لیست اسامی و عکس انواع سنگ های قیمتی و زیبا

ابتدا خاک رُس الک شده و بعد از آن گچ به استانبولی اضافه میشود. آن را تا نیمه آب میکنیم. این کار به صورت عمودی روی دیوار اجرا میشود، ابتدا مقداری لقمه (مخلوط خاک و آب) در بالای دیوار اعمال میشود، سپس یک سر شمشه را روی آن قرار میدهند. انبساط حجمی آهک آزاد ناشی از آهسته شکفته شدن آن است که همان تکیب آهک با آب تشکیل هیدروکسیبد کلسیم 2Ca(OH) میباشد. عمل پاشیدن گچ را تا سطح آب طوری ادامه میدهیم که یک طرف آن آبدار و طرف دیگر از گچ پوشیده شود.

اگر بخواهیم تقسیم بندی های مختلفی برای ساختمان سازی در نظر بگیریم، نازک کاری یکی از مراحل نهایی ساختمان سازی است که گچ کاری هم بخشی از آن به حساب می آید. به یاد داشته باشید که از هر جزء مواد باید به اندازه ۵۰ درصد استفاده کنید. از سویی دیگر، خاک قیمت ارزانتری از گچ دارد و استفاده از آن میتواند به معنای کاهش هزینههای ساخت و ساز باشد. گچ اگر در مجاورت آهن ، روی ، سرب قرار گیرد با آن ترکیب شده و تولید سولفات میکند و در نتیجه موجب ضعیف شدن آن قطعه میشود.

در هنگام حمل گچ نیز باید روی آنها را با کاور مناسب پوشاند تا از رسیدن رطوبت به آنها جلوگیری شود. برای مسابقههای کوهنوردی، کولهگردی یا کوهنوردی به قصد اسکی، نوک تیز انتهای دسته کمتر ضروری است زیرا آنها معمولاً در برف نرم انجام میشوند. کروم بندی جهت اطمینان از شاقول بودن انجام میشود. دوباره شاقول بودن شمشه کنترل میشود. مقدار مناسب آب باید کنترل شود تا مخلوط خیلی پُر آب یا کم آب نباشد (نصف استانبولی).

ظرف گچسازی را تا نیمه آب می کنیم. در این حالت، گچ را اصطلاحاً پنجهای می کنیم و لَت نمیدهیم. ۲- گچ داخل ظرف را اصطلاحاً “لت” میدهیم (هم می¬زنیم) تا گچ به صورت دوغاب در آید. از گچ و خاک به چند دلیل استفاده میشود، اول اینکه این ملات به خوبی میتواند شیارهایی روی دیوار که به علت عبور لولههای تأسیساتی و سیمهای برق ایجاد شدهاند را بپوشاند و از وسعت خرابی آنها بکاهد. از این محصول در کنار مواد ذکر شده در جاده سازی استفاده می شود.

۱- ظرف گچسازی باید عاری از هرگونه گچهای خشکیده و دانههای ماسه و سیمان و یا مواد دیگر باشد. ظرف گچ کشته نیز باید عاری از هرگونه دانه یا زائدهای باشد. بعد از آماده کردن مخلوط گچ و خاک، حالا نوبت اجرای کار است. پس از درست کردن مخلوطی یکدست و یکنواخت بعد از گذشت مدت زمان حدود چهار دقيقه گچ به مرحله گيرش اوليه می رسد و در این زمان آماده مصرف و گچ كاری مي شود.

به علت زودگیر بودن، ملات گچ و خاک را باید هر بار جهت استفاده به میزان کم ساخت. برای یکدست کردن سطح دیوار و رفع پستی و بلندیها، استفاده از ملات گچ و خاک ضروری است. نیازی نیست گچ و خاک تا کف ساختمان اجرا شود و حفظ فاصله ۲۰ سانتیمتری (به اندازه یک رج بلوک سفالی) ضروری است زیرا تماس گچ و خاک با ملات ماسه سیمان باعث تخریب گچ و خاک میشود. اندود گچ و خاک نوعی ملات زودگیر است که در فاصله سه تا چهار دقیقه بعد از تماس با آب شروع به سفت شدن میکند. پودری بهدست میآید که همان ویژگیهای سنگ اصلی را دارد، با این تفاوت که به شکل پودر درآمده و میکرونیزه شده و سطح تماس آن افزایش پیدا کرده است بنابراین از آن میتوان در صنایع گوناگون استفاده کرد.

نگینی هست همانند عقیق یا زبرجد به رنگ های متفاوت که کبود، سبز تیره و رنگ صابونی آن نیز یافت می شود. این گچ بعد از اندود گچ و خاک و یا کاهگل، و برای تسطیح سطوح حاصله در نماسازی داخلی و بهخصوص جهت ترمیم و تعمیر و ترکگیری به کار میرود. يکى از راه حلها براى پيشگيرى از ايجاد موج روى سطوح وسيع، که از گذشته به جاى مانده، قابسازى و گچبرى است. گچ آبداری را که در طرف دیگر آماده کردهایم، ورز میدهیم و جهت قسمتهای باز شده به کار می بریم.

بعد از اتمام دیوارچینی، اندود گچ و خاک روی دیوار اعمال میشود تا تمامی پستی و بلندیها پوشانده شوند و سطح برای گچ کاری و رنگ آمیزی آماده شود. دوم اینکه، استفاده تنها از گچ میتواند هزینههای کار را افزایش دهد و لزومی هم برای انجام این کار نیست. لت دادن گج با باز نگهداشتن انگشتان دست به حالت حرکت افقی در بین دوغاب انجام میشود. باید به مدت پنج تا شش دقیقه مواد به حالت خود رها شوند و بعد از طی شدن این زمان، از یک سمت به آرامی مواد هم زده میشوند. به علت این که این گچ از مواد افزودنی ویژهای برخوردار است ، تا ضخامت ۱۰ سانتیمتر بر روی متریالهای مختلف از جمله آجر و بتن قابل اجرا است.

گچ پاششی روی متریالهای مختلف از جمله آجر ، بتن ، فوم ، سفال ، سیمان ، لیکا ، هبلکس و …. کیسههای گچ و خاک را در زمان بارندگی در داخل ساختمان به دور از رطوبت انبار کنید. خلل و فرج بیشتر داشته و اجازه میدهند هوا بهتر به پوست اندام برسد. گاهی اوقات بجای استفاده از استاکینت روی اندام را با نوار پنبه ای میپوشانند. برای این منظور از گچ سفید کاری استفاده می شود.

باید دقت نمود که رگههای سفید گچ و یا رگههای قهوهای خاک در مخلوط دیده نشود. پس از خاک در مخلوط استفاده میشود. با استفاده از ماله بنایی، ملات را بین کرومها اعمال کنید و سپس شمشه را از دو طرف گرفته و از پایین (بین دو کروم) تا بالا بکشید تا باقی ماندههای ملات گرفته شوند. در واقع اگر سنگهای اگزالات کلسیم داشتهاید ممکن است پزشک از شما بخواهد که برای کمک به پیشگیری از تشکیل سنگ کلیه و تقویت استخوانهای خود روزانه کلسیم مصرف کنید. سپس به اندازهی ۲ تا ۳ مشت گچ غربال شده را در سطح آب طوری میپاشیم که آب در دانههای گچ نشست کند.

این موارد شامل اندازهی جثهی فرد، دفع قبلی سنگ، بزرگی پروستات، بارداری و اندازهی سنگ است. سنگهای کلیوی که خیلی بزرگ هستند یا خود به خود دفع نمیشوند و نمیتوان آنها را با اقدامات محافظه کارانه درمان کرد زیرا باعث خونریزی، آسیب به کلیهها یا عفونت مکرر دستگاه ادراری میشوند، نیاز به درمان گستردهتری دارند. مصری های باستان استفاده سیمان آهک را به عنوان یک ملات «بتن آهکی» را به عنوان بلوک و پایه اصلی ساخت و سازهای خود استفاده میکردند. خاک سنگ مورد استفاده در صنایع مختلف متفاوت است. سنگ الیگودرز در سایز های مختلف سنگ نمره و پودر مثل پودر سنگ مش ۱۰۰ تا ۳۵۰۰ (پودر میکرونیزه) قابل تولید است.

دیدگاهتان را بنویسید