سیمان چیست و چگونه ساخته می شود ؟

نوع میکرونیزه پودر مل آروشا برای مصارف صنعتی و هنری و بتونه کاری استفاده می شود . بر پایه انجمن استاندارد مصالح آمریکا (ASTM) دستکم خلوص مورد نیاز برای سنگ گچ در مواد صنعتی 70 درصد ژیپس است در صورتی که بیشتر سنگ گچهای تجارتی و بازرگانی دارای 75 تا 90 درصد خلوص میباشند. خلوص سنگ گچ بر پایه درصد کانی ژیپس در آن تعریف میشود. محصولاتی که از خرد و آسیاب شدن کانی های مختلف به ذرات بسیار ریز تولید می شود را می توان از پرکاربرد ترین مواد معدنی در جهان دانست.

گچ از پختن و آسیاب کردن سنگ گچ بدست میآید. سیمان بنایی: از مخلوط کردن کلینکر سیمان پرتلند و گرد سنگ آهک مرغوب و قدری سنگ گچ و برخی مواد افزودنی ساخته میشوند. لازم به ذکر است قیمت بعضی از مرمریت ها در سایز پله بسیار بیشتر از برخی از گرانیت ها می باشد، که بستگی به نظر خریدار و بودجه وی دارد. پشتوانه سال ها سابقه تولید پودر سنگ موجب شده تا تخصصی ترین انواع محصولات از سنگ های مختلف و در اندازه ذرات گوناگون از سایز نمره بندی تا سایز میکرومتر را تولید کنیم. پشم سنگ، از گروه سنگ های آذرین و ماده اولیه و اصلی سنگ بازالت، تولید می شود که بازمانده فعالیت های آتشفشانی بوده و در کشور به وفور وجود دارد.

۲-مواد اصلی تشکیل دهنده سیمان در این صنعت، پودر سنگ می باشد که طی فرآیندی به سیمان تبدیل میشود. از آنجایی که انجام آزمایش های صحرایی همواره به سادگی امکان پذیر نبوده و هزینه بالایی در بر دارد، آزمایش های آزمایشگاهی هنوز نیز عمدتا به عنوان منبع اصلی شناسایی خواص سنگ مطرح می باشد. سری کلنگ معمولا دو سر دارد، یک سر نوک تیز است و سر دیگر تخت، و ممکن است کمی انحنا در طول آن وجود داشته باشد. سنگ گچ از سنگهای ته نشینی است و به علت میل ترکیب شدیدی که دارد، به طور خالص یافت نمیشود و به صورت ترکیب با کربن یا اکسیدهای آهن یافت میشود.

پیش سردکن: در این روش بجای آب از پودر یخ استفاده میشود. قدمت استفاده بشر از گچ به حدود پنج هزار سال قبل میرسد. در ایران نیز استفاده از گچ به زمان اشکانیان میرسد و گچ بریهای بجا مانده از آن تاریخ گواه این موضوع میباشد. حتی اگر از دستگاه گچ پاش استفاده می کنید.گچ کاری ساختمان صرفا به این محدود نمی شود که گچ کار با یک ماله، در و دیوار را سفید کند. در این دوره گچبری رونق یافت.

سنگ گچ از گروه مصالح ساختمانی کلسیم دار است که به طور وفور در طبیعت یافت میشود وتقریبا در تمام نقاط روی زمین وجود دارد و از لحاظ فراوانی در طبیعت در ردیف پنجم میباشد. مطابق تحقیقات زمین شناسان، دوران ناپدید شدن دایناسورها و پدیدار شدن لایه های سنگ گچ خیلی قدیمی تر از ایجاد تمدن ها بر روی زمین است. در بسیاری از ساختمانهای قدیمی مخصوصاً در دوران صفویه که اغلب آنها در اصفهان موجود میباشد گچ نقش مؤثری داشته و گچ بریها ی بسیار زیبائی از آن دوران باقیمانده است.

دیوارههای قبرهائی در مصر که مربوط به آن دوران است بوسیله گچ اندود شده است. به علت زودگیر بودن، ملات گچ و خاک را باید هر بار جهت استفاده به میزان کم ساخت. در قسمتهایی از ساختمان نیازی به استفاده از گچ و خاک نیست، مثلاً این ملات را نباید در سقف استفاده کرد زیرا از نظر نیروی انسانی به صرفه نیست و کار روی سقف بسیار دشوار است. از این نوع ملات برای پرداخت روی گچ استفاده میشود.

پس از خاک در مخلوط استفاده میشود. ملات گچ و خاک از انواع ملاتهای ساختمانی است که در زیرسازی دیوارهای داخلی بنا استفاده میشود. مصرف ملات گچ و خاک فقط در مناطق با رطوبت کم و خشک مجاز است اما در مناطق مرطوب فاسد میشود. کم آبی: عدم مصرف آب کافی در روز میتواند خطر ابتلا به سنگهای کلیوی را افزایش دهد. در صورت عدم انجام اقدامات پیشگیرانه در زمان ایجاد سنگ کلیوی، خطر تشکیل مجدد و عود سنگ در آینده افزایش مییابد. قصد آنها این است که یک پوشش محافظ ایجاد کرده و همچنین کیفیت دی الکتریک ، مقاومت الکتریکی و مکانیکی را تقویت کنند .

در این آزمایش لازم است تا در وسط نمونه سوراخی ایجاد شده تا بیانگر چاه در زمین باشد. بهترین گزینه این است که شما بسته به نوع کاربری، نوع مربوطه را انتخاب کنید. این نوع از کیفیت بالاتری برخوردار است و در مواردی که احتیاط می شود که خطر حمله سولفاتها وجود دارد. خوردن غذاهای غنی از اگزالات به میزان متوسط و کاهش مصرف نمک و پروتئین های حیوانی نیز می تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهش دهد. 2-قابلیت صیقل خوردن و برش را داشته باشد.

گچ و خاک را درون آب پخش کنید تمام ذرات آنها در مجاورت آب قرار گیرند. سنگ گچ خالص دارای 9/20 درصد آب ترکیبی و 6/46 درصد SO3 و 5/32 درصد CaO است. بهترین آزمایش برای میزان پراکندگی خاک درون گچ، رنگ یکنواخت آن است. خودگیری این گچ به علت آب بیشتر و کم بودن گچ، بهمراتب از گچ دستی کمتر است. یکی از کاربردهای ویژهٔ گچ، اندون کردن دیوارها و آراستن سطوح داخلی ساختمان هاست و با استفاده از هنر گچبری به آن زیبایی میبخشند. مخلوط کردن مواد باید تا زمانی ادامه پیدا کند که هیچ اثری از گچ یا خاک خشک وجود نداشته باشد و مخلوط کاملاً خمیری شود.

حتماً سعی کنید قبل از استفاده از گچ و خاک، آنها را با سرند چشم بلبلی الک کنید، تا ذراتشان یک اندازه باشند. طرفی را که از گچ پوشیده شده است، ورز میدهیم؛ به طوری که از لای انگشتان براحتی جهش داشته باشد و بلافاصله از ملات مذکور استفاده میکنیم. ۲- ظرف گچسازی را تا نیمه آب میکنیم و حدود دو مشت گرد گچ در سطح آب به آرامی میپاشیم، بلافاصله آن را لَت میدهیم تا با آب مخلوط شود. برای مثال سولفات كلسیم نیمه هیدراته و سولفات كلسیم بدون آب یا انیدرید. می توان این ماده را در حرارت زیادی پخت و انواع آهک نظیر آهک زنده و آهک هیدراته را تولید نمود.

دیدگاهتان را بنویسید