همه چیز در مورد گچ ساختمانی – سینا تولید

حداکثر تعداد 12 کیسه سیمان روی یکدیگر قرار داده شوند. سنگ، به مواد جامدی از پوسته زمین اطلاق میشود که از یک یا چند کانی که با یکدیگر پیوند یافته، تشکیل شده است. این سیمانها بتن با مقاومت بهتری در برابر یخ زدن و ذوب شدن و پوسته پوسته شدن ناشی از مواد شیمیایی برای حذف برف و یخ تولید می کنند. گچ زیر کاری: برای کارهای عمومی مانند ملات های گچ، گچ و خاک، گچ و ماسه، تولید قطعات پیش ساخته و بلوک های گچی، بتن گچی در نقاطی که میزان رطوبت نسبی هوا کم تر از 60 درصد باشد.

گچ هر چه در کوره حرارت ببیند سست تر و کم قدرت ترمی شود، به همین دلیل در ملات قیر چارو از گچ نیم پخته نیم کوب استفاده می کردند. بنابراین، دستگاهی طراحی و تولید شده است که گچ پاشی را با سرعت بالاتری انجام میدهد که در ادامه نحوه عملکرد آن را مشاهده میکنید. این عمل و هم زدن ملات گچ موجب تماس آب با تمام ذرات گچ می شود که به سرعت کریستالی و سخت می گردند. • قلم – قلم نقّاری که از فولاد خشک ساخته میشوند و بلندی آنها در حدود ۱۵ سانتیمتر است. گچ به دست آمده را آسیاب و در آب حل می کنند و به مصرف می رسانند.

گچ باید کاملاً پخته، آسیاب و الک شده و سفید باشد. وزن مخصوص گچ کیسه ای، 1200 کیلو گرم در متر مکعب است و دانه های گچ ساختمانی خوب باید از 0.2 میلی متر ریز تر و زیر دست کاملاً نرم باشد. گچ های کاملاً سوخته نباید در ساختمان مصرف شود. بایرامیکس برای اولین بار در سال1993 میلادی توسط یک گروه در ترکیه تولید و به دنیا عرضه شد. سفیدی و سرعت خودگیری این نوع گچ نسبت به انواع ماشینی کم تر است. می توان گفت که اصول تهیه و به کارگیری این مصالح ساختمانی، تبدیل سنگ متبلور به گچ کم آب و مناسب برای مصرف است به طوری که پس از به کار بردن به سرعت تبلور خود را بازیافته، سخت شود.

سنگ گچ ورقه شفافی است که بر اثر شعله مستقیم آتش کدر می شود و نیاز به ۱۸۰ الی ۲۰۰ درجه سانتیگراد حرارت دارد ،تا به گچ تبدیل شود . در کوره های گچ پزی با به وجود آوردن حرارتی نزدیک به 200 درجه ی سانتی گراد سنگ گچ متبلور را می پزند تا مقداری آب شیمیایی خود را از دست بدهد و به گچ ساختمانی تبدیل شود. گچ ماده پودر سفید رنگی است که بیشتر کاربرد های آن در بنایی ، ساختمانی ، گچکاری و گچبری دیوار و سقف و ستون های ساختمان میباشد. سخت شدن گچ در دو مرحله انجام می شود: اول، زمانی که ملات شروع به خود گیری می کند و به حالت خمیری در می آید، در این حالت ملات را به کار می برند.

گچ ساختمانی گرد سفید رنگی است که در انواع مختلف تولید می شود و ملات آن بیش تر به عنوان اندود به مصرف می رسد. بوم کار :یعنی سطح زمینه کاری که با ملات گچ مخلوط با پودر رنگی دلخواه بوم سازی شده و زمینه برای کار و روسازی مهیا گردیده است . مهم ترین موارد کاربرد پودر سنگ در زمینه امور ساختمانی و صنایع مرتبط است. نوعی سنگ مرمر مشهد دارای رگههای رنگین و زیبا بوده و در نماسازی و کفپوشها از آن استفادهی زیاد میگردد. گچ مرمری: اندود های داخلی و نماسازی در مناطقی که رطوبت گچ و آهک نسبی هوا بیش از 60 درصد باشد.

مرمر سنگ باشکوهی است به همین از آن در ساختمانهای لوکس و خاص و یا در ساخت مجسمههای شیک و تزئینی استفاده میکنند. خاک سنگ جوشقان بر خلاف گچ و سیمان ، بعد از خشک شدن ترک نمی خورد به همین علت از آن در ساخت نمای ساختمان ها و مجمسه استفاده می کنند. سنگ دهبید بیشتر به عنوان سنگ نما در فضای داخلی سازه ها شناخته شده است. گچی که از کوبیدن نخاله ی گچ به دست می آید، تنها یک بار برای آستر گچ و خاک قابل استفاده است.

از زمان اشکانیان بناهای زیادی با تزئینات گچی به جای مانده است که نشان دهنده ی خلاقیت و هنر استاد کاران ایرانی است. این ماده معمولا برای کنترل اسیدیته خاک در زمین های کشاورزی که به دلیل بارش زیاد نزولات جوی و یا مصرف بیش از حد کود های شیمیایی اسیدی شده اند بکار می رود. رنگ کانیها معمولا خیلی متغیر است و بسته به عوامل فیزیکی و شیمیایی در حد وسیعی تغییر میکند. این تغییر و تحول به ترتیب در زیر توضیح داده می شود. حداقل مقاومت فشاری این سیمان در سنین 2 و 28 روزه به ترتیب 225 و 550 کیلوگرم بر سانتی متر مربع است.

گچ ساختمانی در کار های معمولی مانند ملات گچ و خاک، گچ و ماسه، تولید قطعات پیش ساخته، بلوک های گچی پیش ساخته و تزئینات، مصرف دارد. که این خود یکی دیگر از مزیت های ملات های گچی است. نوشتهاند که مردم سنگ سیاه یا قرمز تیرهای را که سنگِپا نامیده میشود، با آب تر میکنند و روی ورم پا میمالند تا بهبود حاصل شود. این امر موجب می شود که علاوه بر این که سطحی با تخلخل کم به دست آید، بتوان از آن در سطوح بزرگ بدون واهمه از ترک و درز سود برد. سنگهای تزئینی از نظر سنگ شناسی به یکی از گروههای سنگ آذرین، دگرگونی و یا رسوبی اختصاص دارند و شامل انواع مرمر، مرمریت، چینی، کنگلومرا، تراورتن، ماسه سنگ، گرانیت، دیوریت، گابرو و بعضی موارد کم اهمیت تر می باشند.

آب شيميايى سنگ گچ از ۱۰۷ درجه سانتیگراد به بالا کم کم تبخير مىشود و در گرماى ۱۸۰ درجه به کلسيم سولفات با ۰/۵ مولکول آب تبديل مىشود. این محصول طبیعی در صنعت ساختمانسازی نیز استفاده میشوند. گرد آهک شکفته نه تنها آن را کندگیر می کند بلکه در مصرف آن نیز صرفه جویی می شود. از این سنگ در قدیم به صورت تراش، مانند صفحهای جهت نوررسانی نیز استفاده شده است. در غیر این صورت ممکن است بر اثر یخبندان متلاشی شود یا در مکان هایی که امکان وزش طوفان شن وجود دارد، سنگ در معرض سایش بوده و باید مقاومت به سایش بالا داشته باشد.

در هر دو حالت باعث استحکام لثه و دندان میشود. برای سفید کاری صاف و بدون موج، سطوح را در دو لایه اندود می کنند. سنگ های بهادار دو دسته اند: آنهایی که منشأ آلی دارند؛ مثل مروارید، مرجان، کهربا و شبق و آنهایی که معدنی اند و جزو کانی ها محسوب می شوند مثل الماس، یاقوت، توپاز و بریل که بسیار قیمتی اند. در طبیعت سنگ گچ بصورت خام است که درون آن ۴ الی ۵ مولکول آب بصورت متبلور وجود دارد، این ماده جزء سنگ های رسوبی تخریبی محسوب می شود و بصورت محلول در آب دریا وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید