لذا کاربرد این سنگها در مناطق سردسیر توصیه نمیشود

از این ماده فقط در بتنهایی که در معرض سولفات شدید هستند استفاده میشود. این سنگ نیز مانند عقیق، از خانواده کوارتز است و فقط در طیف رنگهای زرد موجود میباشد. سنگ های رسوبی با دانه های متوسط تا ریز که دارای حداقل ۶۰ درصد سیلیس باشد گستره رنگ های از خاکستری روشن تا زرد و قهوه ای می باشد. برخی از مواد معمول مورد استفاده برای سیلیس شامل ماسه، رس، سنگ سفال، شیل، سرباره و خاکستر بادی هستند.

این مورد در صورت نیاز به چرخش سریع قالب و در هوای سرد برای کاهش زمان محافظت از بتن مورد استفاده قرار میگیرد. این آزمایش در تیرچه ملات سیمان 40x40x160 میلی متر انجام می شود که تا زمان خرابی در نقطه مرکزی خود بارگیری می شود. افراد مبتلا به بیماریهای قلبی، دیابت و تنفسی، از لمس نمودن و نزدیک کردن این سنگ به حوزه ی امواج مغناطیسی بدن خویش اجتناب نمایند چرا که باعث تشدید بیماری آنها می شود.

این سیمان به لحاظ خواص فیزیکی نزدیک به سیمان پرتلند 325 ـ 1 و به لحاظ شیمیایی به سیمان پرتلند پوزولانی شبیه است و موارد مصرف مشابهی با این نوع سیمان ها دارد . نوع پنج یا سیمان ضد سولفات هنگامی استفاده میشود که بتن از نزدیک در معرض سولفاتها قرار گیرد. همانطور که گفتیم سنگ یکی از پرکاربردترین و رایج ترین مصالح ساختمانی است و تقریبا در تمام ساختمان از جمله نمای داخلی و خارجی، دیوار و کف ها و دکوراسیون داخلی کاربرد دارد.

رومیها چندین سازه قابل توجه از جمله سقف پانتئون را احداث کردند. این زمان گیرش بسته به عوامل مختلفی از جمله ظرافت سیمان ، نسبت سیمان به آب ، محتوای شیمیایی و مواد افزودنی می تواند متفاوت باشد. او نام پرتلند را انتخاب کرد زیرا وقتی در زمان سفت شدن، رنگ آن شبیه به سنگ پرتلند میشد که در آن زمان برای بسیاری از ساختمان ها مورد استفاده قرار میگرفت. تنوع جنسهای موجود در بازار، انتخاب را بسیار سختتر کرده است.

در این نوع پودر سنگ درصد کربنات منیزیم کمتر از هفت دهم درصد می باشد. برخی از مواد معمولی مورد استفاده برای کربنات کلسیم در سنگ آهک، گچ، سنگ مرمر، مارن و پوسته صدف هستند. ساخت سیمان مانند بسیاری دیگر از مراحل تولید، در معدن آغاز میشود، جایی که مواد اولیه مانند سنگ آهک، سیلیس، آلومینات، مواد معدنی فریک و سایر مواد به دست میآیند. از آنجا که سنگدانه مورد استفاده در ساخت این سازه از پوکه بود، پانتئون به عنوان اولین کاربرد عمده بتن سبک غیر مسلح در تاریخ بشریت بود.

تولید خاک سنگ برای صنایعی مثل تولید سیمان ، تولید لاستیک و پلاستیک و پلیمر ، تولید چسب و رنگ و رزین که نیاز به ذرات ریز دارند ، مشکل تر و پر هزینه تر خواهد بود. سنگ کلیه معمولا یک علت واحد و مشخص ندارد اما عواملی وجود دارند که احتمال بروز سنگ کلیه را بیشتر میکنند. وی افزود: برخیها به علت قیمت بالای گرانیت در پلکان از مرمر درجه 2 استفاده میکنند که این مورد اشتباه بزرگی محسوب میشود.

مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالا در ادامه افزود: حداقل ۱۰ و حداکثر ۱۰۰ تن سیمان از طریق این روش قابل خریداری است. این محصول به دو رنگ سفید و سیاه در بازار به فروش میرسد که هرکدام کاربردهای خاص خود را دارند. کارخانه های سیمان معمولاً در مرکز مواد معدنی مورد نیاز قرار دارند که باعث صرفه جویی در هزینههای حمل و نقل و کاهش قیمت سیمان میشود. سیلیکات تری کلسیم و سیلیکات دی کلسیم بیشترین مقاومت را دارند. به همین دلیل، آلومینات تری کلسیم بیشترین خواص نامطلوب بتن را بر عهده دارد. سیلیکات تری کلسیم به سرعت هیدراته میشود و بیشتر به مقاومت اولیه کمک میکند.

در کوره دوار ابتدا دی اکسید کربن از کربناتهای کلسیم خارج میشود، سپس ماده اولیه در دمای حدود 2700 درجه فارنهایت ذوب میشود. برخی از مواد معمول مورد استفاده برای آهن در سنگ معدن آهن، گرد و غبار دود کوره بلند، کلینکر پیریت، مقیاس آسیاب و خاکستر است. سیمان پرتلند دارای وزن مخصوص 15/3 است، اما انواع دیگر سیمان (به عنوان مثال، سرباره کوره پورتلند و سیمان پرتلند پوزولانی) ممکن است دارای وزن مخصوص حدود 2.90 باشند.

این کاهش وزن هنگام گرم شدن به عنوان از بین رفتن احتراق محاسبه می شود. برای کاهش درجه حرارت، از نوع چهار استفاده میشود. نسبت چهار ترکیب فوق در سیمان های مختلف متفاوت است. همانند شهرتاش این سنگ به بیش از 100 کشور جهان صادر میگردد و در بسیاری از پروژههای بزرگ از آن استفاده شده است اما در عین حال محبوب بسیاری از پروژههای کوچک و متراژ پایین نیز میباشد.

در حال حاضر پودر سنگ سفید جوشقان به صورت فله و کیسه تولید می گردد. در حال حاضر نماد ۱۱ شرکت برای عرضه سیمان به صورت گواهی سپرده وجود دارد و به مرور تعداد این شرکتها افزایش خواهد یافت. برخورداری از ذخایر فراوان و مناسب مارل و سنگ آهک و فاصله اندک آن تا اسکله های شهید رجایی و باهنر و دسترسی آسان به آبهای آزاد، موقعیت ممتازی به شرکت بخشیده است. این مقام مسئول گفت: یکشنبه ۹ آبان ماه معاملات گواهی سپرده سیمان با حضور ۱۱ شرکت سیمانی آغاز شد.

دیدگاهتان را بنویسید