سنگ ساختمانی و انواع مهم آن

این ماده یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی می باشد که از اشکال بلوری مختلف برخوردار بوده و به رنگ سفید و احتمالا حاوی ناخالصی های خاک رس و اکسید آهن است. پودر گچ سفید کاری در ساخت و ساز هاي داخلي ساختمان بطور معمول مورد استفاده قرار مي گيرد. گوهرها در زمان ساخته شدن در اعماق زمین، تحت فشار و حرارت و تشعشعات مختلف قرار میگیرند و برخی از اطبا اعتقاد دارند که این گوهرها در زمان مواجهه با بدن انسان، امواج خود را آزاد خواهند کرد. آن را به کوره برده و در دمای ۵۰۰ درجه حرارت خواهیم داد.

همانطور که اشاره کردیم پس از خروج سنگ گچ از کوره آن را به آسیاب می برند تا دانه ها را خرد کرده و به صورت پودر در بیاید و برای مصرف کنندگان به بازار مصرف عرضه می کنند. در پرداخت اسکرچ گرانیت مشکی، سطح سنگ بافتی خطی، نرم و منظم پیدا می کند. با توجه به ویژگیهای سنگ مرمریت، نمیتوان انتظار داشت که از آن در فضای باز استفاده کرد. این سنگ ها از توده های مذاب تشکیل شده و بر اثر فوران های شدید آتشفشانی پدید آمده اند. با اصلاح سطح الیاف با استفاده از پودر واکنشی مانند نانو SiO2 و نانو CaCO3 میتوان بر این ایرادات غلبه کرد.

اکثر خانه هایی که در ایام قدیم ساخته می شد از لحاظ گچ بری های خاص و متنوع با طرح و معماری های گوناگون زبان زد بوده و هست. این ماده در برابر ارتعاشات صوتی ، مقاومت و عکس العمل مطلوبی دارد و در حدود ۶۰ الی ۷۵ درصد از ارتعاشات صوتی را به خود جذب می کند و در نتیجه مانع از انعکاس آن خواهد شد. همچنین از آن علاوه بر نماسازی ساختمان در راه پله ، دیوار باغ و ویلا و حتی استفاده به عنوان موزاییک در کف محوطه یا پارک ها و … کاربرد دارد. پودر سنگ یا همان خاک سنگ ، یکی از محصولات جانبی مهم در سنگبریها به حساب می آید.

سولفات کلسیم (CaSO4)، به شکل ژیپس (سنگ گچ) با فرمول شیمیایی CaSO4.2H2O در ترکیب سیمانها ظاهر میشود. از این نظر پس از اینکه روی سطح گچ و خاک را با ملات گچ اندود کردیم برای به وجود آمدن یک سطح کاملا صیقلی روی ملات را کشته می کشند. در صورت عدم رعایت اصول گچ کاری سطح مورد نظر دچار ترک خوردگی می شود و ظاهری ناخوشایند ایجاد می کند. همچنین از نظر میزان فراوانی در گروه مصالح موجود در طبیعت ، رده پنجم را به خود اختصاص داده است.

باید توجه شود که پس از گذشت مدت زمان ۴ دقيقه در سریعترین زمان مخلوط گچ و آب بايد از ظرف مورد نظر خارج شده و مصرف شود. نوع تغذیه، مصرف دوز بالای ویتامین D، جراحی بای پس روده و چندین اختلال متابولیکی دیگر میتوانند غلظت کلسیم اگزالات را در ادرار افزایش دهند. از انواع محصولات جديد تولیدی مي باشد كه در سال ۱۳۸۳ آن را طراحي و توليد کردند و در همان سال هم به بازار ایران عرضه شد و بسیار مورد استقبال مصرف كنندگان داخلی و خارجی قرار گرفت.

از این تبدیل و افت کیفیت کلینکر میتوان با اضافه کردن یونهاي خارجی و یا تسریع در سرد کردن کلینکر جلوگیري کرد. اضافه می شود که سنگهای آهکی در مناطقی که بارندگی زیاد بوده و گازکربنیک موجود در فضا بیش از اندازه باشد، برای نمای خارجی ساختمانها چندان مناسب نمی باشد. هر چند این رنگ نمی تواند به طور صد درصد سطوح گچی را ضد آب کند اما تا حدی دوام آنها را بالاتر می برد.

از جمله سنگ های ته نشستی محسوب می شود که فرمولاسیون آن میل شدیدی به ترکیبی بودن دارد و به این معنی است که به صورت خالص در طبیعت یافت نمی شود. رابطه جنسی نیز در ابتلا به سنگ کلیه نقش دارد. اسلیت: سنگ ریز دانه ای که به راحتی در امتداد کلیواژ جدا میشود و رنگهای آن خاکستری، سیاه، بنفش، سبز، قرمز و قهوه ای می باشد. ریز بودن آن موجب کسب مقاومت سریع در اوایل سن بتن میشود. گچ میکرونیزه، توسط نسل جدید آسیابهای مدرن با نام سپراتور تهیه میشود.

گچ یکی از انواع سنگ های کربناته رسوبی و کلسیم سولفات آبدار طبیعی یا غیرطبیعی با فرمول شیمیایی ۲CaSO4.4H2O است. فرمول شیمیایی آن به صورت سولفات کلسیم آبدار است. نوع بسته بندی گچ کریستالی به صورت پاکت های دو لايه ای پلي پروپيلن و همچنین ضد آب در سایز های مختلف می باشد. در ظرفي به میزان يك پيمانه آب می ریزیم. هنگام ساختن ملات گچ و آب در صورتی که میزان کچ کمتر از استاندارد باشد؛ یعنی مقدار آب بیشتر باشد، در نتیجه حجم گچ پس از خشک شدن کم شده و سطح مورد نظر ترک بر می دارد.

بایرامیکس بعد از اجرا و خشک شدن، نمای سنگ تزئینی به خود می گیرد. تولید پودرسنگ می تواند به صورت طبیعی و بر اثر سایش های موجود در طبیعت صورت گیرد و هم در کارخانجات سنگ کوبی و با استفاده از دستگاه های خردایش گر تولید شود. در این صورت دفع ادرار با مشکل مواجه میشود. گوتیت: نام گوتیت برگرفته شده از نام شاعر آلمانی گوته است و از هوازدگی سنگ آهن اولیه مانند هماتیت یا مگنتیت ایجاد میشود. بعد از آن اشخاصی مانند ابوعلی سینا و ابوریحان بیرونی از سنگ ها در درمان استفاده می کردند که در کتب آنها ثبت شده است.

در سال های دور از نوعی گچ که امروزه به آن آلاباستر می گوییم استفاده می شد. در حالی که خاک رس پس از استخراج به طور مستقیم به مصرف می رسد و طبیعتا قیمت خاک رس بسیار ارزانتر است. این دستگاه دارای بدنه های کاملا صلب بوده که آن را قادر می سازد تا بتواند رفتار پس از شکست نمونه ها را در شرایط بارگذاری تک محوره و سه محوره تعیین نماید. در پروژه های انبوه که به صورت مجتمع ساخته شده اند، بزرگترین مشکل در اواخر پروژه، مربوط به نمای پروژه ها می باشد.

در نتیجه از این گرد گچ در نمای ساختمان ها نیز در هر منطقه ای می توان استفاده نمود و حتی در ساخت توالت و آشپزخانه و حمام ها نیز کاربرد خواهد داشت. برای ساخت ملات گچ و خاک ابتدا پودر آن را داخل میزان تعیین شده ای از آب میریزیم تا جایی که تمامی دانه های گچ به طور کامل در مجاورت آب قرار گیرد. برای ساخت دوغاب گچی دقیقا باید مانند ساخت ملات گچ عمل نمود و تنها از آب با حجم بیشتری استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید