولفاتها در تماس نیست و گرمای هیدراتاسیون باعث افزایش درجه حرارت بتن میشود، کاربرد دارد. بیشتر مشخصات بتن مورد نیاز به حداقل زمان تنظیم اولیه در دمای معمولی حدود 45 دقیقه و زمان تنظیم نهایی بیش از 10 تا 12 ساعت نیاز دارند.

در کوره دوار ابتدا دی اکسید کربن از کربناتهای کلسیم خارج میشود، سپس ماده اولیه در دمای حدود 2700 درجه فارنهایت ذوب میشود. دمای تشکیل کلینکر در حضور مقدار کافی آلومینا کاهش مییابد. در صورت کافی نبودن مقدار آهک، مقاومت و زمان گیرش کاهش مییابد. به این ترتیب، کارایی نیز افزایش مییابد. صنعت هایی مانند کارخانه بتن که مصرف بسیار بالایی دارند، به صورت فله ای خریداری می کنند و در مواردی که حجم کمتری مورد نیاز است، مانند ساختمان سازی، به صورت پاکتی خریداری می شود.

نوع فله ای توسط خودرویی خاص به نام بونکر، در کارخانه تولید سیمان بارگیری شده و سپس به محل کارخانه بتن رفته و در سیلو های نگهداری سیمان، توسط فشار باد تخلیه می گردد. سپس پزشک از یک قفس کوچک برای انداختن سنگ و برداشتن آن استفاده می کند. محصول بازیافتی از طریق سوزاندن در درجه حرارتهای مختلف (120 درجه سانتیگراد، 450 درجه سانتیگراد، 750 درجه سانتیگراد و 1150 درجه سانتیگراد) و سپس آسیاب شدن در پودر تولید میشود.

از سنگ برای پوشش دیوار داخلی ساختمان، نماکاری، زیرسازی جاده ها، دیوار و شالوده، کف خیابان و پیاده رو و تزئینات مختلف استفاده می شود. از سنگ مرمریت به دلیل تراکم بالا و جذب آب نسبتاً کم، در قسمتهای داخلی ساختمان استفاده میکنند. برخی از مواد موجود در سیمان هیدرولیکی به دلیل استفاده از آب واکنش هایی را شروع میکنند و باعث میشوند تا مخلوط با کاهش زمان پخت خیلی سریع جا بیفتد و سخت شود. در صورت موفقیت آمیز بودن عملیات اکتشاف، پس از برنامه ریزی، عملیات استخراج سنگ شروع خواهد شد. این سنگ در سال ۱۸۸۳ در قسمتی از کوه Soktui استخراج شد.

توسعه سیمان از خاکسترهای آتشفشانی، ژیپس (سنگ گچ) سوخته، آهک آبدار و اولین سیمان هیدرولیکی مورد استفاده توسط رومیان در قرون وسطی تا قرن 18 میلادی (قرن 11 شمسی) ادامه داشت. با این وجود، در دهه 1850 میلادی (دهه 1230 شمسی)، محصول جدیدی با نام «سیمان پرتلند» (Portland Cement) جای سیمان رومی را گرفت. این نوع سنگ فقط در کسانی دیده میشود که به یک اختلال ارثی مبتلا هستند که در آن، ماده خاصی به نام سیستین را بیشتر از حد معمول در ادرار دفع میکنند.

سیمان هیدرولیکی از چه موادی تشکیل میشود؟ سیمان انبساطی نوع K از چه موادی تشکیل میشود؟ در «آزمایش لوشاتلیه» (Le Chatelier Test)، از تجهیزات مخصوص برای تعیین سلامت سیمان با توجه به میزان آهک به کار رفته در آن استفاده میشود. همین مقاومت کم باعث شده که این سنگ تنها در داخل ساختمان کار شود. در طرف مقابل، آهک زیاد باعث تورم و کاهش سلامت میشود. در تولید سیمان نسوز (برقی یا پر آلومین) از 40 درصد سنگ آهک، 40 درصد بوكسیت، 20 درصد مواد دارای آهن و سیلیس استفاده میشود.

میزان رنگدانههای اضافه شده به محصول نهایی در حدود 0.5 تا 2 درصد وزن آن است. فروش پودر سنگ معمولی و سوپر سفید رنگ در تمام شهر های کشور از طریق گروه تولیدی کانی کاو با ارزان ترین قیمت و بهترین کیفیت انجام می شود. اکسید آهن (Fe2O3) به سیمان رنگ میدهد. این سنگ بیشتر در رنگهای آبی کبود و بنفش میباشد که گاهی هر دو طیفِ این رنگ ها را در خود جای داده و با شکست نور تغییر رنگ میدهد. در هنگام هیدراتاسیون نسبت به نوع اول گرمای بیشتری میدهد. به دلیل سختی مناسب این سیمان رزندیل، این نوع سیمان در اوایل عرضه با تقاضای بالا مواجه بود اما به دلیل طولانی بودن زمان گیرش آن، سیمان پرتلند بار دیگر به گزینه اول مصرف کنندگان تبدیل شد.

نرمی به مدت طولانی توسط آزمایش غربال کنترل می شد اما اکنون روشهای پیچیدهتری استفاده میشوند. برای کنترل نرمی، مرغوبیت، زمان گیرش و مقاومت سیمان، آزمایشات مختلفی انجام میشوند. متداولترین روش که هم برای کنترل فرآیند آسیاب و هم برای تست «تعیین سرعت عبور هوا از بستر سیمان» است. بنابراین مقاومت مطلوب را میتوان به سرعت به دست آورد. بنابراین، مهم است که مدیران پروژه برای افزایش کیفیت بتن و بهبود عملیات اجرایی پروژه، سیمان را به معنای واقعی بشناسند. این ماده برای ساخت دوغاب، ملات و بتن مورد استفاده قرار میگیرد. نسبت ترکیب کردن آهک در این بتن تقریبا شبیه به آماده سازی ملات باتارد است.

واش بتن به روش های مختلف تولید می شود. کارخانه پارس شیمی برزگترین تولید کننده انواع پودر سنگ در دانه بندی های مختلف از سنگ نمره تا مش 2500 و 3500 است. زمان گیرش، به میزان آلومینای موجود در ترکیب سیمانها بستگی دارد. مشخصات انجمن آزمایش و مواد آمریکایی (ASTM) نیاز به آزمایشات کششی روی ملات ماسه سیمان به نسبت 1: 3 و آزمایشات فشاری روی ملات با نسبت 1: 2.75 دارد. خلل و فرجی موجود در سطح این سنگ برای نصب بسیار مناسب می باشد زیرا ملات ماسه سیمان پشت سنگ به داخل این سوراخ ها نفوذ نموده و مانع جدا شدن آن از نما می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید