پیچ و رولپلاک سنگ نما تضمین ایمنی ساختمان • مجله تصویر زندگی

انواع رنگ ها بر روی اندود های گچی خشک می شوند. به طور مثال افزودن 2 درصد نمک طعام زمان سخت شدن ملات را تا 3 دقیقه کاهش می دهد. تورم، افزایش حجم سنگ به واسطه جذب آب است که به طور معمول با آزادسازی تنش در ارتباط است. فعل و انفعالات پخت گچ در کوره به شرح زير است. لایه ی گچ کشته چون به طریقه ی فیزیکی خشک می شود نه تنها در موقع خشک شدن ازدیاد حجم پیدا نمی کند بلکه به علت از دست دادن آب از حجم آن کاسته می شود. برای سفید کاری صاف و بدون موج، سطوح را در دو لایه اندود می کنند.

در ابتدا گچ بدون آب یا همان انیدریت و خشک را به طور کامل پودر می کنیم سپس آن را در محلول زاج سفید به صورت خمیر در می آوریم. اين گرد را در تاوههاى بزرگ گرما مىدهند (مانند بو دادن تخمه و آجيل) و گرد سنگ گچ را به طور پيوسته هم مىزنند تا به صورت يکنواخت بپزد. گچ گرما و صدا را پخش نمىکند و در برابر آتش سوزى مقاوم است.

سیمان سفید: از مواد اولیه عاری از اکسید آهن تهیه میشود و نوعی سیمان پرتلند معمولی است که سفید است. اما سرعت خود گیری آن ها باعث می شود که برای کار کردن با آن، از نوعی که با حرارت بالاتری تهیه می شود، استفاده نمود یا مواد دیگری به ملات اضافه کرد. توجه :از گچ تیز بیشتر برای ساخت های قالب های مخصوص استفاده می شود . برآورد شده است که پس از پودر سنگ با توجه به 200Kg / T مخلوط، هزینه متوسط برای هر تن گچ حدود 20 یوان کاهش می یابد و شرایط مطابق با الزامات عملکرد را کاهش می دهد.

از این مخلوط ( ملات گچ و خاک ) برای زدن طاق ضربی و آستر دیوار ها استفاده می شود. سرعت خود گیری ملات های گچی باعث می شود سطح اندود شده صاف و یکنواخت نباشد. گرد آهک شکفته نه تنها آن را کندگیر می کند بلکه در مصرف آن نیز صرفه جویی می شود. سنگ گچ را در سنگ شکن به کلوخههاى کوچک تبديل و سپس آسياب مىکنند تا پودر شود. اين گرد را در محلول زاج ٥ خمير مىکنند.

ملات گچ و خاک را در اندود آستر روى ديوار و زير سقف و ساختن طاق ضربى و ملات گچ خالص را در سفيد کارى و گچ برى مصرف مىکنند. ملات گچ با فلزات سولفات درست مىکند. سنگ گچ کانى کلسيم دارى (کلسيم سولفات آب دار) است که در طبيعت، به وفور و تقريباً در تمام نقاط ايران يافت مىشود. زمان گرفتن گچ کارخانهاى معمولى در ايران ٩ تا ١٠ دقيقه است، اما با افزودن جسمهاى کانى، گياهى و دامى به گرد گچ، مىتوان زمان گرفتن آن را کنترل نمود و آن را تندگير يا کندگير کرد. در هیچ دوره ای سنگ اهمیتش را برای انسان از دست نداده است.

این دسته به دلیل سفتی مناسب، قابلیت خوب برای ساب خوردن و برش دادن، تنوع رنگ، مقاومت بالا، قابلیت استخراج و فراوانی ذخایر، جایگاه ویژه ای در بازار جهانی سنگ های ساختمانی و تزئینی دارد. این مواد به دست امده که آسیاب شده همان سیمان می باشد که بسته بندی شده یا به صورت فله ای به فروش می رسد. گچ هر چه در کوره حرارت ببیند سست تر و کم قدرت ترمی شود، به همین دلیل در ملات قیر چارو از گچ نیم پخته نیم کوب استفاده می کردند. ملات گچ در برابر یخبندان: ملات های گچی در مقابل سرما و یخبندان مطمئن و مقاومند.

پزولانها مواد سیلیسی یا سیلیس آلومیناتی هستند که خود قابلیت چسبندگی ندارند؛ اما به صورت پودر در کنار رطوبت با آهک ترکیب میشوند و ترکیبات سیلیکات کلسیم به وجود میآورند که خاصیت چسبندگی دارند. این سنگ غیرکوارتزی است و در ترکیبات آن، آلومینیوم وجود دارد که ارزش آن را از الماس کمتر میکند. سنگ گچ در گرماى کم پخته مىشود و جنس آن به گرماى پختنش بستگى دارد. پس از گرفتن و سخت شدن مجدداً آن را در گرماى ۵۰۰ درجه میپزند سپس آسياب مىکنند، آن گاه به مصرف مىرسانند.

توده سنگ های آهکی که در اثر عوامل درونی، نظیر درجه حرارت و فشار، دوباره متبلور شده اند و از این رو جزء سنگ های دگرگون به شمار می روند. اضافه نمودن این متریال به درختان و گیاهان، آنها را از آسیب حشرات و جانوران موذی مصون می دارد. جالب است بدانید که این نوع سنگ آب را جذب نمیکند اما در برابر هوازدگی و بارانهای اسیدی مقاومت کمی دارد که همین مقاومت کم باعث شده که این سنگ تنها در داخل ساختمان بهکاربرده شود. اندود گچ در برابر آتش: سطح بیرونی روکش در برابر آتش آب شیمیایی خود را از دست می دهد و این لایه ی بخار آب بین سطح روکش و آتش مانع از بالا رفتن حرارت می شود.

سیمان یک فرآورده شیمیایی می باشد که در صورت ترکیب با آب سفت شده و تبدیل به جسمی سخت می گردد. در عصر حاضر نیز، اولین کارخانه سیمان کشور در سال 1312 در شهر ری در نزدیکی تهران با ظرفیت روزانه 100 تن احداث شد. شرکت سیمان شمال (سهامی عام ) در تاریخ 30/6/1333 تاسیس شد و در تاریخ اسفند ماه 1347 در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد. انواع سیمان کدام هستند؟

بنابراین بسیار ضروری است که با انواع سیمان و ویژگیهای هر کدام آشنایی لازم را داشت. پس از حرارت دادن زمان نرم کردن گچ فرا می رسد که یا بوسیله دستگاههای تمام اتوماتیک انجام می شود و یا بصورت دستی آن را می کوبند. اینک در اوایل هزاره ی سوم میلادی، به رغم تمامی پیشرفت های فنی و فتوحات علمی، آدمی بیش از پیش نیاز به جستجوی ریشه های خود را حس می کند.

این سنگ به معنای واقعی کلمه انرژی های منفی و ارتعاشات مضر را از محیط یا بدن شما به خود جذب می کند و فضای لازم برای تابش نور را ایجاد می کند. استفاده از سنگ برای دیوار داخلی ساختمان ظاهری بسیار باشکوه و خنک به آن می بخشد. گچ زیر کاری: برای کارهای عمومی مانند ملات های گچ، گچ و خاک، گچ و ماسه، تولید قطعات پیش ساخته و بلوک های گچی، بتن گچی در نقاطی که میزان رطوبت نسبی هوا کم تر از 60 درصد باشد.

دیدگاهتان را بنویسید