همه چیز در مورد گچ ساختمانی – سینا تولید

سرعت اجرای گچ پلیمری نسبت به گچ عادی حدود ۵ برابر می باشد (تا ۲۰۰ متر مربع در روز فقط با یک دستگاه) و این مورد بهترین عامل در صنعتی ســـازی ساختمان می باشد. مقاومت فشاری گچ پلیمری در مقایسه با گچ عادی به ترتیب ۱۵۶ و ۷۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع می باشد. گچ پس از خشک شدن تقریبا هر نوع رنگی را به خود می گیرد. پس از بررسی این موارد استخراج به یکی از روشهای زیر انجام میشود. گچ کاربردهای بسیار زیادی در صنایع مختلف دارد و یکی از مهمترین موارد استفاده از گچ در صنعت ساختمان میباشد.

کاربرد گچ بیشتر به موارد ساختمانی محدود می شود و از آن برای گچ کاری و نماسازی در داخل و خارج از ساختمان استفاده می کنند. برای تولید پودر خاک سنگ می توان از کانی های طبیعی گوناگونی همچون سنگ آهک ، کربنات کلسیم ، گرانیت و مرمر استفاده نمود که هر کدام ویژگی های متفاوتی از نظر رنگ و کاربرد دارد. رنگ آمیزی معمولا روی گچ کشته،صورت می گیرد.

ملات گچ جزء ملات های زود گیراست. از ملات گچ وخاک علاوه بر تیغه های ۵ سانتیمتری ، در زیر سازی سفید کاری نیز استفاده می کنند . فیروزه بتدریج دارنده خود را بر می انگیزد تا جواب ها و دانش ها به صورت کنجکاوانه جستجو کند. با شکل گرفتن تمدن و ساختن سر پناه از این ماده برای اتصال آجرها جهت رج های دیوار و بعد ها به صورت گسترده تر در بنا ها مورد استفاده قرار گرفت.

تذکر این نکته ضروری است که سرعت کسب مقاومت این نوع سیمان کمتر از تیپ 1 است؛ به طوری که در 28 روز، حدود 91% مقاومت 28 روزه سیمان تیپ 1 را بدست میآورد. به نسبت زودگیر یا دیرگیرتربودن گچ ممکن است درصد خاک بیشتر یا کمتر از ۵۰ درصد باشد. قابلیت انعطاف پذیری بالا نسبت به گچ معمولی. در این روش چون گچ بسته بندی شده مستقیما در دستگاه ریخته می شود ضایعات گچ به حداقل می رسد. در داخل اهرام نیز نقاشان بزرگ با استفاده از آن ، طرح هایی با شکوه و هنرمندانه از ارابه های جنگی ، خدایان مصری ، پرندگان و حیوانات گوناگون می کشیدند.

امروز در صنعت گچ کاری شاهد تحولاتی در ساختار و عملکرد میباشیم، یکی از این تحولات ظهور گچهای پلیمری و دستگاههای گچ پاش میباشد که کاربردهای بسیار فراوانی دارد. یکی دیگر از سنگهایی که برای نماکاری ساختمان، کف و پلهها مورداستفاده قرار میگیرد سنگ دیوریت است. زیرا به این شکل پیش رود دیگر تولید منفعتی برای تولیدکننده ندارد. از دیگر مواد و مصالح سنگتراشی میتوان به انواع چسب سنگ، سیمان، بتونه، کاغذ کالک، روغن و آب اشاره کرد.

از ماسهسنگ میتوان در کفپوش، دیوار پوش، پوشش سقف، بالکنها و استخرها استفاده کرد.۸. بطور کلی از ملات گچ در پوشش قوس ها و طاق های رفیع و پوشش شبستان ها و ایوان های بلند و گنبد های آجری و در اسکلت بناهای اسلامی در ادوار مختلف استفاده فراوان شده است. این نوع گچ ستون های بتنی و فلزی را مستقیماً پوشش می دهد. ساعات پاسخگویی از 8.30 دقیقه صبح تا 17 روزهای کاری می باشد .

سنگ های کلیه از یک نوع بلورها تشکیل نمی شوند. ولی بلافاصله پس از آنکه دانه های گچ را داخل آب ریختند با دست آنرا مالش داده و مانع سخت شدن آن می شوند. مقاومت گچ در برابر آتش بالاست و در واقع یک متریال کندسوز محسوب می شود. این متریال نوعی عایق صوتی و حرارتی است. بر روی متریال مختلف از جمله آجر، بتن، فوم، سفال، سیمان، لیکا و هبلکس قابلیت اجرا دارد. وزن مخصوص گچ بر حسب ریزی و درشتی دانه و همچنین لرزیده و نلرزیده ی آن متفاوت است و بطور کلی وزن مخصوص گچ از ۰٫۸۵ تا ۱٫۴ تن بر متر مکعب می باشد.

گچ در مقابل ارتعاشات صوتی رفتار مطلوبی دارد، بصورتی که تقریبا ۶۰ الی ۷۵ درصد این ارتعاشات را به خود جذب کرده و مانع از انعکاس آن می شود. از آن می توان در ترکیب با سيمان سفيد برای تهیه ملات رقیق و دوغاب استفاده کرده و برای بندکشی کاشی و سرامیک استفاده نمود. رنگ آبی)، شنگرف (رنگ آب هندوانه ای)، یا روی سخته (آنتیموان،رنگ زرد کمرنگ) ویا برگ کاسنی (رنگ سبز) اضافه می کردند، تا رنگی شود.

در محیط زیست از فشار لایه های مختلف سنگی بر روی هم و یا حرکت یخ های عظیم در یخچال های طبیعی ، سنگ های درشت شکسته شده و سنگ های ریز هم به پودر سنگ تبدیل می شوند. برای ساختن ملات گچ کشته، ابتدا گچ را از الک های بسیار ریز رد می کنند؛ آنگاه آن را مانند ملات معمولی گچ می سازند. در صورتی که در ایران گچ به روش سنتی و به تدریج همراه با ضایعات فراوان مورد استفاده قرار میگیرد. گچ پلیمری سال هاست که در اروپا تولید و توسط دستگاه گچ پاش به روش مکانیزه و با سرعت بر روی دیوار پاشیده، مسطح و صاف میگردد.

پاشیدن گچ به روش سنتی بر روی سطح کار دارای ضایعات فراوانی است و این امر باعث از بین رفتن محصول و افزایش هزینههای اجرا میباشد. البته باید توجه داشت که ضخامت گچ کشته حداکثر نباید از یک میلیمتر تجاوز کند زیرا در غیر اینصورت پوسته پوسته شده و از سطح کار جدا می شود. برای تهیه یک سطح صاف معمولا از چکش لبهدار و به طور عمودیتر و شاید با گذشت زمان، از چکش دندانهدار استفاده میشده است. گچ شمشه گیری: این نوع گچ برای شمشه گیری و طاق زنی مورد استفاده قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید