همه چیز درباره سیمان

این ماده در مراحل پایانی و پرداخت گچکاری مورد استفاده قرار میگیرد. در كارهای طبی برای شكستهبندی مورد نیاز است. یکی از ویژگی های اصلی این نوع گچ، این است که چگالی کمتری از گچ معمولی دارد. در حالی که سنگکاری موفق به استفاده از محصولی با استحکام بالاتر وابسته است. وجود درجات بالای مش در تهیه آن، که منجر به تهیه محصولی پیشرفته با دانههای میکرونی شده، این محصول بسیار نرم را از هرگونه نیاز به الک معاف میکند.

به همین دلیل در گذشته و قبل از دستیابی به تکنولوژی جدید (پوشش رنگ، کاشی، سرامیک و …) سطوح ساختمانها را فقط با گچ، اندود میکردند. تفاوت ساختاری ظاهری و شیمیایی سنگ ها بعلت پوشش شیمیایی زمین است. گچ، از جمله مصالح تخصصی ساختمانی است که در مواردی نظیر پوشش دیوارها و سطوح، پرداخت و نماسازی داخلی ساختمان و موارد مشابه کاربردهای فراوانی دارد. از موارد کاربرد و استفاده این نوع سنگ میتوان بهعنوان سنگ تزئینی در دیوارها و بهعنوان کفپوش ساختمان نام برد.

با توجه به این خاصیت میتوان از آن در طاق ضربی و ساخت تیغههای نازک که باید قبل از چیدن هر ردیف آجر، ردیف قبلی سخت شده و در جای خود محکم شده باشد، استفاده میشود. همچنین فرایندهای شیمیایی مجزایی در این مراحل به کار گرفته میشود که بر کیفیت و قیمت محصول نهایی بسیار تاثیرگذارند. برای روی کار و سفیدکاری بایدگچ را ضخامت ۳ میلیمتر بر روی گچ زیر کار استفاده کنید تا زردی گچ زیرین بالا نیاید.

انواع مختلفی از سنگها وجود دارد که شاید حتی نام آنها را نشنیده باشید مانند بازالت، مرمر، کوارتزیت، تراورتن، ماسه سنگ، گنیس و سنگ گرانیت. از طرفی رنگ سفید گچ که باعث رنگپذیری آن به هر نوع رنگی میشود ضمن اینکه رنگ سفید، رنگی آرامشبخش و زیباست. به صورتی که ۶۰ الی ۷۰ درصد این ارتعاشات را به خود جذب کرده و مانع از انعکاس آن میشود. اثر بر فلزات: یکی از خصوصیات محصولات گچی اینست که فلزات را سولفاته میکند. همین خصوصیات باعث شده این محصول تخصصی، علاوه بر صنایع ساختمانی، در دیگر صنایع نیز مورد استفاده قرار گیرد.

مقاومت خمشی بیشتر نسبت به گچ معمولی: گرچه گچ از مصالح تحت خمش ساختمان محسوب نمیشود، اما وجود درجه مقاومت بالا در آن بر کیفیت آن در طول زمان میافزاید. حداقل زمان گیرش اولیه گچهای ساختمانی معمولی ۴ دقیقه و حداکثر آن ۸ یا ۱۰ دقیقه است. یکی دیگر از امتیازات گچهای ساختمانی، آنست که لایه ای است محافظ در برابر آتش . درجه گیرایی اولیه و نهایی بالاتر: این نوع گچ، با زمان گیرایی بالاتر نسبت به گچهای معمولی تولید شده و مصارف گوناگونی دارد. در ایران نیز استفاده از آن به زمان حکومت اشکانیان میرسد. این سنگها علاوه بر اینکه رنگهای مختلفی دارند از ویژگیهای مختلفی نیز برخوردار هستند.

نوع بسته بندی ، نوع سنگ و اندازه ذرات مواردی هستند که بر تعیین قیمت پودر سنگ ماثر می باشند. اندازه ذرات سیمان همان ظرافت آن است. گچ معمولی، پس از تولید وارد مرحله آسیاب شده طی مراحلی به اندازه مورد نیاز میرسد. حداکثر میزان MgO مورد استفاده در تمام سیمانها، 6 درصد است. هرچه این عدد بالاتر باشد الک ریزتر بوده و پودر گچ نیز به تبع آن، ظریفتر و مرغوبتر است. این ماده که با نام های دیگری مانند پودر سنگ نقره ، پودر سنگ مردار یا مردار سنگ نیز شهرت دارد از کوبش سنگ اکسید سرب تولید می شود.

برخی از تولید کنندگان یک کلنگ با بدنه تکنیکال و تیغه بیسیک به بازار ارایه می دهند. یک سپر یشم از نوع آثار پیش از دوره «هان» Han، یعنی در حدود سال هفتصد پیش از میلاد در گیلان پیدا شده است. مصرف گچ و خاک هم بیشتر در طاقهای ضربی و دیوارههای تیغهای ۵ تا ۱۰ سانتیمتری است. همچنین در تهیه بتن هم از خاک سنگ استفاده می شود زیرا ترک های آن را کاهش داده و حالت آب گریز ایجاد می نماید.

مناطق کویر مرکزی ایران، بزرگترین منبع ذخایر گچ کشور را در خود جای دادهاند. وجود معادن غنی این ماده معدنی در مناطق مرکزی ایران، فرصت مناسبی برای استخراج و بهرهبرداری از آن پدید آورده است. در جزئیات از قلمها و اسکنههای لبهدار تخت و باریک استفاده میشده است. پودرهای سنگ معدنی از نوع ریز متوسط می تواند در جوشکاری الکترودها ، کابل ها و سیم ها استفاده شود . انتخاب صنایع تولیدی جدید و راهاندازی آنها در یک مجموعه مدون و مدرن، از همان ابتدای راه، نوید تولید محصولات درجه یک با مرغوبیت بالا را در این مجموعه داده است.

فیروزه نیز آدم را از احتیاج و غم برکنار میدارد؛ هنگامی که شخص کار زیاد بکند و خسته شود، باید به فیروزه بنگرد که تیزی دیدار بازمیگرداند و خوشدلی میآورد. فیروزه هنوز هم پر قدرت ترین و با ارزش ترین سنگ محسوب می شود.فیروزه همه چاکرا های بدن را قوی و هم تراز هم می کنند.و همچنین می تواند انرژی های مرکز بدن را پاک کنند. بر طبق سنت قدیم گفته شده است که فیروزه موفقیت های عالی را به ارمغان می آورد.

با انجام این آزمایش تحت مقادیر مختلف تنش جانبی، پوش گسیختگی سنگ ترسیم و بر اساس آن پارامترهای مقاومت سنگ (نظیر پارامترهای Ф و C) تعیین می گردد. می توان به سادگی رنگ آمیزی را روی انجام داد.یکی از مزیت های بزرگ گچ سیوا این است که گیرش بالایی دارد و می تواند به عنوان زیرکار استفاده دارد. استفاده از آب گرم جهت ساخت ملات، عملیات گچکاری را انجام داد.

دیدگاهتان را بنویسید