سیمان جزء اصلی بتن است

بسیاری از شرکت های تولید رنگ به منظور ایجاد کیفیت و شفافیت بیشتر از پودر سنگ معدنی ا استفاده می کنند زیرا به دلیل مزایای آن جزء اجزای اصلی هستند . رنگ سیاه سیمان ناشی از ترکیبات آهن و منگنز موجود درآنست. که نتیجه آن تولید سیمان پرتلند بنایی بود. استاندارد شماره 3516 ایران، مشخصات سیمان پرتلند بنایی را بیان کرده است. معمولاً جهت متمایز کردن سیمان پرتلند بنایی با سیمان پرتلند عادی. در واقع سیلیکاتها و آلومیناتهای سیمان در مجاورت آب محصولی هیدراسیونی را تشکیل میدهند که کمکم با گذشت زمان ، جسم سختی بوجود میآید. پودر سیمان پرتلند در مجاورت آب ، ژل سیمان را به وجود میآورد.

سنگ مرمریت نسبت به سنگ تراورتن ساختار آهکی تری دارد و از این رو استفاده از سنگ مرمریت در فضاهایی که در مجاورت رطوبت قرار دارند مناسب نمیباشند. متقاضیان محترم پس از تكمیل مدارك لازم در واحد فروش و تشكیل پرونده میتوانند فقط به صورت نقدی نسبت به خرید اقدام نمایند. نقش این دو ترکیب در مقاومت سیمان پس از یک سال تقریبا مساوی میشود. ماموریت ما تولید انواع سیمان با کیفیت، مطابق با نیاز مشتریان، با بکارگیری تکنولوژی و تجهیزات روز در خطوط تولید با بهینه سازی مستمر مصرف انرژی و حفظ محیط زیست می باشد. ماموریت ما تولید انواع سیمان با کیفیت مطابق با نیاز مشتری با بکارگیری تکنولوژی و تجهیزات روز در خطوط تولید با بهینه سازی مستمر مصرف انرژی و حفظ محیط زیست می باشد.

در آزمایش اکثر سیمان حداقل مقاومت در 3 و 7 روزه و گاهی 28 روزه مشخص شده است اما برای سفت شدن سریع سیمان پرتلند نیز آزمایش 1 روزه لازم است. در واقع سیلیکاتها در سیمان ، ترکیبات کاملا خالصی نیستند، بلکه دارای اکسیدهای جزئی بهصورت محلول جامد نیز میباشند. این سیمان مقاومت اولیه را در دوره اولیه، معمولاً یک هفته یا کمتر فراهم میکند. قیمت پودر سنگ یک کیسه ۲۰ کیلویی خاک سنگ از ۱۶۰۰ تومان شروع می شود و بسته به عواملی که ذکر کردیم قیمت بالاتر می رود.

سنگی است که شکل خاصی نداشته و به همان صورتی که از معدن آورده می شود بکارمی رود و کاربرد آن در زیرسازی ها، پر کردن فاصله بین سنگها و کف سازی خشن محدود می شود. کلینکر پس از سرد شدن ، با مقداری سنگ گچ بهمنظور تنظیم گیرش ، مخلوط و آسیاب شده و پودر خاکستری رنگی حاصل میشود که همان سیمان پرتلند است. این گچ در اثر جذب رطوبت متورم میشود و همان مساله حمله سولفاتها به وقوع میپیوندد. در عصر ما، انسان دربارهی گوهرها و سنگهای نجیب چنین میاندیشد که سنگ نجیب یا گوهر، شیئی طبیعی همچون هر سنگ یا کانی دیگر است که در طبیعت یافت میشود.

سنگ آهک (کلسیم)، ماسه یا رس (سیلیسیم)، بوکسیت (آلومینیوم)، کانی آهن، شیل، گچ، مارن، سرباره و اسلیت از مواد خام مورد استفاده برای ساخت سیمان هستند. همانطور که گفته شد، نقش اصلی در مقاومت سیمان C3S و C2S ایفا میکنند و C3S در 4 هفته سنین اولیه و C2S پس از آن مقاومت سیمان را ایجاد میکنند. همچنین در آسیاب سیمان به جای استفاده از گلولههای فلزی ـ که در اثر سایش مقداری آهن وارد سیمان میکنند ـ از گلولههای سرامیکی استفاده شود.

ماده مورد نظر ما ملات یا خمیر سیمان است که با اختلاط آب و پودر سیمان ماده چسباننده ای میشود. کلمه گیرش برای سفت شدن خمیر سیمان بکار برده میشود، یعنی تغییر وضعیت از حالت مایع به جامد. گیرش اولیه: زمانی که خمیر سیمانی به طور قابل ملاحظه شروع به سفت شدن میکند. مدت زمان گیرش سیمان با افزایش درجه حرارت کاهش مییابد، ولی آزمایش نشان داده است که در دمای حدود 30 درجه سانتیگراد ، اثر معکوس را میتوان مشاهده نمود. پودر سنگ ساختمانی آروشا ضمن کاهش مصرف سیمان در ملات ، به بنای ساختمانی استحکام می بخشد.

ثانیاً پخش کردن ملات ماسه سیمان چندان ساده نیست. هر گرم از سیمان تقریبا 120 کالری حرارت آزاد میکند. منظور از کل فضاهای خالی سنگ فضاهایی است که در شرایط خشک از هوا اشغال می شود. OH هایی که به صورت فوق از بتن خارج میشوند، خالی میماند که این خود، عاملی در جهت افزایش نفوذپذیری بتن است. اولاً در برابر آجر آب خود را از دست میدهد. بدین منظور از جت آب سرد استفاده میشود.

برای سیمانهای پرتلند معمولی ، حدود نصف کل حرارت تا سه روز و حدود 3,4 حرارت تا حدود 7 روز و تقریبا 90 در صد حرارت در 6 ماه آزاد میشود. در این استاندارد، سیمانهای سربارهای بر مبنای سرباره موجود در آنها به سه دسته تقسیم میشوند . این ماده بر خلاف دوده سیلیسی که در دو کارخانه ًازناً در نزدیکی خرم آباد و ًسمنانً تهیه میشود، در ایران تولید نمیشود. ذرات دوده سیلیسی 100 تا 200 بار کوچکتر از ذرات سیمان است و به دلیل همین نرمی زیاد هنگام استفاده از آنها یا باید میزان آب مصرفی را افزود یا از مواد روان کننده استفاده کرد.

2ـ دوده سیلیسی . 2ـ خشن نبوده، راحت پخش شود. به عبارتی این ملات خشن است . استادان بنّا برای رفع این مشکل ، به ملات سیمان، خاک رس یا آهک میافزایند . چنین ملاتی به علت عدم وجود آب کافی برای هیدراتاسیون سیمان، چسبندگی و مقاومت مناسبی ندارد. افزودن پودر سنگ آهک (کربنات کلسیم) به بتن می تواند تاثیرات متفاوتی داشته باشد در ترکیب سیمان و آب ، با افزودن خاک سنگ می توانیم مقاومت فشاری بتن را افزایش دهیم. در تهیه سیمانهای پرتلند پزولانی، درصد مشخصی از مواد پزولانی را به سیمان پرتلند میافزایند و با سیمان حاصل، خواص جدیدی را تامین میکنند.

البته باقی مانده نامحلول نیز که عمدتا از ناخالصیهای سنگ گچ حاصل میگردد، اندازه گیری میشود، تا حدود 1,5 درصد وزن در سیمان مجاز است. در ایران استاندارد شماره 3517 مشخصات سیمان های پرتلند سربارهای ـ که شباهت به سیمانهای پرتلند پزولانی داردـ را بیان میکند. سیمانهای پزولانی بر اساس میزان پزولان موجود در آنها به صورت ًسیمان پزولانی X%ًبیان میشوند. بر مبنای همین اصل ، همانگونه که در جدول 2ـ1 نیز مشاهده کردید، اگر درصد سولفات محیط بیش از 2% باشد، در کنار استفاده از سیمان تیپ 5 باید از مواد پزولانی استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید