منطقه ویژه اقتصادی لامرد

این اکسیدها اثرات قابل ملاحظه ای در نحوه قرار گرفتن اتمها، فرم بلوری و خواص هیدرولیکی سیلیکاتها دارند. در بتن ریزی های حجیم از این نوع سیمان استفاده می شود و دلیل این امر ایجاد حرارت کمتر در هنگام گرفتن بتن می باشد و در نتیجه حجم بتن ریزی کاسته نمی شود. همچنین ماسه سنگ کوارتزی رابه عنوان ماسه ریخته گری و ماده اولیه شیشه استفاده می کنند. اما مقاومت اولیه آن به سرعت زیاد میشود؛ به گونهای که در سه روز، به مقاومت هفت روزه تیپ 1 میرسد. و محققین و صنعتگران همواره در تلاش جهت تغییر خط تولید به گونهای هستند که این معایب تا حد امکان مرتفع گردد.

معمولاٌ درصد گچی که همراه با کلینکر در آسیاب سیمان مصرف میشود بین3 تا 5 درصد است. بلور را میتوان به عنوان جسمی که دارای ساختمان اتمی منظم است، تعریف کرد. نکته ششم نیز در این رابطه است که اگر احتمالاً یکی از محمولههای رسیده به کارگاه فاسد یا دارای هر ایراد دیگری باشد، بتوان آن محموله را به راحتی شناسایی و جدا کرد. با توجه به نوع و کیفیت مواد خام ، سیمان با دو روش عمدهتر و خشک تولید میشود، ضمن اینکه روشهای دیگری نیز وجود دارد.

روشهای دیگر به اندازه گیری توزیع اندازه ذرات توسط میزان رسوب سیمان در نفت سفید یا با شستشو (جداسازی) در جریان هوا انجام میشوند. این سنگها از رسوب ذرات حاصل از تجزیه صخره های مانده ازدریاها واقیانوس ها و بقایای معدنی موجودات دریایی یا از کریستالیزه شدن مواد معدنی محلول مذاب بدست می آینداغلب مقاومت ضعیفی دارند. آزمایشها نشان داده است که این قلیائیها با بعضی از سنگدانهها واکنش نشان دادهاند و حاصل این واکنش باعث تخریب بتن شده است. در روند حمله سولفاتها، نکته مهم آنست که تخریب بتن در اثر پدیده شیمیایی ترکیب سولفات نیست؛ بلکه به علت پدیده فیزیکی انبساط اترنژیت در اثر جذب آب است.

مدت هاست که این سنگ آبی رنگ با سلطنت و تجمل همراه است و خواص آسمانی آن با خرد و قضاوت خوب به کسانی که در قلمرو فیزیکی هستند کمک می کند. تنها در بازار فیزیکی بورس کالا و معاملات عمده بیش از ۱۰۰ تن صورت خواهد گرفت. هنگام آسیاب کردن سرباره باید دقت داشت از آنجا که سختی سرباره بیش از سیمان است، باید هر یک جداگانه آسیاب و در نهایت مخلوط شوند.

هنگامیکه مواد در دمای بیش از 1400 درجه کوره با یکدیگر فعل و انفعال شیمیایی انجام میدهند. که اختصارا اکسیدهای CaO را با C و SiO2 را با S و Al2O3 را با A و Fe2O3 را با F نشان میدهند. پس سردکن: در این روش، لولههای مسی یا گلوانیزه مناسبی را در لابلای محدوده بتن ریزی قرار میدهند و هنگام بتن ریزی و در طول زمان عملآوری، از میان آنها آب یا هوای سرد عبور میدهند.

این محصول که دارای افزودنی حباب هوا ساز بتن تا کنون در ایران استاندارد و تولید نشدهاند. به دلیل ارزان قیمت بودن پودر آهک، محصول تولیدی را با قیمت کمتری به فروش می رسانند. متقاضیان محترم پس از تكمیل مدارك لازم در واحد فروش و تشكیل پرونده میتوانند فقط به صورت نقدی نسبت به خرید اقدام نمایند. لازم به ذکر است نام پرتلند به جهت تشابه رنگ و کیفیت سیمان سخت شده با سنگ آهکی که در اطراف شهر پرتلند در ناحیه دُرست انگلستان وجود دارد، مورد استفاده قرار گرفته است.

تجهیزات لازم برای تولید هر پنج نوع سیمان فوق و خط تولید آنها مشابه است و عمده اختلاف در مقدار مواد اولیه و درجه حرارت کوره میباشد. مقدار C3S و C3A موجود در این نوع سیمان در مقایسه با انواع دیگر سیمان، کمتر بوده و در مقابل C2S زیادتری دارد. مقدار و اندازه واقعی اکسیدها در ترکیبات انواع سیمان ، مختلف است. این نوع سیمان به همین دلیل همین سرعت کم در سفت شدن مناسب هوای گرم است. تذکر این نکته ضروری است که سرعت کسب مقاومت این نوع سیمان کمتر از تیپ 1 است؛ به طوری که در 28 روز، حدود 91% مقاومت 28 روزه سیمان تیپ 1 را بدست میآورد.

سیمانهای آهکی معمولا از ترکیبات سیلیکات و آلومیناتهای آهک تشکیل شدهاند که هم بهصورت طبیعی یافت میشوند و هم قابل تولید در کارخانجات سیمانسازی هستند. در سیمان پرتلند چهار فاز اصلی وجود دارد: سیلیکات تری کلسیم(C3A)، سیلیکات دی کلسیم (C2A)، آلومینات تری کلسیم (C3A) و آلومینوفریت تترا کلسیم (C4AF). در صنایع ساختمانی ، سیمان به ماده ای گفته میشود که برای چسباندن مصالح مختلف به یکدیگر از قبیل سنگ و شن ، ماسه ، آجر و غیره بکار میرود و ترکیبات اصلی این سیمان از مواد آهکی است. به منظور جلوگیری از فاسد شدن سیمان در کارگاه، نکات چندی در مورد انبار کردن و استفاده از سیمان باید مدنظر قرار گیرد که به آنها اشاره مینماییم.

بدین صورت که با استفاده از مواد منفجره قسمتهای مورد نظر از کوه را منفجر میکنند و سنگ آهک را به صورت قطعات سنگی درشت بدست میآورند. توصیه نمیشود که درجه حرارت زیر 48 درجه فارنهایت (حدود 8.8 درجه سلسیوس) استفاده شود. همچنین مقاومت آنها تا پیش از یک سال کمتر از مقاومت سیمانهای عادی میباشد و لذا از سیمانهای پرتلند پزولانی در قسمتهایی که نیاز به کسب مقاومت سریع است نمیتوان استفاده کرد. در سال 1347 اتحادیه سنگ کاران اصفهان اقدام به ساخت سنگ بری در منطقه محمود آباد و آقای رحیم دولت آبادی در منطقه دولت آباد اقدام به ساخت سنگ بری نمودند.

میزان درآمد متوسط سالانه سنگ کاران در کشور استرالیا طبق آخرین آمارها، قبل از کسر مالیات ۴۶ هزار دلار است. بر اساس طراحی های انجام شده تولید سالانه ده میلیون تن به عنوان ظرفیت مورد نظر صنعت سیمان در منطقه ویژه اقتصادی لامرد هدف گذاری شده است. امروزه پودر سنگ (Rock flour) در بسیاری از حوزهها مانند فعالیتهای عمرانی و ساختمانسازی مورد استفاده قرار میگیرد. امروزه با ابداع سیمان پرتلند، مصرف ساروج تقریباً متوقف شده است. امروزه کشور آفریقای جنوبی در قاره آفریقا در ساخت و تجارت الماس و انواع جواهرات در سراسر دنیا بی رقیب می باشد.

استفاده از این سیمان در محیط و مکان های خاکی-آبی که غلظت یون سولفات در حد متوسط می باشد و همچنین برای بتن ریزی در مناطق گرم نیز مناسب می باشد. تا مدتها پس از بکارگیری سیمان پرتلند معمولی در بتن، در برخی مناطق بتن کم کم سفید شده ، پودر میشد و میریخت. سیمان پس از تولید در سیلوهای مخصوص ذخیره میشود تا از آنجا به کارگاه منتقل گردد.

در صورت انتقال سیمان از کارخانه به کارگاه به صورت کیسهای ، حتماً سطح بارگیر تریلی یا برزنت با پلاستیک پوشیده شود. تیپ 4ـ سیمان پرتلند با حرارت کم. پودر سنگ، جهت استفاده کم از مصرف سیمان استفاده می شود و هنگام ترکیب با سیمان و ماسه، مقاومت ملات را بالا می برد و قیمت این پودر نسبت به سیمان و پودر سنگ های دیگر ارزان تر است. در این نوع سیمان از طریق کم کردن میزان C3S و C3A، حرارت هیدراتاسیون را تا حد زیادی کاستهاند و از آن در بتن ریزیهای حجیم استفاده میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید