سیمان چیست و چگونه ساخته می شود ؟

سرباره اگر به آهستگی سرد شود، حالت بلوری پیدا می کند که مصرف چندانی ندارد. به طور کلی، وقتی غلظت برخی مواد که میتوانند بلور تشکیل دهند (مانند کلسیم، اسید اوریک و اُگزالات) در ادرار افزایش مییابد، سنگ کلیه تشکیل میشود. به این روش “دفع دوگانه” گفته میشود و میتواند به جلوگیری از تشکیل سنگ مثانه کمک کند. با اجرای طرح افزایش ظرفیت در سال ۸۵ به میزان اسمی ۲۰ % ، ظرفیت تولید کارخانه به ۳۶۰۰ تن در روز افزایش یافته است.

کارخانه به معادن مواد اولیه (سنگ آهک و خاک رس) نزدیک باشد. از آنجا که در ایران بیشتر سنگها آهکی به صورت رسوبی در قالب کوه هستند و در دشتهای مجاور این کوهها معادن خاک رس موجود است. استاندارد CEN دو دسته بندی دارد که بر اساس قدرت بدنه و تیغه می باشد. توجه داشته باشید مقاومت فشاری سیمان نوع دوم در مقایسه با نوع اول کمتر است چرا که سیمان تیپ دو دیرتر و کندتر از سیمان معمولی سخت و سفت می شود.

بهرهبرداری از خط تولید کارخانه که از ثمرات تلاش بیشائبه متخصصین داخلی میباشد، ظرفیت تولید سیمان کشور را یک میلیون تن در سال افزایش داده و رشد و شکوفائی منطقه را در پی داشته است. کارخانه به قطبهای مصرف نزدیک باشد. به هیچ وجه کیسهها روی زمین چیده نشوند. بر روی پاکتهای سیمان باید علامت تجاری کارخانه، نام تولید کننده، نوع سیمان، وزن کیسه و تاریخ تولید با رنگ مخصوص به تیپ هر سیمان نوشته شده باشد. برای مطلع شدن از قیمت به روز شده ، مشخصات تامین کنندگان و لیست قیمت پودر سنگ بر روی محصول کلیک کنید.

بر اساس ترکیب شیمیایی و ساختمان داخلی کانیها میتوان آنها را به انواع زیر تقسیم کرد. این مهم بشر را بر آن داشت تا تحقیقات گوناگونی جهت دسترسی به سیمان ضد آب انجام دهد و نتیجه این تحقیقات ، کشف سیمانی به نام ساروج بود. امروزه با ابداع سیمان پرتلند، مصرف ساروج تقریباً متوقف شده است. ساروج ترکیبی است از آهک، خاکستر، ماسه، خاک رس و لویی که در مقایسه با گل در برابر رطوبت مقاوم است. البته این تراکم ماتریکس به نظر نمی رسد که اثر قابل توجهی در جریان سیال مخزن داشته باشد. در صورت عدم دسترسی به این نوع سیمان میتوان از سیمان پرتلند معمولی 525ـ1 بهره جست.

البته میزان تولید این نوع سیمان در دنیا کم است و سعی میشود از سیمانهای جایگزین (همچون تیپ 5) استفاده شود. اما پس از سرد شدن، پدیده انقباض بتن را تحت کشش قرار میدهد و باعث ایجاد ترکهایی در آن میشود. پس سردکن: در این روش، لولههای مسی یا گلوانیزه مناسبی را در لابلای محدوده بتن ریزی قرار میدهند و هنگام بتن ریزی و در طول زمان عملآوری، از میان آنها آب یا هوای سرد عبور میدهند. در این روش، بدون جراحی یا برش، وسیلهای به نام یورتروسکوپ از مثانه به محل گیرکردن سنگ در مجاری ادراری بالادست مثانه وارد میشود سپس به خارجکردن سنگ یا خردکردن آن توسط امواج اقدام میشود.

پزولانهای طبیعی، شامل خاکسترهای آتشفشانی است که از دهانه کوههای آتشفشان خارج میشود و در اطراف این کوهها به صورت پوکه جمع میشود. در ترکیب شیمیایی سربارهها، سیلیکاتها، آلومینوسیلیکاتها و کلسیم وجود دارد که مقدار آنها در سرباره کورههای مختلف، متفاوت و به جنس مواد اولیه مصرفی کوره وابسته است. چسبانندهها در صنعت ساختمان بیشتر جهت چسباندن سنگدانهها، قطعات بزرگتر سنگی، آجرها و … به یکدیگر به کار میروند. در تعریفی از سیمان آمده است به طور کلی به هر مادهای که خاصیت چسبانندگی داشته باشد و بتواند مواد را به یکدیگر بچسباند، سیمان گفته میشود.

بعضی افراد گلایه میکنند هرچه مسواک میزنند فرقی به حال دندانهایشان نمیکند حتی خودشان را با کسانی که کمتر به دندانهایشان رسیدگی میکنند، مقایسه میکنند. امروره شیوه کلی تولید سیمان پرتلند بدین صورت است که پس از استخراج مواد اولیه (سنگ آهک و خاک رس) و آماده کردن آنها، مخلوط را تا دمای بیش از حرارت میدهند. در ترکیب شیمیایی سرباره ها، سیلیکاتها، آلومینوسیلیکاتها و کلسیم وجود دارد که مقدار آنها در سرباره کوره های مختلف، متفاوت و به جنس مواد اولیه مصرفی کوره وابسته است.

در صورت انتقال سیمان از کارخانه به کارگاه به صورت کیسهای ، حتماً سطح بارگیر تریلی یا برزنت با پلاستیک پوشیده شود. سنگ شکن چکشی واحد خردایش کارخانه با ظرفیت 800 تن در ساعت در کنار سایر تجهیزات سالن اختلاط، مخلوط یکسان و هموژنی از سنگ آهک، سنگ آهن و خاک رس جهت ذخیره در انبار مواد به دست می دهد. بهترین سیمان وقتی بدست میآید که در مخلوط آن از سنگ آهک و خاک رس استفاده شود. خواص درمانی متافیزیکی: همانطور که توپاز سنگی از ذهن است ، انرژی این سنگ برای اتصال به فرشتگان ، راهنماهای روح بسیار عالی است.

همچنین در استخراج خاک رس نیز، به دلیل سختی نسبتاً پایین معادن آن، معمولاً از لودر(بیل مکانیکی)، بیلهای مکانیکی پرقدرت و بیلهای کششی استفاده میشود. همچنین بر اثر حرکت یخچالهای عظیم طبیعی نیز لایههای زیرین آنها به دلیل تحمل فشار چندین هزار تنی به حالت پودری تبدیل میشوند که آن را Rock Flour مینامند. همانطور که از نام سیمان پیداست، به طور معمول در کارها از این نوع سیمان استفاده میشود؛ مگر اینکه ویژگی خاصی مدنظر قرار گیرد.

پودر سنگ آهک یا کربنات کلسیم به دلیل دارا بودن مواد معدنی همچون کلسیم، برای تغذیه طیور مناسب است. تراورتن عباس آباد از پرطرفدارترین سنگ های ساختمانی است. برای قرار دادن کیسهها از سطوح چوبی که سطح آنها حداقل 20 سانتی متر از زمین فاصله دارد استفاده شود. این متریال یک فرآورده شیمیایی می باشد که در صورت ترکیب با آب سفت شده و تبدیل به جسمی سخت می گردد. از کاربردهای پودرسنگ دانهبندی شده میتوان به ساخت راهها، خیابانها، جادهها و بزرگراهها، آجر و سیمان و آسفالت اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید