مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی

در حین پیادهروی نوشیدن آب را فراموش نکنید. یک پیادهروی ساده هم میتواند کمک کند تا سنگ به سمت مثانه حرکت کند. خمیر دندان هم ممکن است باعث پوسیدگی شود! ممکن است پزشک برای زمان دفع سنگ داروهای ضد تهوع و ضد درد هم تجویز کند تا دفع راحتتر شود. 5-خانمهایی که قرص ضد حاملگی استروژن دار مصرف کرده و یا درمان هورمونی جانشین دریافت می کنند. غدهی پاراتیروئید بیش فعال (هیپرپاراتیروئیدیسم)، در اثر تومور خوش خیم کوچک در یکی از غدههای پاراتیروئید یا بیماری دیگری ایجاد میشود و این غدهها را به سمت تولید هورمون پاراتیروئید بیشتری سوق میدهد.

ازآنجاییکه قطعات کوچک شده است، معمولا بدون درد خارج میشوند. در اواخر بارداری مثانه کوچک شده و نوشیدن آب به مقدار بسیار کم باعث بروز این مشکل میشود. دارو برای سنگهای استروویتی: سنگهای استروویت در اثر عفونتهای ادراری تشکیل میشوند به همین دلیل پیشگیری و درمان عفونتهای ادراری در پیشگیری از تشکیل این نوع سنگها موثر است. از جمله سنگهای مرمریت مرغوبی که در طی چند سال اخیر بسیار محبوب شده؛ سنگ مرمریت آباده است. آزمایش ادرار، وجود خون در ادرار و عفونتهای دستگاه ادراری را نیز مشخص میکند. آب زغال اخته: آب زغال اخته بیشتر برای پیشگیری از عفونت دستگاه ادراری توصیه میشود و از بروز عوارض سنگ کلیه جلوگیری میکند.

سنگهای کلیوی که خیلی بزرگ هستند یا خود به خود دفع نمیشوند و نمیتوان آنها را با اقدامات محافظه کارانه درمان کرد زیرا باعث خونریزی، آسیب به کلیهها یا عفونت مکرر دستگاه ادراری میشوند، نیاز به درمان گستردهتری دارند. اگر سنگ باعث عفونت مکرر یا عفونت شدید کلیه شود، ممکن است به کلیهها آسیب وارد کند. اما سی تی اسکن بیماران را در معرض پرتو قرار میدهد، به همین دلیل سونوگرافی و عکس سادهی شکمی با اشعهی X به عنوان روشهای تصویربرداری ارجح در تشخیص سنگ کلیه استفاده میشوند. سپس عکس اشعهی X یا سی تی اسکن، محل سنگ در مجاری ادراری را مشخص میکند.

در صورتی که عناصر اصلی سنگهای مزبور دارای کیفیت و خواص متفاوت باشند (مثلاً برخی عناصر سیلیسی و برخی نیز آهکی باشند و یا عناصر سازنده سیلیسی و زمینه یا سیمان آهکی باشد)، عمل برش با اشکالاتی مواجه خواهد بود. سنگهای مصنوعی (اونیکس) نوعی متریال تزئینی و دکوراتیو میباشد که از ترکیب سنگهای طبیعی با مواد افزودنی دیگر به دست میآید. این دسته از داروها باعث شل شدن عضلات حالب شده و به کاهش درد هنگام دفع ادرار کمک میکنند.

در طول روز آب بنوشید: برای افرادی که سابقهی سنگ کلیه دارند، پزشکان مصرف حدود ۲.۵ لیتر آب در روز را توصیه میکنند. از علائم اصلی ایجاد سنگ در کلیهها، درد کلیه است. تخلخل در اثر نفوذ آب باران به داخل حفره های سنگ (این حفره ها خود غالباً تحت اثر شیمیایی محلولهای طبیعی بر روی بعضی از کانیهای موجود در سنگ به وجود می آیند) و انجماد آن بیشتر می شود. این عملیات با اکتشافات شروع می شود که در این مرحله، منابع سنگ شناسایی و مشخصات آن ها تعیین می شود. این میزان عملیات استخراج ماده معدنی فراتر از برنامه بوده است به طوریکه پیش از این استخراج 15 میلیون تن سنگ تا پایان بهمن ماه امسال هدفگذاری شده بود.

پودر سنگ را به دو صورت طبیعی و صنعتی می توان تولید کرد. صنایع ساختمانی ، رنگ سازی ، تصفیه آب و … از جمله مشتریان کارخانه تولید پودر سنگ کانی کاو هستند که سالیانه ده ها هزار تن از آن را خریداری و مصرف می نمایند. کار زیادی روی این سنگ ها انجام نمی شود و به همین دلیل در قسمت های اصلی فیزیکی و نگهدارنده ساختمان، راه، سد، پل و دیواره مورد استفاده قرار می گیرند. از سنگ برای پوشش دیوار داخلی ساختمان، نماکاری، زیرسازی جاده ها، دیوار و شالوده، کف خیابان و پیاده رو و تزئینات مختلف استفاده می شود.

ممکن است پزشک برای بررسی رشد سنگ آزمایش سونوگرافی را در زمانهای مختلف تکرار کند. در ادامه بحث مدیریت و درمان سنگ کلیه را در چند بخش مجزا، یعنی درمان سنگهای کوچک، درمان سنگهای بزرگ و روشهای درمان خانگی بررسی میکنیم. در آزمایش عملکرد کلیه سطح مواد معدنی و مواد دفعی کلیه بررسی میشود. این بیماری گاهی میتواند منجر به نارسایی کلیه شود. خواص اپتیکی الماس منحصر به فرد می باشد و به دلیل میزان قابل توجه درخشش و پراکندگی نور که در نتیجه میزان بالای شکست نور در برلیان پدید میآید از قدیم به عنوان پادشاه انواع جواهرات شناخته شده هست.

به طور کلی تمام سنگ های آذرین و دگرگونی کریستالین، تحت عنوان گرانیت در بازار شناخته می شوند. از سنگ آهک در رنگدانه سازی و به عنوان پرکننده برای رنگهای گران قیمت استفاده میشود. ماسه سنگ دارای رنگهای متنوعی مانند سفید، خاکستری، قرمز، قهوهای و زرد است. مثلاً در مناطق سرد و مرطوب، سنگ باید دارای تخلخل بسیار کم باشد. در حاملگی خارج از رحم شخص بیشتر دردی را در شکم و لگن خود احساس میکند. در هر دو شرایط ممکن است شخص دردی در پهلوها احساس کند.

با نزدیک شدن سنگ به مثانه ممکن است دردی در شکم و کشاله ران ایجاد شود. درد پهلو، پایین شکم و لگن معمولا با حرکت بدتر میشود. برای دفع سنگ از برخی داروها استفاده میشود. آزمایش ادرار جمع آوری شده طی ۲۴ ساعت، افزایش دفع مواد معدنی سنگین و مواد سنگ ساز را اندازه گیری میکند. سی تی اسکن وضعیت حالب، مثانه و کلیهها را مشخص میکند، وجود سنگ را تایید میکند، اندازه و محل دقیق آن، وجود انسداد و وضعیت سایر ارگانها از جمله آئورت و لوزالمعده را نیز مشخص میکند. در بسیاری از بیمارانی که به اورژانس مراجعه میکنند، سی تی اسکن بدون کنتراست انجام میشود.

در نتیجه خطر ابتلا به سنگ کلیه 300% افزایش پیدا میکند. تاثیر رژیم غذایی در سنگ کلیه چیست؟ پیشگیری به این معنی است که اگر دارویی تجویز شده است آن را مصرف کنید و مراقب رژیم غذایی خود نیز باشید. گاهی هم در میان اعضای یک خانواده نوع سبک زندگی و رژیم غذایی باعث میشود، خطر ابتلا به این بیماری افزایش پیدا کند. پیرزنی در این روستا زندگی میکرد که پلنگخان سه پسر او را به بیل و کلنگ و تبر تبدیل کرده بود، آن سه تصمیم گرفتند با اتحاد به سراغ دیو بدجنس بروند و او را نابود کنند.

درواقع داستان تاریخی و رویداد آن است که این مروارید را بسیار خاص کرده است. بعد از 15 دقیقه جوشیدن هندوانه را از صافی رد کرده و همراه با چوب دارچین و مقداری عسل میل کنید. در درمانهای سنتی یکی از روشهایی که پیشنهاد میشود، جوشانده هندوانه است. برای مثال یکی از بهترین انواع پودر سنگ از سنگ نمره جوشقان تولید می­شود که بیشترین کاربرد آن در نماسازی ساختمان است.

دیدگاهتان را بنویسید