سلام استادکار استاد کار + متخصص گچ کاری

برای تهیه ی ملات گچ کشته، آب ملات را افزایش می دهند، در حالت خمیری آن را ورز می دهند تا هم نشینی بلور های آن به تاخیر بیافتد. کرمی، م.، ایوبی، ش.، خادمی، ح.، 1396. تاثیر نوع سنگ آذرین بر میزان غلظت عناصر سنگین خاک های حاصل از آن در منطقه قروه استان کردستان. در ادامه توضیحاتی درباره استفاده سنتی گچ آورده شده است. در صورتی که در ایران گچ به روش سنتی و به تدریج همراه با ضایعات فراوان مورد استفاده قرار میگیرد.

گچ پلیمری سال هاست که در اروپا تولید و توسط دستگاه گچ پاش به روش مکانیزه و با سرعت بر روی دیوار پاشیده، مسطح و صاف میگردد. احتمالا نخستین نوشته های ثبت شده از کریستال های کوارتزی به همراه دو رنگ ارغوانی و زرد به شکل رسمی به وسیله کانی شناسان آمریکایی به سال ۱۹۲۵ میلادی باز می گردد. این سنگ گچ بی رنگ بوده و چنانچه در ترکیب آن زغال باشد رنگش خاکستری و هرگاه هیدراکسید آهن باشد بر حسب نوع اکسید، رنگ های زرد روشن، کبود ویا سرخ خواهد بود. گستره رنگی آنها متنوع بوده و تک رنگ های سیاه و خاکستری تا سبز و قرمز آبی بنفش، زرد قهوه ای زرد تیره لکه لکه تغییر میباید.

بهترین گچ ساختمانی گچ کبود است که دم به آبی بزند . وجود خاک درملا ت گچ وخاک اولا ملات را پلاستیک تر می کند ثانیا ملات را دیر گیرتر می کند و بالاخره از لحاظ اقتصادی نسبت به ملات گچ به صرفه تر است. وزن کمتر بدلیل وجود پرلیت، استحکام بالاتر، مقاوم در مقابل خش. در یک لیتر آب ۶۷ تا ۸۸ گرم گرد گچ ساختمانی را می توان حل نمود. محیط تولید و شکل گیری آهک در آب های کم عمق ، گرم و آرام است و منشاء فعالیت های بیولوژیکی می باشد. گچ ساختمانی از سنگ گچ خالص بدست می آید و در پروسه تولید آن هیچ مواد افزودنی به آن اضافه نمی شود.

پس از آن کرباس گچبری شده را به صورت آمود روی دیوار می چسباندند.برای چسباندن کرباس روی دیوار علاوه بر چسب از میخ استفاده می کردند. نتیجه این خاصیت، شکل پذیری گچ به شکل ها و نقوش زیبا بوسیله هنر گچبری است. بنابر این می توان گفت این ملات از عناصر لا ینفک واز مصالح مهم ساختمانی از روزگار باستان تا امروز بوده است. همچنین ازاین ملات درساختن طاقهای ضربی هم استفاده می شود. گچ معمولی در ضخامت بیش از ۱٫۵ تا ۲ سانتیمتر ترک خورده و ظاهر نا مناسبی پیدا میکند ولی گچ پلیمری پا ششی تا ضخامت ۱۰ سانتیمتر قابل اجرا می باشد و ترک نمی خورد.

در کل سنگ نما به دلیل قرار گرفتن در هوای آزاد و شرایط متغیر جوی باید از پایداری لازم برخوردار باشد. سیمان در معرض هوای خشک است و پس از واکنشهای زمان بر، سخت می شود. در این روش گچ در یک مرحله مستقیما بر روی مصالح سقف (تیرچه و بلوک) یا سقف کاذب (رابیتس) اجرا میگردد. پیش سردکن: در این روش به جای آب از پودر یخ استفاده می شود.

این موضوع انگیزه ای شد تا شرکت های داخلی اقدام به تولید گچ پلیمری مخصوص دستگاه گچ پاش کند و در در مدت کوتاهی در چند پروژه بزرگ در کشور به اجرا درآمده است. هر چند امروزه از سنگ برای پوشش بام ساختمان استفاده نمی شود اما در برخی مناطق می توان این پوشش های سنگی را مشاهده کرد. این سنگهای زینتی از عناصر بریلیم، منیزیم و آلومینیوم تشکیل شده است.

یکی از فاکتورهای تاثیر گذار بر قیمت سنگ مرمریت، اندازه آن است. کمترین زمان گیرش گچ ساختمانی ۴ دقیقه و بیشترین زمان آن ۱۰ دقیقه است. از جمله مشخصات فیزیکی این نوع گچ می توان به رنگ سفید خالص و زمان گیرش بالای آن اشاره کرد. یکی از مهم ترین کاربردهای خاک سنگ، استفاده از آن در مصالح ساختمانی است. همچنین کاربرد گچ درپوشش قوسی کانال ها در قسمتی از بناهای تخت جمشید از دوره هخامنشیان، مشخص است.

رنگ گچ ساختمانى سفيد است و سطح پوشيده شدهى با آن را مىتوان با رنگ لعابى يا پلاستيکى يا روغنى رنگ کرد. این ماده در مجاورت آتش پخته شده، و پس از بخار شدن آب آن (که می تواند ناشی از بارندگی یا جابجایی باشد) عمل گیرش را انجام می دهد. همچنین به دلیل کاهش ظرفیت مثانه ناشی از بزرگ شدن رحم، میزان مصرف مایعات نیز کاهش مییابد. غیر از نقرس، مشکل دیگری که در مثانه سنگ می سازد و شیوع بالایی هم دارد، بیماری هیپرپلازی خوش خیم پروستات است که در سنین بالا اتفاق می افتد.

هر قدر گچ زودگیرتر باشد یا به اصطلاح کارگاهی هر قدر گچ تیزتر باشد باید درصد خاک مورد مصرف در ملات گچ و خاک بیشتر باشد. به نسبت زودگیر یا دیرگیرتربودن گچ ممکن است درصد خاک بیشتر یا کمتر از ۵۰ درصد باشد. خاک مورد مصرف در این ملات خاک رس است که باید سَرَند (الک) شده و به نسبت ۵۰ درصد با گچ مخلوط شود. به طوری که این محصول تا دمای 1600 درجه سانتی گراد را به خوبی تحمل میکند. این سنگ بعد از آنکه توسط دستگاه ها و ماشین آلات سنگ شکن از زمین استخراج شد به کوره منتقل می گردد و در درجه حرارت ۱۸۰ سانتی گراد حرارت داده می شود.

همچنين در اروپا نيز معادن سنگ گچ به شكل سطحي استخراج مي شوند. امروزه کناف به یکی از مهمترین و در عین حال محبوب ترین مصالح ساختمانی تبدیل گردیده است. وی بیان کرد: تفاوت عمده این گواهی تسهیل در دسترسی به بازار است و افراد بدون ثبت نام جدید به راحتی با همان کد بورسی و به صورت آنلاین میتوانند سفارش بگذارند. بالا بودن انعطاف پذیری خمیر سنگ این ماده آن را به یک ماده مناسب برای تغییر شکل تبدیل کرده است. ولی بلافاصله پس از آنکه دانه های گچ را داخل آب ریختند با دست آنرا مالش داده و مانع سخت شدن آن می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید