می توانیم در صنعت سنگ دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم

با این وجود، این آزمایش به دلیل اهمیت پایین و عدم ارائه اطلاعات مورد نیاز بیشتر راجع به ملات، منسوخ شد. این بانک اطلاعاتی شامل شماره تماس پیمانکاران، مرحله ی ساخت پروژه های مختلف و ده ها اطلاعات مفید و کاربردی دیگر است که می تواند منجر به رونق کسب و کار ساختمانی شما شود. نسبت گچ به آبی که مورد استفاده قرار می گیرد باید متناسب باشد. برای استفاده از این محصول در ساختمان ابتدا باید آن را با آب مخلوط نمود بدین نحو که گچ را در ظرفی ریخته و به آن آب اضافه می کنیم.

این سنگ ساختمانی در انواع رنگها، ساختارها و بافتهای مختلف در دسترس است؛ بنابراین معماران با طیف وسیعی از انتخاب روبرو هستند تا آن را برای هر نوع فضا و یا نمایی به کار ببرند. این متریال برای پوشش سطوح مختلف و دکوراتیو نمودن آن ها به کار می رود و به دلیل داشتن رنگ سفید، جلوه ای تمیز و روشن به فضا می بخشد. مواد معدنی مورد استفاده برای تولید سیمان شامل سنگ آهک، گچ و سنگ اهک رسدار در ترکیب با شیل، رس، سنگ شیست، سرباره کوره، شن و ماسه سیلیس و سنگ آهن است.

برای سفیدکاری ساختمان و پوشش روی آن و خاک اغلب از ترکیب گچ و آب استفاده می شود زیرا سطحی سفید رنگ ایجاد می کند اما برای تولید ملات گچ خاک رس را با آب ترکیب می نمایند. سیمان در انواع سیمان پرتلند، سیمان بنایی، سیمان نسوز، سیمان سفید و سیمان رنگی تولید و برای مصارف گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال ترکیب خاصی از سیمان در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد که به نام سیمان پورتلند شناخته می شود و سازمان های جهانی استاندارد این نوع فرم معیار ساخت سیمان به رسمیت شناخته اند.

این ماده وقتی با آب ترکیب می شود، گرما ایجاد می کند. این ماده به سرعت با آب واکنش نشان می دهد و سخت می شود، به همین دلیل کار کردن با آن نیازمند دقت و حوصله فراوان می باشد. از این رو قبل از پوشش سطوح آهنی، مسی و سربی با گچ باید یک لایه ضد زنگ روی آن ها قرار گیرد. رومیان از این اصطلاح برای توصیف چیزی به کار میبردند که مشابه بتن مدرن امروزی بود و از ترکیب سنگ خردشده (پودر سنگ) با آهک سوزانده شده (به عنوان یک اتصالدهنده) آن را میساختند. برای مصارف عمومی که ویژگی خاصی از بتن خواسته نشده است، مصرف میشود.

کار با این متریال کار آسانی نیست، از این رو توجه به نکاتی که در این نوشته عنوان می شوند شما را در استفاده از این مصالح ساختمانی راهنمایی می کند و نتیجه بهتری را به ارمغان می آورد. این نوع مصالح در صنایع مختلف کاربرد دارد اما از جمله کاربردهای رایج آن مربوط به صنعت ساختمان است. این در حالی است که رقبای منطقهای ایران در این صنعت یعنی ترکیه در جایگاه سوم، امارات در جایگاه نهم و پاکستان در جایگاه دوازدهم این رتبهبندی قرار دارد. اگر ضخامت گچی که بر روی دیوار کشیده می شود بیشتر از 8 سانتی متر باشد، لایه رویه خشک می شود، در حالی که لایه های زیرین هنوز خشک نشده اند.

همان طور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم، منظور از گچ کاری این است که در و دیوار را سفید می کنند. تعبیر خواب کلنگ ، معنی دیدن کلنگ در خواب های ما چیست همگی در سایت فال و خواب.امیدواریم این مطلب که حاصل تلاش تیم تعبیر خواب سایت است مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد. گچ عاج: گچ عاج دارای دانه بندی بسیار نرم و میکرونیزه می باشد و در مجسمه سازی، ساخت قطعات پیش ساخته گچی، تولید رنگ لعابی و کشته کشی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. گچ ساتن: گچ ساتن به منظور سفیدکاری لایه نهایی سطوح مورد استفاده قرار می گیرد.

بر روی سطوحی که با گچ سیوا پوشانده شده اند می توان از انواع رنگ های روغنی، پوشش های اکریلیکی، دیوارپوش های PVC، گچ پلیمری ساتن و بلکا استفاده نمود. از این سیمان میتوان در بتنریزیهای حجیم استفاده نمود. پیشینه واژه سیمان (cement) را میتوان تا عبارت رومی opus caementicium ردیابی کرد. «جلا، مات، بیرنگ» در نوع بیرنگ میتوان سنگهایی مانند سنگ گچ، سنگ آهک و سنگ نمک بلوری را ذکر کرد.

در این مطلب به آنها اشاره خواهیم کرد. سنگ زبرجد بر روی زمین در بیشتر مناطق یافت میشود اما بهترین و با کیفیت ترین آنها که رنگی پر رنگ وخالص دارند، در آفریقا، میانمار و پاکستان است. هر چند با توجه به منبع تهیه می تواند رنگ های مختلفی داشته باشد، رنگ سفید آن پر کاربرد ترین است. بزرگ ترین ایراد این محصول جذب رطوبت و طبله کردن در اثر آن می باشد. یکی از نکاتی که در حین تولید گچ ساختمانی باید به آن توجه میشود این است که تمامی فرآیند تولید و همچنین انبارداری و نگهداری آن نیز باید مطابق با مقررات ملی ساختمان ایران و همچنین استاندارد ملی ایران باشد.

مثلا باید بگوییم که پلی استایرن در برابر آتش و حرارت مقاومتی ندارد. اما سومین نوع از گچ بری های ساختمانی، گچبری پیش ساخته ی پلی استایرن است که می توان تاسیسات و تجهیزات مختلف ساختمان را از آن عبور داد. به دلیل محدودیت فاز آلومینات و کمتر بودن C3S در این سیمان که سبب ایجاد خواص ویژه مزبور میشود، مقاومت فشاری اولیه و نهایی آن کمتر از سیمان نوع 1 است.

اولین کارخانه سیمان کشور در سال 1312 در شهر ری در نزدیکی تهران با ظرفیت روزانه 100 تن احداث شد. گچ وقتی از کوره بیرون آورده شد به آسیاب منتقل می شود و به صورت پودر در می آید. فروش صادراتی سیمان در سال ۲۰۱۸ مبلغ ۱۱ میلیارد دلار بوده است. ایران تولید خود را از سال 2008 تا 2011 بیش از 10 درصد افزایش داده است. سنگ چینهدان مرغ و سنگ مثانه را بهسبب خاصیتهایی که به آنها نسبت داده میشود، در معالجه و غیر آن به کار میبرند (راسخ، همانجا).

برخی از مزایای این نوع گچ بری این است که قیمت مناسبی نسبت به دیگر انواع گچ بری های پیش ساخته دارد. این فرآیند نیازمند مهارت و ظرافت بیشتری نسبت به گچ کاری دارد. خاصیت شکل پذیری گچ بالا بوده و می توان آن را به اشکال مختلف در آورد. سنگ تراورتن خاصیت صیقل پذیری و برشکاری بالایی دارد که درخشندگی بالایی به وجود میآورد و آن را برای استفاده در نماهای حجمی مناسب میکند. گچ از جمله مصالحی است که صرفاً برای نازک کاری ساختمان به کار می رود و مصرف آن برای سطوح باربر مناسب نیست.

این ماده بسیار سبک بوده و از این رو استفاده از آن هیچ گونه بار اضافی بر ساختمان وارد نمی کند. این ماده میل به ترکیب با آب دارد، از این رو آب و رطوبت را به راحتی جذب نموده و در صورت عدم استفاده فاسد می شود. گچ رنگی از ترکیب پودرهای رنگی شیمیایی در گچ ساده ساخته می شود. هم چنین می توان از آن در جاهای مختلف استفاده کرد. می توان این نوع گچ بری را روی سطح های مختلفی مثل سطح چوبی، فلزی و سقف کاذب اجرا کرد.

البته اگر نکات ایمنی را به هنگام اجرای آن رعایت کرد، می توان این مشکل را برطرف کرد.فرق میان گچ بری و گچ کاری چیست؟ همانطور که گفته شد این متریال زودگیر است اما برای کندگیر کردن آن می توان میزان آب را زیادتر کرد و ملات ایجاد شده را ورز داد. این واحد تولیدی در سال 1349 فعالیت خود را در زمینه تولید انواع پرتلند، چاه نفت و سیمان سفید آغاز کرد. چینیها هم پختن سنگ آهک را میدانستند و 2000 سال پیش در ساختن برجهای دیوار چین، از ملات آهکی استفاده میکردهاند، اما ملاتهای ایران خیلی قدیمیتر از این زمانهاست.

دیدگاهتان را بنویسید