سنگ کلیه ام چه اندازه است؟

اقوام ساکن در مناطق شمالی خلیجفارس از نوعی ساروج استفاده میکردند که خواص هیدرولیکی جالب و مقاومت بالایی دارد. بعضی از کانیها نام خود را از خواص ویژهای که داشتند گرفتهاند. بدین صورت که با استفاده از مواد منفجره قسمتهای مورد نظر از کوه را منفجر می کنند و سنگ آهک را به صورت قطعات سنگی درشت به دست می آورند. برای کارهای معمولی و عمومی مانند اجرای اسکلت های بتن آرمه ، پل ها، قطعات پیش ساخته بتن آرمه جدول خیابانت ها ملاتها و پی ساختمان هایی که در معرض حمله سولفات ها نمیباشند، از این نوع سیمان استفاده میشود.

۱. جلای سنگها – سنگهایی که دارای جلای فلزی باشند، این جلا ممکن است به صورت قطعات بزرگ یا ریز باشد. از آنجا که در ایران بیشتر سنگها آهکی به صورت رسوبی در قالب کوه هستند و در دشتهای مجاور این کوه ها معادن خاک رس موجود است. گرانیت سنگ آذرین رنگ روشنی است که دانههای آن به قدری بزرگ هستند که میتوان با چشم غیرمسلح آنها را مشاهده کرد (برخی سنگها به قدری ریزدانهاند که هیچ دانهای نمیتوان در آنها با چشم دید). سنگ گرانیت بسیار سخت و صخرهای است. سیمان پرتلند نوع ۱ همان سیمان معمولی است.

سیمان زود سخت شونده (Rapid Hardening Cement) سیمانی است که در همان روزهای اولیهی ترکیبش با آب به سرعت سفت میشود و مقاومت کسب میکند. با کاهش آلومینات در سیمان به زیر شش درصد و افزایش نسبت C2S در آن، سیمان کم حرارت (Low Heat Cement) تولید میشود. به دلیل اینکه مواد خام مصرفی و فرآیند تولید آن، نسبتا گران است، لذا این نوع سیمان نسبت به سیمان پرتلند معمولی گرانتر است و در اکثر موارد برای سطوح نمایان بتنی و اندود های سیمانی مصرف میشود. نوع طراحی و ساخت این کلنگ به گونه ای است که به بهترین شکل می تواند به افراد کمک کند تا فرآیند کندن زمین را انجام دهند.

ترکیب شیمیایی سیمان سفید شبیه سیمان پرتلند معمولی است تنها تفاوت آن، این است که در انتخاب مواد اولیه، از ورود مواد رنگی مانند اکسید های آهن و منیزیم و … به فرآیند ساخت جلوگیری میکنند. مطابق استاندارد، کیسه ها باید در وزنهای 25 یا50 کیلوگرم و حداقل دارای سه لایه کاغذی باشند که جهت جلوگیری از نفوذ رطوبت، بین دو تا از لایه ها باید غیراندود یا یکی از جنس پلاستیک باشد. لایه زیرین گچ: لایه پایین گچ برای سطح بندی استفاده می شود، ضخامت لایه پایین تر از 8 میلی متر است و لایه باید لایه ای باشد.

به منظور جلوگیری از فاسد شدن سیمان در کارگاه، نکات چندی در مورد انبار کردن و استفاده از سیمان باید مدنظر قرار گیرد که به آنها اشاره می نماییم. هنگام تخلیه و انتقال کیسه ها از پاره شدن آنها جلوگیری شود. در صورت وجود فاصله مناسب بنی سطح چوب و زمین، جریان هوا زیر کیسه ها برقرار شده، از مرطوب شدن آنها جلوگیری می کند. اما پس از سفت شدن اولیه، سرعت کسب مقاومت بتن بیشتر میشود. بتنی که با این نوع سیمان ساخته میشود، سرعت سفت و سخت شدن آن شبیه سیمان پرتلند معمولی است. حداقل مقاومت 28 روزه سیمان پرتلند معمولی 4251، 425 است.

از لحاظ شیمیایی مانند سیمان پرتلند معمولی است. لیکن امروزه انواع مواد پلیمری به عنوان سیمانهای غیر پرتلند مورد توجه قرار گرفته اند. امروزه مواد دیگری نیز به سیمان اضافه می کنند و سیمانهای خیلی زود سخت شونده و سوپر سخت شونده به دست می آورند. سیمان تیپ 2 معمولاً کندتر از سیمان تیپ 1 می گیرد و در گرفتن حرارت کمتری تولید کی می کند. تیپ 3 سیمان پرتلند زود سخت شونده. این نوع سیمان با جایگزینی ۶۰ درصد از کلینکرهای سیمان با سربارهی کوره تولید میشود و تمام ویژگیهایش تقریباً شبیه سیمان پرتلند معمولی است.

توجه داشته باشید مقاومت فشاری سیمان نوع دوم در مقایسه با نوع اول کمتر است چرا که سیمان تیپ دو دیرتر و کندتر از سیمان معمولی سخت و سفت می شود. این سیمان نسبت به سیمان معمولی دیرتر میگیرد. 1- سیمان نوع 1: این نوع سیمان که سیمان پرتلند معمولی نیز موسوم است برای عموم مصارفی است که ویژگی های خاصی از بتن خواسته نشده است. از این سیمان می توان در ساختمان های حجیم استفاده نمود تا در هنگام گرفتن بتن حرارت کمتری ایجاد شود و حجم بتن کمتر باشد.

مقادیر هر یک از این اکسیدها درفاز آلیت بستگی به ترکیب کلینکر، درجه حرارت پخت و نحوه سرد کردن کلینکر دارد. سنون محکم کردن لثه با هدف به دست آوردن سلامت دندان تجویز میشود. سیمان بنایی: از مخلوط کردن کلینکر سیمان پرتلند و گرد سنگ آهک مرغوب و قدری سنگ گچ و برخی مواد افزودنی ساخته میشوند. این سنگ دارای نوعی مرغوب و بدون رگه نیز هست که به نام سنگ قره چمن معروف میباشد.

رنگ صورتی و قرمز نیز حاصل وجود ذرات هموتیت یا کربنات منگنز است و رنگ زرد و کرمی این سنگ از مادهای بنام لیمونیت میباشد. به علاوه این که استفاده از این سیمان میتواند سرعت ساخت و ساز را افزایش و هزینههای پروژه را کاهش دهد. این داروها میزان نمکها و املاح معدنی در ادرار را تنظیم میکنند و پزشک معالج بر پایه نوع سنگ دفع شده داروی مناسب را تجویز مینماید. ساختار فیزیکی سنگ نیز با کمک معیارهایی از جمله وزن مخصوص، مقاومت فشاری، مقاومت سایشی، میزان تخلخل، میزان جذب آب، تخلخل و… سنجیده می شود. استفاده از پودر سنگ در بتن دارای مزایای زیادی است از جمله اینکه سبب افزایش مقاومت فشاری بتن و بهینه سازی ترکیب آن خواهد شد.

همچنین در پروژههایی که بتن در آن در معرض آب دریا قرار دارد نیز از این سیمان استفاده میشود. همچنین این سیمان نسبت به سولفاتها مقاومت بیشتری دارد (در مقایسه با سیمان معمولی) و زمان گیرش اولیهی آن نیز طولانیتر است. سیمان مورد استفاده در ساخت و ساز باید دارای زمان گیرش اولیه باشد که خیلی کم و زمان گیرش نهایی خیلی زیاد نباشد. در مناطقی که خطر حمله سولفات ها و کلراید ها به صورت همزمان مطرح باشد، مانند سواحل جنوبی ایران، باید از سیمان نوع دو استفاده نمود.

مهندسین ساختمان سازی برای این که بتوانند ساختمان های خوبی بسازند باید دقت در انتخاب مصالح را مد نظر قرار دهند . لطفا برای اطلاع از قیمت های انواع مصالح سا ختمانی همراه با ارسال به کشور لطفا با سایت آریا سنگ تماس حاصل فرمایید. البته پاره ای مشکلات خاص خود مانند عدم مقاومت در برابر آتش، تغییر خواص در دراز مدت و از همه مهم تر قیمت بسیار بالا را هم دارند.

دیدگاهتان را بنویسید