مرجع اطلاعات سنگ های ساختمانی و سنگبری های فعال سراسر کشور

فرآورى يا پخت گچ، تبخير همه ى آب شيميايى يا بخشى از آب شيميايى کلسيم سولفات آبدار است. از اين رو در پوشش هاى طاق ضربى براى پيش گيرى بايد تير آهن را به خوبى با ضد زنگ رنگ کرد. مصارف گچ زياد است و از گچ ريزى براى پياده کردن نقشه ساختمان تا ساختن انواع ملات هاى گچى و سفيدکارى، سنگ کارى، مجسمه سازى، گچ برى، اجراى ابزارهاى گچى و صنعت سيمان سازى استفاده می کنند.

گچبری هاى به جاى مانده از زمان اشکانيان، ساسانيان و دوران اسلام نمونه هايى از اين نوع است. رفع مشكلات زیرساختی و حمایت همه جانبه از بخش معدن می تواند در زمان تحریم جایگزین مناسبی برای درآمد نفتی كشور باشد و اقتصاد كشور را پویا نگه دارد. وی بیان كرد: استان سمنان دارای ظرفیت های معدنی فلزی و غیرفلزی بیشماری است كه معادن گچ از لحاظ وزنی ظرفیت غالب محسوب می شود. هاشمی، سرمایه گذاری در معادن را نوعی تجهیز منابع دولتی برشمرد و یادآور شد: معادن جزو انفال محسوب می شود بنابراین تامین زیرساخت ها، افزایش بهره وری و بازدهی آن ها و حمایت از بهره برداران به نفع دولت است.

ترکیب این ماده با آب خالص بسیار زود گیر است و به اصطلاح ، گچ به سرعت کشته می شود اما می توان با افزودن برخی مواد نظیر نمک طعام (سدیم کلراید) زمان گیرش آن را افزایش داد. عایق حرارت و شعله: این ماده از عایقهای قوی در برابر حرارت و شعله مستقیم محسوب میشود. وی، به ضرورت بازنگری برخی از قوانین اشاره و بیان كرد: برخی معادن استان به صورت اسمی بهره بردار دارد اما اگر این معادن به سرمایه گذاران و فعالان معدنی واقعی سپرده شود نتیجه مناسبی دریافت خواهد شد.

هاشمی ابراز داشت: آشنایی با فناوری و داشتن ماشین آلات روز دنیا برای ایجاد صنایع معدنی ضرورت دارد. سنگها به دلیل داشتن قابلیت و ویژگیهای منحصر به فردی از سالهای دور تا به امروز در جای جای ساختمان به کار برده میشوند. اسکلت حیوان را محکم نموده و از نرمی و شکستن استخوان پیشگیری می کند. ملات گچ زودگير است و به همين دليل سطح هاى بزرگ را نمى توان به صورت صاف و بدون موج سفيدکارى کرد.

اين گرد را در تاوه هاى بزرگ گرما مى دهند (مانند بو دادن تخمه و آجيل) و گرد سنگ گچ را به طور پيوسته هم مى زنند تا به صورت يکنواخت بپزد. ٣- گچ گرما و صدا را پخش نمى کند و در برابر آتش سوزى مقاوم است. به علت واكنش بين آب و گچ، يك نوع واكنش متبلور سازي ايجاد مي گردد كه موجب آزاد شدن گرما مي شود .

با این وجود به علت منافع زیاد آن در عمل و بتدریج فایبرگلاس جای گچ را در تهیه قالب های اطراف اندام میگیرد. وی ادامه داد: فرآیند قانونگذاری كشور به بهره برداران پروانه بهره برداری ارایه می دهد و این به آن معناست كه معدنكار می تواند همزمان اكتشاف، استخراج و فرآوری را انجام دهد. دبیر اتحادیه گچ استان سمنان در ادامه میزگرد ایرنا گفت: نبود حمایت ها از سرمایه گذاران بخش معدنی در این استان سبب شده خیل زیادی از این قشر به خاطر سرمایه گذاری در مناطق مختلف سمنان ابراز پشیمانی كنند.

وی ادامه داد: هزینه واردات دستگاه های معدنی بالا است و هر بهره برداری توان و امكان خرید آن ها ندارد. رئیس اداره صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان تاكید كرد: همكاری و هماهنگی دستگاه های اجرایی می تواند برخی از مشكلات را حل و فصل كند از جمله تشریفات اداری را می توان كاهش داد. برای این کار می توان از قطعات باریک چوب، پارچه کنفی یا روکش پلی اتیلن استفاده کرد. امروزه این کانی در منطقه Erongo در نامیبیا و معدن Pantahole در کشور میانمار و همینطور در شهر Tadjik در Chorough مشاهده می شود.

رئیس اتحادیه گچ استان سمنان گفت: اكتشاف تا فرآوری با هزینه برای بهره برداران همراه است اما كار معدن می تواند ارزش افزوده ایجاد كند كه نوعی سرمایه گذاری است. رئیس اداره صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان گفت: جایگاه و عملكرد واقعی صنایع معدنی در استان به درستی تعریف نشده است. عضو اتاق بازرگانی استان سمنان یادآور شد: حمایت دولت در بخش های مختلف از فعالیت معدن داران سبب ثبات آن و ترغیب سرمایه گذاران می شود. گچ ساختمانی، بهعنوان شناخته شدهترین محصول در میان مواد تولید شده از سنگ گچ ، بیشترین کاربرد عمومی را دارد.

دبیر اتحادیه گچ استان سمنان با اشاره به حجم كم صادرات گچ از داخل این استان، نبود بسترهای مناسب و حمایت از صادرات گچ این خطه را از دیگر مشكلات معدن داران و كارخانه های این ماده معدنی برشمرد. وی با اشاره به مرغوبیت گچ استان سمنان، تصریح كرد: گچ سمنان قابلیت كاربرد در صنعت های مختلف دارد اما این ماده معدنی نتوانست به خوبی جایگاه خود را در بین مشاغلی چون دندانپزشكی پیدا كند.

در فرآیند ساخت سیمانهای پرتلند، از مگنزیا به عنوان یک ماده خام در مراحل ترکیب مواد خشک استفاده میشود. پس از اضافه کردن آب به سیمان، واکنش شیمیایی هیدراتاسیون شروع میشود. ذخیره سازی نامناسب و طولانی مدت یا تقلب در حین حمل و نقل و انتقال ممکن است منجر به قبل از هیدراتاسیون و کربناسیون شود ، که هر دو ممکن است با افزایش از بین رفتن احتراق نشان داده شوند.

سیمان کم حرارت: سیمان کم حرارت با حفظ درصد آلومینات تری کلسیم زیر 6 درصد با افزایش نسبت C2S تولید میشود. نوشیدن آب بسیار مفید است، زیرا کمبود مایعات و کم آبی بدن از عوامل خطر اصلی تشکیل سنگ کلیه است. سنگ گچ در گرماى کم پخته مى شود و جنس آن به گرماى پختنش بستگى دارد. ٧ – ملات گچ با فلزات سولفات درست مى کند. گچ در برابر نفوذ رطوبت ضعيف است و اگر اين پوسته آب بمکد و آب به آستر برسد گچ طبله مى کند و بايد آن را کند و دوباره تجديد نمود. زمانِ گرفتن گچ کارخانه اى معمولى در ايران ٩ تا ١٠ دقيقه است، اما با افزودن جسم هاى کانى،گياهى و دامى به گرد گچ، مى توان زمان گرفتن آن را کنترل نمود و آن را تندگير يا کندگير کرد.

دیدگاهتان را بنویسید