پودر سنگ چیست

در سنگ کارى ها سنگ پلاک به صورت موقت توسط ملات گچ نگهدارى مى شود تا بتوان پشت پلاک ها را دوغاب ماسه سيمان ريخت. مصارف گچ زياد است و از گچ ريزى براى پياده کردن نقشه ساختمان تا ساختن انواع ملات هاى گچى و سفيدکارى، سنگ کارى، مجسمه سازى، گچ برى، اجراى ابزارهاى گچى و صنعت سيمان سازى استفاده می کنند. گچ ماده ای معدنی است که به صورت سنگگچ در طبیعت یافت می شود و یکی از مصالح پر کاربرد در صنایع ساختمان سازی می باشد. ملات گچ و خاک: گچ و خاک يکى از پرمصرف ترين ملات هاى زودگير در ساختمان سازى است که در آن از خاک رس سرند شده و پودر گچ به نسبت يک به يک استفاده مى شود.

سنگهایی که در ساختمان به کارمیروند با نامهای سنگ قواره، سنگ بادبر ،سنگ لاشه، و سنگ پلاک شناخته میشوند. از اين رو مى توان سطح هاى بزرگ را بدون اين که ترک بخورد اندود کرد. بنابراين به منظور صيقلى کردن سطوح اندود شده، روى آن را گچ کشته مى کشند. سنگ گچ از ۴ نوع ماده تشکیل شده که میزان خلوص آن از درصد کانی ژیپس (سولفات کلسیم آبدار) مشخص می شود.

در کوره دوار ابتدا دی اکسید کربن از کربناتهای کلسیم خارج میشود، سپس ماده اولیه در دمای حدود 2700 درجه فارنهایت ذوب میشود. این ماده بیشتر بصورت ماده ای ترکیبی با کربن یا اکسید های آن یا با آهک و خاک رس در طبیعت وجود دارد. سیمان ماده چسبنده ای است که با ترکیب با آب بسیار سر سخت و سفت می شود و از آن برای ساخت اجسامی یکپارچه استفاده می شود. يکى از راه حل ها براى پي شگيرى از ايجاد موج روى سطوح وسيع، که از گذشته به جاى مانده، قا بسازى و گچبرى است.

با آنکه نیاز کشور ایجاب میکند که واحد های زیادی در این عرصه به بهره برداری برسند اما در انتها شرایط کلی و خصوصی پروژه است که موفقیت آن را تضمین میکند. ٢- رنگ گچ ساختمانى سفيد است و سطح پوشيده شده ى با آن را مى توان با رنگ لعابى يا پلاستيکى يا روغنى رنگ کرد. 4- با اضافه کردن افزودنى ها مانند نمک طعام، گرد آهک و سريش مى توان زمانِ گيرايش گچ را سريع تر نمود يا آن را به تأخير انداخت. براى ساختن گچ کشته گرد الک کرده ، آن را وارد آب مى کنند و با دست هم مى زنند و مالش مى دهند تا به هنگام سفت شدن مانع از ايجاد کريستال شوند.

گچ را مى توان به صورت اندود روى ديوار يا ملات در طاق هاى خشتى يا آجرى به کار گرفت. در سا لهاى گذشته رن گکردن ديوارها مرسوم نبود و با اضافه کردن سريش به ملات گچ آن را به گون هاى تهيه میکردند که هنگام تکيه دادن به ديوار لبا سها سفيد نشوند. ملات گچ و خاک را در اندود آستر روى ديوار و زير سقف و ساختن طاق ضربى و ملات گچ خالص را در سفيد کارى و گچ برى مصرف مى کنند.

سنگ گچ کلوخه شده را درون استوانه اى خفته از جنس فولاد، که نسبت به محور افق چهاردرصد شيب دارد، مى ريزند تا حرارت ببيند. گچ، یک مصالح ساختمانی است که وجود آن در ساختمان سازی الزامی است. گچ، علاوه بر فضای خارجی و نمای ساختمان در فضای داخلی و کارهای هنری نیز استفاده میشود. علاوه بر دو عامل تخلخل و ضخامت، عامل تراوایی نیز در تشکیل مخازن زمینگرمایی نقش مهمی ایفا میکند.

قطر درشت ترين دانه ماسه نبايد از دو ميلى متر بيش تر باشد. در این مرحله سنگ گچ توسط یک نقاله به سرند هدایت می شود که در آنجا به دو بخش کلوخه و نرم تقسیم می شوند. هنگامی که چسباننده گچی با آب مخلوط میشود، از طریق فرایند گیرش، سبب نگهداری ذرات جامد به همدیگر (به صورت یک توده به هم چسبیده) میشود. از نظر شیمیایی و فیزیکی شبیه تیپ I است، با این تفاوت که ذرات آن ریزتر شده اند. قبل از احداث کارخانه تولید گچ لازم است که به صورت کامل این ایده مورد بررسی فنی و مالی قرار بگیرد.

شرکت دانش بنیان بهین صنعت یاب آماده است تا بهره گیری از بهترین کارشناسان این پروژه را در قالب یک طرح توجیهی کامل ارائه دهد. ملات گچ مرمرى، پس از گرفتن، سخت تر و مقاوم تر از ملات گچ ساختمانى است. سنگ گچ مورد استفاده در صنعت سیمان باید دارای حداقل ۷۰-۷۵% خالص باشد. مقاومت کسب شده توسط این سیمان در ۳ روز اول مشابه مقاومت کسب شده توسط سیمان پرتلند معمولی در ۷ روز اول با نسبت آب به سیمان مشابه میباشد. لیکن امروزه انواع مواد پلیمری به عنوان سیمانهای غیر پرتلند مورد توجه قرار گرفتهاند.

سپس از طرف ديگر سنگ گچ پخته شده بيرون مى آيد.سنگ گچ پخته شده را، براى رسيدن به نرمى مورد نظر، آسياب مى کنند و سپس مورد استفاده قرار مى دهند. با توجه به گرماى کمى که براى پخته شدن سنگ گچ لازم است گاهى آن را روى کوره هاى آجر پزى نيز مى پزند. درون کوره مواد را تا دمای حدود ۱۸۰ درجه سانتی گراد حرارت داده تا مواد پخته شده بصورت پودر در بیاید.

پودر سنگ هنری به آسانی در آب قابل حل می باشد و حالت بسیار روانی به خود میگیرد،و به راحتی دورن قالب ریخته میشود و پس از مدت زمان معمول(۳۰ الی ۵۰ دقیقه) میتونید از قالب خارج کنید. استفاده از نوک بسیار تیز و دسته چوبی به کاربر کمک می کند تا به راحت ترین شکل و بدون آوردن فشار به عضلات خود بتواند به فرآیند چاه کنی بپردازد. این سنگ شما را تشویق می کند که در زمان های تاریک درخشان باشید.

گچ به عنوان یکی از مصالح ساختمانی پرکاربرد، ماده ای معدنی است که در طبیعت به صورت سنگ گچ یافت می شود. محیط تولید و شکل گیری آهک در آب های کم عمق ، گرم و آرام است و منشاء فعالیت های بیولوژیکی می باشد. تعریف دقیق تنش موثر برای سنگ­های متخلخل با استفاده از تئوری ارتجاعی محیط متخلخل (Poroelasticity) و کارهای تجربی محققین شامل لحاظ نمودن ضریبی بعنوان ضریب بایوت در فشار منفذی می باشد. در حالی که از ملات گچ ساختمانی نمی توان برای محیط های مرطوبی نظیر حمام و توالت استفاده نمود. قیمت تمام شده بسیار مناسب: با توجه به این که این نوع نما پیش تر وارداتی بوده است و در حال حاضر در داخل کشور تولید می شود قیمت آن به طور قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید