شرکت فرآورده های سیمان شرق

برای ورود و نفوذ رطوبت به سطح گچ باید قابلیت بررسی مداوم را دارا باشد. گچ در مقابل ارتعاشات صوتی رفتار مطلوب دارد و تقریباً بین ۶۰ الی ۷۵ درصد این ارتعاشات را به خود جذب نموده و مانع انعکاس آن میشود. گچ، مادهای است معدنی که در طبیعت به صورت سنگ گچ وجود دارد. یکی از شناخته شده ترین انواع پودر سنگ که معمولا در موارد بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد ، خاک سنگ مرداب یا پودر سنگ نقره است که آن را مردار سنگ هم می نامند.

در برخی از کارهای گچبری مثل کاشی بصورت (لعاب پران) عمل میکردند، که این گچبری را تخمه کن میگویند یعنی برای تنوع قسمتی از گچبری را که معمولا وسط نقش بوده به اندازه یک عدس میپراندند. سنگ گچ از گروه مصالح ساختمانی از جنس کلسیم است. سیمان سیاه به دلیل وجود مقادیر زیادی آهن، منگنز و اکسید کروم در آن مشکی (خاکستری) رنگ است. به همین جهت برای تولید سیمان سفید از خاک رسی که میزان سولفات آهن و منیزیم آن از 8/0 درصد کمتر است، استفاده میکنند. ملات گچ پس از مصرف و خشک شدن سفید رنگ میشود و این سفیدی به ساختمان جلوه خوبی میدهد.

اضافه کردن موادی مانند کلرید سدیم – گرد آهک شکفته- خاک رس- کلرید کلسیم- سریش و سریشم نجاری باعث افزایش زمان گیرش ملات گچی می شود. ۳-درصد آب مصرفی: هرچه درصد آب مصرفی بیشتر باشد زمان گیرش طولانی تر می شود. ۲- اگر کلفتی ملاتی که روی دیوار میکشیم از ۷-۸ سانتی متر بیشتر باشد و آنرا در یک نوبت بکشیم، لایه های روی گچ در اثر مجاورت با هوا به ندرت خشک میشوند. زیرا در اثر گرما بطور مداوم منبسط ومنقبض شده و آب خود را بشدت از دست می دهند.

زیرا پس از تبخیر آب در توده گچی ایجاد سوراخ و روزنه های اضافی می کند. هر گونه جراحی با کمی ریسک همراه است، پس سیستولیتولاپاکسی همیشه اولین انتخاب است. هر چه ذرات گچ ریزتر باشد سطح ویژه آن بیشتر است و در نتیجه با آب بهتر ترکیب شده و گچ زود گیرتر می شود. همچنین از نظر مقاومت هم نسبت به دیگر انواع گچ بسیار بهتر عمل می کند و به سادگی دچار سایش یا حریف نمی شود. این زمان گیرش بسته به عوامل مختلفی از جمله ظرافت سیمان ، نسبت سیمان به آب ، محتوای شیمیایی و مواد افزودنی می تواند متفاوت باشد.

اگر به ملات گچ از۰٫۱ تا ۰٫۵ درصد وزن گچ سریشم اضافه کنیم زمان آغاز سخت شدن آن از ۱۰ دقیقه تا ۲ ساعت به تاخیر می افتد. نکته: میزان افزایش کلرید سدیم به گچ باید بیش از دو درصد وزنی گرد گچ باشد در غیر این صورت گرفتن ملات گچ تسریع شده و زود گیر می شود. کتیرا هم که برای مرمری کردن گچ مورد استفاده قرار می گرفت، گچ را کند گیر می کند. جالب است بدانید که اصولاً نوع گچ مورد استفاده و نحوه پختن آن بر مقاومت ملات مؤثر است. عموما از گرد سنگ برای کاهش هزینه تهیه ملات و افزایش حجم آن استفاده می شود.

۴- بعضی از ترکها در گچ کاری به علل فوق نبوده و در اثر نشست های ساختمان بوجود میآید. برخی بنّاها برای کاستن این اثر آجر، آجرها را پیش از آجرکاری ًزنجابً میکنند. از این ملات برای اندود کردن دیوار ها و سقف ها و همچنین بعنوان چسباننده قطعات ساختمانی مانند سنگ، آجر، نصب چارچوب ها و … استفاده میشود. سریش نیز گچ را کند گیر می کند اگر به ملات گچ ازیک درصد تا ۶ درصد وزن آن سریشم اضافه کنیم آغاز گرفتن آن از ۱۲٫۵ دقیقه تا ۳۸ دقیقه به تاخیر می افتد. افزودن خاک رس به این ملات آن را کند گیر و مقرون به صرفه می کند.

نوع گچ و نحوه پختن آن بر مقاومت ملات مؤثر است. به دلیل مراجعات فراوانی که به متخصص کلیه و مجاری ادراری، برای دانستن اندازه نرمال آلت تناسلی میشود، بر آن شدیم مطلبی در این باره تهیه نماییم و اطلاعات دقیقی در این مورد به کاربران ارائه دهیم. آنچه مسلم است این است که بسیاری از نقوش و رنگ ها را میتوان در سطح مورد اطمینان با روش تخمه درآوری به اجرا در آورد و از ظرافت این تزئین نسبتاً با دوام بهرمند گردید. اما در نقوش تخمه درآوری به لحاظ این که گچ و رنگ در عمق فرو رفته و مجدداً به سطح آمده این عوارض مشاهده نمی شود و هنگام عمل مرمت نیز کار با اصول بهتری انجام می شود.

دیگر اینکه از لحاظ استحکام نقوش و ماده بکار رفته شده روی زمینه و ظرافت ، قابل مقایسه با روش های دیگر نیست . گچ از لحاظ فراوانی در طبیعت در ردیف پنجم قرار دارد و تقریبا در تمام نقاط روی زمین به وفور دیده می شود. این سیمان از لحاظ ویژگیهای دیگر شبیه سیمان پرتلند معمولی است. در نتیجه از ایجاد پژواک جلوگیری میکند. گچ پخته شده در حرارت بالاتر از 300 درجه، میل ترکیبی خود را با آب از دست می دهد و برای فعال کردن آن مواد محرکی همچون آهک شکفته، سیمان، سولفات سدیم یا پتاسیم می افزایند.

در نتیجه یکی از بهترین اندودهای ساختمان میباشد. سنگ گچ موجود در طبیعت بیشتر مخلوط با آهک و خاک رس میباشد. واکنشهای شیمیایی بین مواد موجود در کوره بعد از بخار آب شروع میشوند. عقیق از ته نشین شدن رسوبات و سیلیس موجود در آب های زیرزمینی در حفره های موجود در سنگ های آتشفشانی آذرین تشکیل شده و بعد ها به دست می آیند. گچ ساختمانی باید زود شروع به گرفتن و سخت شدن کند و سخت شدن آن نیز باید زود به پایان برسد. گچ تنها ملاتی است که در موقع سخت شدن در حدود یک درصد به حجمش اضافه میشود و پس از خشک شدن تقلیل حجم پیدا نمیکند.

۳-گرمای محیط: معمولاً لایه های گچی مجاور با لوله های بخاری یا شومینه پس از مدتی ترک می خورند. ۴- حرکت نسبی اجزای مجاور سفت کاری ساختمان ،افت ملات در لایه های زیرین و گیرش سریع ملات از عواملی هستند که ترک خوردن سطح گچ کاری را موجب می گردند. همچنین باید لایه نازکی از این ملات را بر روی دیوار اعمال کرد در غیر این صورت پوسته پوسته خواهد شد. ملات گچ به علت خاصیت شکل پذیری فوق العاده ای که دارد، با آن میتوان شکلها و نقشهای زیبایی به وسیله هنر گچبری بوجود آورد و بدین وسیله در فضاهای ساختمان زیبائی مخصوص ایجاد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید