سنگ های عظیم الجثه ای که سلاطین تعادل در طبیعت هستند

لذا جهت از بین بردن آن ، باید ترکیبات عناصر فوق تا حد امکان محدود و کم شود (کمتر از 1%) . معمولا پس از آسفالت کردن خیابان ها بر روی آن خاک سنگ می پاشند زیرا سبب ایجاد اتصال بهتر بین ذرات تشکیل دهنده آسفالت خواهد شد. از جمله برجسته ترین مزایای گچ عاج را می توان مقاومت، سختی و سفیدی منحصربفرد و همچنین فاقد دور ریز آن به حساب آورد.

خاک سنگ آهک یک ماده آفت کش طبیعی است که در کشاورزی و در خانه ها برای دور کردن حشرات و آفات استفاده می گردد. گچ کشته در حقیقت ملاتی می باشد که از گچ سفید کاری تولید گردیده است و به خاطر دارا بودن خاصیت پلاستیسیته طولانی، فرصتی را جهت پرداخت مناسب برای گچ کار ایجاد می کند. گچ پرداخت یا گچ پوشش به شکل پودر است و از سنگ معدن ساخته شده است.

گچ یکی از مصالح ساختمانی است که از سنگ گچ در طبیعت حاصل می شود. از این گچ برای گچ کاری نقاط مرطوب و محل هایی که نیاز به شستشو دارند استفاده می شود. حداکثر 10% به آن پودر قرمز رنگ هماتیت ـ که در جزیره هرمز یافت میشودـ میزنند که نتیجه آن پودر صورتی رنگ سیمان خواهد بود. سنگ گچ به صورت سولفات دو کلسیم آبدار در منابع سطح زمین به وفور یافت می شود. نگینی هست همانند عقیق یا زبرجد به رنگ های متفاوت که کبود، سبز تیره و رنگ صابونی آن نیز یافت می شود. از این رو، گچ تا دو سه ساعت در برابر حرارت مقاومت نموده و می تواند جلوی سرایت آتش سوزی را نیز به فضاهای دیگر بگیرد.

در این مقاله قصد داریم توضیح کاملی درباره گچ، انواع آن، کاربرد و … ارائه کنیم. استان اصفهان یکی از صنعتی ترین شهرهای ایران بوده و شهر نطنز نیز تولید کننده انواع سنگ های ساختمانی گوناگون است. گچ گیپتون از جمله گچ های ساختمانی به حساب می آید که زمان گیرش اولیه و ثانویه بیشتری را نسبت به گچ های معمولی دارد. از ترکیب گچ با آهک نیز میتوان گچی تولید کرد که در مقابل رطوبت نسبت به گچ معمولی مقاومت بیشتری دارد. اگر بخواهیم اشاره ای به معایب این نوع گچ داشته باشیم باید بگوییم که در برابر آب مقاومت چندانی ندارد.

از معایب این گچ و بسیاری از گچ ها، این است که موجب سولفاته شدن فلز می شود. از ترکیب گرد گچ در محلول زاج سفید و ایجاد خمیر و پخت مجدد آن این محصول تولید می شود. از دیگر نام های این محصول میتوان به نام های گچ کین یا گچین نیز اشاره کرد. اعتقاد بر این است که به دلیل پیوندهای قویی که با مغز تشکیل می دهد ، با کمک به ذهن برای تمرکز و رها کردن افکار غیر ضروری ، اختلال کمبود توجه (ADD) را کاهش می دهد. از جمله کاربردهای این نوع گچ ها بیشتر به عنوان گچ تحریر، ساخت دکورهای تزئینی و ساخت مجسمه می باشد.

از این گچ بیشتر برای انجام مراحل پایانی گچ کاری یا به عبارتی مرحله پرداخت به کار گرفته می شود. گچ ساتن در واقع یک نوع گچ لایهای یا گچ پرداخت می باشد. در این نوع کوره ها هم مانند کوره گچ پزی تاوه ای می توان مقدار حرارت را کنترل کرد. این نوع گچ که با نام گچ پاریس نیز شناخته می شود، محصولی بوده که از زمان قدیم تا به امروزه به عنوان کالایی جهت پوشش دهی و نمای داخلی ساختمان به کار گرفته می شود. امروزه کناف به یکی از مهمترین و در عین حال محبوب ترین مصالح ساختمانی تبدیل گردیده است.

به همین دلیل از ویژگیهای منحصر به فردی برخوردار است که آن را به گزینه بسیار ایده آلی برای جایگزینی گچهای معمولی تبدیل کرده است. یکی از معایب این نوع گچ ها این است که در مکان های مرطوب نباید به مدت طولانی انبار گردد. با گذشت زمان و افزایش تقاضا برای این محصول، نیاز به کارخانههای دیگر آشکار شد. علاوه بر فعالیتهای ساختمانی، بلایای طبیعی مانند زلزله و جنگ منجر به تخریب بسیاری از زیرساختها میشود و تقاضا برای سیمان و مصالح سیمانی مانند ملات و بتن را افزایش میدهد.

گرانتر است و برای اهداف معماری مانند دیوارهای پرده ای و روکشی پیش ساخته، برای تزئینات داخلی و خارجی مانند نمای خارجی ساختمانها، کفپوش، محصولات بتنی زینتی، مسیرهای باغ و استخرهای شنا و غیره استفاده میشود. از گچ مرمری یا ترکیب گچ و آهک در محل هایی که رطوبت نسبی در آنجا بیش از ۶۰ درصد می باشد استفاده می گردد. علاوه بر آن چسبندگی بالایی را جهت گچ کاری بر روی سطوح صاف همچون دیوارهای سیمانی، بتی، فوم و …، دارد و این که به صورت دو لایه بر روی سطح گچ کاری مورد به کار گرفته می شود.

گچ از جمله مصالح کاربردی است که نیاز به مراقبت های خاص دارد. نکته مهم آن است که چنانچه این اتفاق رخ دهد فرد آسیب دیده می تواند از مالک و یا مالکان ساختمان به دلیل قصور در این امر و عدم رعایت نکات ایمنی شکایت نماید. به دلیل ویژگی های منحصر بفرد خود از قدیم الایام در ساختمان سازی مورد مصرف بوده است. در واقع گچ به دلیل خواصی که دارد از ابتدای ساختمان سازی، یعنی ریختن رنگ اطراف زمین تا انتها برای سفید کاری و نصب مورد نیاز است.

كوارتزيت را بخاطر ظاهر زبر آن بيشتر در ساختمان های ارزان قيمت و روستايی به كار می برند. نهایتا می توان آنرا تا 2 ماه در محیط شرجی نگهداری کرد. به تدریج مقدار آب مصرفی خود را افزایش دهید، برای مثال یک لیوان آب بیشتر در روز تا زمانی که به 8 تا 10 لیوان در روز برسید. البته این ویژگی عمدتا در مورد گچ های ساختمانی بیشتر صادق است.

دیدگاهتان را بنویسید