سیمان در ساختمان سازی

به عنوان مثال ، در سقف طاق ضربی که استادکار می خواهد ، آجرها را کنار هم نگاه دارد ، از این ویژگی استفاده کرده و دوغاب گچ را بر روی آن می ریزد. به همین دلیل است که گچ بری ، در زیباسازی فضای داخل ساختمان نقش بسزایی دارد. مقاومت گچ در برابر آتش سوزی : از جمله دیگر مزایای گچ این است که این ماده در مقابل سوانج آتش سوزی مقاومت کرده و می تواند به عنوان یک لایه عایق در برابر فولاد عمل نماید.

فرایند مقاومت در برابر آتش با استفاده از گچ چنین است که فرض کنید روی یک ستون فولادی با لایهای از گچ پوشیده شده باشد. اما از دیدگاه سازهای بیش از چهار درصد گچ در خاک سبب تخریبهای سازهای خواهد شد. گرچه اکثر محققان معتقدند که میزان خسارتهای وارد شده با مقدار گچ موجود در خاک تناسب ندارد، اما در اغلب موارد، وجود گچ در خاک موجب مشکلات عمدهای در ساخت سازهها و نیز کاهش عمر مفید آنها میشود. میزان ارزش غذایی (%DV) سدیم بر روی برچسب مواد غذایی را بررسی کنید.

مواد معدنی از دیرباز نقش قابل توجهی در زندگی انسان به منظور تولید محصولات مختلف دارند. به علت این که این گچ از مواد افزودنی ویژهای برخوردار است، تا ضخامت ۱۰ سانتیمتر بر روی متریالهای مختلف از جمله آجر و بتن قابل اجرا است. هر چه ملات گچ و خاک زودگيرتر يا به اصطلاح تيزتر باشد خاک مورد استفاده در اين ملات کمتر مىشود. برخی از نانوذرات مورد بررسی عبارتند از SiO2 ، TiO2 ، Al2O3 ، Fe2O3، نانولوله کربنی، نانوالیاف کربنی، گرافن و اکسید گرافیت.

از سنگ های رنگی موجود در معادن مثل سنگ مرمر تهیه شده و به رنگ های قرمز ، صورتی ، سبز ، کرم و سیاه وجود دارد. صنعت سیمان یکی از قدیمی ترین صنایع کشور محسوب می شود که قدمتی حدود 100 ساله در ایران دارد. وزن مخصوص مرمریت در حدود2560 کیلوگرم بر مترمربع میباشد درجه سختی مرمریتهای کلسیتی نسبت به مرمریتهای دولومیتی کمتر بوده و در حدود 3 میباشد درحالیکه درجه سختی مرمریتهای دولومیتی ( منیزیتی ) 3.5 الی 4 میباشد.

توصیه نمیشود که درجه حرارت زیر 48 درجه فارنهایت (حدود 8.8 درجه سلسیوس) استفاده شود. در مقابل حرارت دارای مقاومت بیشتری نسبت به گچ معمولی است. نکته جالب توجه دیگر این است که روی سنگ گچ رستنی نمیروید و گیاهی سبز نمیشود. نکته جالب توجه در مورد گرانیت این است که نسبت به سرما و هوا مقاومت کمتری در برابر گرما دارد. همچنین این استاندارد برای چسبانندههای گچی كه به طور مستقیم، در محل مصرف میشوند یا برای تولید فرآوردههایی مانند بلوكهای گچی، صفحات روكشدار گچی، برای اندودكاری با گچ الیافدار و سقف پوشهای گچی مورد استفاده قرار میگیرند، كاربرد دارد.

براى ساختن گچ کشته گرد الک کرده، آن راوارد آب مىکنند و با دست هم مىزنند و مالش مىدهند تا به هنگام سفت شدن مانع از ايجاد کريستال شوند. در هنگام آتش سوزی این مولکولها جدا شده و می تواند به عنوان یک لایه نازک آب در برابر آتش قرار گیرد و تا چند ساعت در مقابل آتش سوزی مقاومت کند. در هنگام انتقال سیمان از کارخانه به کارگاه به صورت کیسه ای، سطح بارگیر تریلی یا برزنت باید با پلاستیک به خوبی پوشانده شود.

کاهش شدید درآمدها و پیشی گرفتن هزینهها که منجر به زیانده شدن تعداد زیادی از کارخانجات سیمان در کشور شده است. جهت اطلاع از اینکه برای گرفتن ویزا چه مدارکی لازم است؟ در نتیجه فلزات نباید مستقیماً در تماس با با گچ باشند و لازم است پیش از تماس با گچ از پوشش ضدزنگ برخوردار شوند. حداقل لازم برای این نسبت 80% در نظر گرفته شده است. سیمان رنگی، از ترکیب سیمان سفید با رنگدانه های معدنی تولید شده و از نظر مشخصات فنی، تفاوتی با سیمان سفید نخواهد داشت.

از این سیمان برای نمای ساختمان، طرح های دکوراتیو و سطوح رنگی در خیابان استفاده می شود. پاشیدن گچ به روش سنتی بر روی سطح کار، دارای ضایعات فراوانی است و این امر باعث از بین رفتن محصول و افزایش هزینه اجرا میشود. گچ گیپسون: که از ترکیب گچ و افزودنیهای چسبندهای نظیر سریشم بدست میآید. چسباننده گچی از پختن سولفات كلسیم دو آبه به دست میآید و متشكل از سولفات كلسیم در فازهای مختلف هیدراتاسیون است. هنگامی كه چسباننده گچی با آب مخلوط میشود، از طریق فرآیند گیرش، سبب نگهداری ذرات جامد به همدیگر (به صورت یک توده به هم چسبیده) میشود.

چنانچه چسباننده گچی از اجزای متشكل فعال اصلی در اندود باشد، در این صورت این استاندارد این نوع اندودها را در برمیگیرد. یکی از خصوصیات گچ این است که فلزات را سولفاته میکند. نوع گچ : این که نوع گچ شما چیست و از کدام کارخانه تهیه می گردد ، عاملی بسیار مهم است ، چرا که هر کارخانه نوع پخت خود را دارد و بالتبع مقاومت حاصله متفاوت خواهد بود. علت این پدیده آن است که گچ در ساختار شیمیایی خود دو مولکول آب دارد .

در بسیاری از ساختمانهای قدیمی مخصوصاً در دوران صفویه که اغلب آنها در اصفهان موجود است، گچ نقش مؤثری داشته است و گچبریهای بسیار زیبایی از آن دوران باقی ماندهاند. علاوه بر این ها ، گچ خواص مختلفی دارد که اغلب استفاده از گچ را به عنوان یک مصالح ساختمانی توصیه می نمایند . گچ به دلیل ویژگیهایی که دارد از زمانهای قدیم در امر ساختمان سازی به کار میرفته است.

باید توجه کرد که سبک بودن گچ یکی از امتیازات آن است. توجه داشته باشید که نوع دیگری از گچها وجود دارند که به صورت ترکیبی هستند. اگر متن این مقاله را با دقت مطالعه کرده باشید بهخوبی میدانید که این مصالح انواع و اقسامی دارند. مقاله این است که نحوه ی به وجود آمدن و تهیه ی این پودر را برای شما باز گو کنیم. رنگ پودر سنگ با توجه به سنگی که آن را می کوبیم متفاوت خواهد بود. رنگ گابرو سبز، سیاه و خاکستری مایل به سبز است که با صیقل کاری جلوه ای بی نظیر پیدا می کند.

وجود گچ در خاک (حتی تا ۲۵ درصد) از دیدگاه کشاورزی بی ضرر و در مواردی نیز مفید است. این نوع گچ را برای سفید کاری با مش بالا استفاده میکنند. اگر نوشابهها یا نوشیدنیهای شیرین حاوی شربت ذرت با فروکتوز بالا باشند، خطر این عارضه را بیشتر میکنند. از همین خاصیت گچ استفاده میکنند و آن را برای پوشش سطوح وسیعی که نباید درز انبساط باشند، به کار میبرند.

دیدگاهتان را بنویسید