همه چیز درباره سنگ تراشی در ایران

به موادی که در بالای کوره بلند ذوب آهن جمع میشوند و به عنوان ضایعات صنعت فولاد شناخته شدهاند، سرباره گویند. ترکیبات دیگری نیز در سیمان وجود دارند که از نظر وزن قابل ملاحظه نیستند، ولی تأثیرات قابل ملاحظه ای در خواص سیمان دارند که عمدتا عبارتند از: MgO،TiO2،Mn2O3،K2O،NaO2، که اکسیدهای سدیم و پتاسیم به نام اکسیدهای قلیایی شناخته شدهاند. در تهیه سیمانهای پرتلند پزولانی، درصد مشخصی از مواد پزولانی را به سیمان پرتلند میافزایند و با سیمان حاصل، خواص جدیدی را تامین میکنند.

حرارت هیدراتاسیون پرتلند پزولانی بسیار پایینتر از سیمانهای پرتلند معمولی است و لذا در بتن ریزیهای حجیم همچون سد سازیها کاربرد دارند. از آنجا که حرارت هیدارتاسیون این نوع سیمان بسیار کمتر از حرارت هیدراتاسیون سیمان پرتلند معمولی است، میتوان از آن در بتن ریزیهای حجیم استفاده کرد. غیر یکنواختی آنهاست که در تولید سیمان یکنواخت ایجاد مشکل میکند. از پودر سنگ ایجاد شده برای مصارفی نظیر تولید سیمان ، مجسمه سازی ، تولید سنگ مصنوعی ، تولید سرامیک و چینی ھای بھداشتی ، موزائیک ، کف پوش ، لوازشی بھداشتی و … استفاده می شود.

به همین دلیل زا آن به عنوان کف پوش محوطه بیرونی ساختمان ها و معابر شهری استفاده می شود. در حین انبار کردن سیمان کیسه ای باید فاصله کیسه ها از کف و دیوار رعایت شود برای دستیابی به این امر می توان از تخته های مناسب استفاده کرد و کیسه ها را روی آن ها قرار داد. لذا در برخی آییننامهها مقاومت 42 روزه این نوع سیمان به جای مقاومت 28 روزه آن لحاظ میشود. قطعات خروجی از سنگشکن در مرحله بعدی به قطعات کوچکتر تبدیل میشود.

در حقیقت پزولانها یک ماده مضر در سیمان را به مادهای مفید تبدیل میکنند. OH موجود در سیمان ترکیب میشوند و سیلیکات کلسیم به وجود میآورند که مادهای است با خاصیت چسبندگی . کلمه سیمان از یک لغت لاتین به نام سیمنت ( cement ) گرفته شده است و ماده ای است که دارای خاصیت چسبانندگی مواد به یکدیگر است و در حقیقت ، واسطه چسباندن است. بیماری: یک نمونه بیماری کلیوی پلیکیستیک میباشد که در آن خوشههای کیست در کلیهها رشد میکند. اما اگر آن را به سرعت سرد کنیم، به صورت آمورف یا شیشهای در میآیند که پس از پودر شدن، در صنعت سیمان کاربرد دارند.

استفاده می شود زیرا علاوه بر اینکه دارای چسبندگی بسیار زیادی بوده و استحکام سازه را افزایش می دهد, همچنین مانع از ترک خوردن سیمان پس از خشک شدن می شود. انواع استحکام سیمان کدام هستند و چگونه اندازه گیری می شوند؟ این نوع از سیمان پرتلند ای بیشتر کاربرد تزئینی و دکوراتیو داشته و با مقامات تبلیغاتی به بازار عرضه می گردد. البته در برخی سیمانها میزان پزولان تا مقادیری بسیار بیش از این هم میباشد؛ اما چنین سیمانهایی پرتلند محسوب نمیشوند.

مایعات بیشتری بنوشید تا ادرار بیشتری تولید کنید. با استفاده از یک صافی در حین ادرار کردن شما میتوانید سنگ خود را نگه دارید و به آزمایشگاه جهت آنالیز سنگ بدهید. در این موارد، بهتر است که ۱۰ تا ۲۰ ثانیه بعد از اولین تلاش، ادرار کردن را دوباره امتحان کنید. پودرسنگ هنری جایگزین بسیار مناسبی برای انواع رزین ها مانند رزین پلی استر که علاوه بر بوی بسیار بد در همگام تولید بخارات سمی خود را تا همیشه در فضای اطراف پراکنده میکند باشند.

وجود تخلخل در سنگ باعث میشود در برخی موارد نیاز به استفاده از بتونه و یا رزین برای صیقلی شدن آنها باشد. تمامی مراحل تزریق با کمک اشعه ایکس انجام میشود. انتقال سنگ در هر یک از این مراحل نیازمند صرف هزینهی خاص خود است. مراحل انجام انواع مختلف این آزمایش، در استانداردهای ASTM-C-109 و ASTM-C-349 آورده شدهاند. اگرچه از زمانهای بسیار گذشته اقوام و ملل مختلف به نحوی با استفاده از سیمان در ساخت بنا سود میجستند، ولی اولین بار در سال 1824 ، سیمان پرتلند به نام “ژوزف آسپدین” که یک معمار انگلیسی بود، ثبت شد. نرمی یکی از خواص عمده سیمان است که معمولا در استانداردها با سطح مخصوص تعیین میشود (m2/kg).

از آنجا که هیدراسیون از سطح ذرات سیمان شروع میشود، مساحت تمامی سطح سیمان موجود در هیدراسیون شرکت دارند. ماده مورد نظر ما ملات یا خمیر سیمان است که با اختلاط آب و پودر سیمان ماده چسباننده ای میشود. کلمه گیرش برای سفت شدن خمیر سیمان بکار برده میشود، یعنی تغییر وضعیت از حالت مایع به جامد. گیرش بهعلت هیدراسیون C3S و C2A با افزایش دمای خمیر سیمان اتفاق میافتد. این نوع سیمان در هوای گرم و دمای بالای 40 الی 50 درجه سانتیگراد برای تسهیل مراقبت از بتن به کار میرود.

گیرش اولیه مربوط به افزایش سریع دما و گیرش نهایی مربوط به دمای نهایی است. دودهای که بدین طریق بدست میآید، همان دوده سیلیسی است. ذرات دوده سیلیسی 100 تا 200 بار کوچکتر از ذرات سیمان است و به دلیل همین نرمی زیاد هنگام استفاده از آنها یا باید میزان آب مصرفی را افزود یا از مواد روان کننده استفاده کرد. افت حرارتی نیز که دامنه کربناسیون و هیدراسیون آهک آزاد و منیزیم آزاد را در مجاورت هوا نشان میدهد، تا حدود 3 الی 4 در صد وزن سیمان اندازه گیری میشود. کاغذ نیز با استفاده از سنگ آهک تولید میشود.

خاکستر بادی از سوختن ذغال سنگ در کورههای نیروگاه برق ـ که از این ذغال سنگ به عنوان سوخت استفاده میکنندـ بدست میآید. 1ـ خاکستر بادی . هر چند در بعضی از کشورها مثل بلغارستان و ترکیه نیز تراورتن لیموئی وجود دارد، ولی هیچ یک از آنها کیفیت تراورتن لیموئی ایران را که همانند تراورتن قرمز در آذر شهر آذربایجان شرقی قرار گرفته ، ندارد. استاندارد ملی ایران به شماره 390 تعیین نرمی سیمان را مشخص میکند. استاندارد شماره 3433 ایران خواص پزولانهای طبیعی را به دقت بیان کرده است که در هر مورد، پزولان مورد نظر باید تجزیه و با استاندارد تطبیق داده شود.

پزولانهای طبیعی ، شامل خاکسترهای آتشفشانی است که از دهانه کوههای آتشفشان خارج میشود و در اطراف این کوهها به صورت پوکه جمع میشود. پزولانهای طبیعی، شامل خاکسترهای آتشفشانی است که از دهانه کوههای آتشفشان خارج میشود و در اطراف این کوهها به صورت پوکه جمع میشود. پزولانهای مصنوعی گونه دیگری از پزولانها هستند که برخلاف پزولانهای طبیعی، کاربردهای متعددی دارند. امروزه پزولانهای طبیعیکاربرد چندانی ندارند. از مهمترین مشکلات پزولانهای طبیعی .

دیدگاهتان را بنویسید