همه چیز در مورد گچ مورد استفاده در ساختمان

آنها استحکام بیرونی را افزایش می دهند ، مقاومت در برابر رطوبت ، تطبیق پذیری و چسبندگی را افزایش می دهند . یکی دیگر از امتیازات گچ آن است که در برابر آتش مقاومت میکند. نوع گچ : این که نوع گچ شما چیست و از کدام کارخانه تهیه می گردد ، عاملی بسیار مهم است ، چرا که هر کارخانه نوع پخت خود را دارد و بالتبع مقاومت حاصله متفاوت خواهد بود.

پودر سنگ در بتن سازی چه کاربردی دارد؟ وجود پریکلاز در سیمان باعث ناسالم بودن سیمان و انبساط حجمی (Magnesia Expansion) ملات و بتن میگردد. افزایش سطح مخصوص (بلین) این سیمان باعث می شود تا بسیاری از مشخصات فیزیکی سیمان خصوصاً مقاومت های فشاری وخمشی ملات و بتن تا حد زیادی بهبود یابد. استحکام ملات سیمانی و استحکام بتن ارتباط مستقیمی با هم ندارند. 1- سیمان نوع 1: این نوع سیمان که سیمان پرتلند معمولی نیز موسوم است برای عموم مصارفی است که ویژگی های خاصی از بتن خواسته نشده است. برای همین ، همواره توصیه می گردد که قبل از گچ کاری ، فلزاتی که در تماس با گچ قرار می گیرند ، با لایه ای از رنگ با ضخامت مشخصی پوشیده شوند تا از معرض خوردگی در امان باشند.

اگر قبلا یک یا چند سنگ داشتهاید، در معرض خطر ابتلا به انواع دیگر سنگهای کلیوی هم هستید. براى اندود کارى فضاهاى مرطوب علاوه بر گچ مرمرى مىتوان از ملات گچ و آهک هم استفاده نمود. ملات گچ و خاک را در اندود آستر روى ديوار و زير سقف و ساختن طاق ضربى و ملات گچ خالص را در سفيد کارى و گچ برى مصرف مىکنند. از اين رو در پوششهاى طاق ضربى براى پيش گيرى بايد تير آهن را به خوبى با ضد زنگ رنگ کرد.

به عنوان مثال ، در سقف طاق ضربی که استادکار می خواهد ، آجرها را کنار هم نگاه دارد ، از این ویژگی استفاده کرده و دوغاب گچ را بر روی آن می ریزد. علاوه بر این ها ، گچ خواص مختلفی دارد که اغلب استفاده از گچ را به عنوان یک مصالح ساختمانی توصیه می نمایند . با توجه به گرماى کمى که براى پخته شدن سنگ گچ لازم است گاهى آن را روى کورههاى آجر پزى نيز مى پزند.

فرایند مقاومت در برابر آتش با استفاده از گچ چنین است که فرض کنید روی یک ستون فولادی با لایهای از گچ پوشیده شده باشد. در نتیجه با اینکه دمای محیط در اثر آتش سوزی بالا میرود، دمای ستون فولادی تا مدتی روی درجه ۱۰۰ سانتیگراد میماند و همین مقدار زمان برای رسیدن نیروهای آتش سوزی و اطفای حریق کافی است. از همین خاصیت گچ استفاده میکنند و آن را برای پوشش سطوح وسیعی که نباید درز انبساط باشند، به کار میبرند. علاوه بر این ، مشکل دیگری که برای گچ ذکر می کنند ، این است که گچ در تماس با فلزات ، به علت بروز برخی واکنش های شیمیایی باعث خوردگی فلز می گردد.

این متریال برای پوشش سطوح مختلف و دکوراتیو نمودن آن ها به کار می رود و به دلیل داشتن رنگ سفید، جلوه ای تمیز و روشن به فضا می بخشد. به همین دلیل در گذشته و قبل از دستیابی به فناوری جدید (پوشش رنگ، کاشی، سرامیک و…) سطوح ساختمانها را فقط گچ اندود میکردند. از معروفترین آنها میتوان به معادن پیر بکران اصفهان و چند مورد در خوزستان، کرمان، لرستان و فارس اشاره نمود. تا قبل از کشف آن در چند سال قبل بزرگترین گونه این سنگ در جهان Lao Tzu نام داشت.

در هنگام آتش سوزی این مولکولها جدا شده و می تواند به عنوان یک لایه نازک آب در برابر آتش قرار گیرد و تا چند ساعت در مقابل آتش سوزی مقاومت کند. مقاومت گچ در برابر آتش سوزی : از جمله دیگر مزایای گچ این است که این ماده در مقابل سوانج آتش سوزی مقاومت کرده و می تواند به عنوان یک لایه عایق در برابر فولاد عمل نماید. یکی از معایب گچ آن است که در برابر رطوبت مقاوم نیست و به سرعت آب جذب میکند تا به حالت پایدار خود برسد. سرعت اجرای کار با این نوع گچ خیلی بالاست و به این ترتیب هزینه اجرای گچ پایین تر می آید.

اگرچه تمامی سنگهای مرمریت به طور تقریبی ویژگیها و قابلیتهای مشابهی دارند؛ اما برخی از معادن مانند معدن مرمریت شایان سنگهای باکفیت تر و خالص تری دارند. قیمت این سنگ نسبت به سایر سنگ ها پایین تر است، بنابراین برای استفاده در ساختمان مقرون بصرفه است. پلنگخان دوستان خود «دیو تاریکی» و «دیو سرما» را به آنجا آورده و مکانی رعبآور برای اهالی روستا ایجاد کرده بود. صنعت کشاورزی: کشاورزی، تهیه کود شیمیایی، تهویه کننده خاک، تهیه سمهای شیمیایی، تغییراتی که ژیپس در بخش کشاورزی ایجاد میکند، شامل موارد زیر است. البته علاوه بر برش سنگ ها، پردازش آن ها نیز از فاکتورهای اساسی است که می باید مورد توجه قرار گیرد.

گچ سفید: این گچ به منظور سفیدکاری در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. به رغم این فراوانی، سنگ در معماری و هنر ایران، پایگاه فرعی داشته است. نکته جالب توجه دیگر این است که روی سنگ گچ رستنی نمیروید و گیاهی سبز نمیشود. گچ و خاک يکى از پرمصرف ترين ملاتهاى زودگير در ساختمان سازى است که در آن از خاک رس سرند شده و پودر گچ به نسبت يک به يک (يعنى ٥٠ ٪ خاک رس با ٥٠٪ گچ) استفاده مىشود.

مصارف گچ زياد است و از گچ ريزى براى پياده کردن نقشه ساختمان تا ساختن انواع ملاتهاى گچى و سفيدکارى، سنگ کارى، مجسمه سازى، گچ برى، اجراى ابزارهاى گچى و صنعت سيمان سازى استفاده میکنند. این خاصیت شکل پذیری باعث می شود که در بسیاری از صنعت ها مانند چینی سازی ، گچ به عنوان قالب مورد استفاده قرار گیرد. باید توجه کرد که سبک بودن گچ یکی از امتیازات آن است.

دیدگاهتان را بنویسید