چگونگی کار با گچ نکات و دانستنی ها

زمان ریختن خاک به داخل آب تا پایان مصرف ملات، نباید حداکثر از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه تجاوز کند. باید به مدت پنج تا شش دقیقه مواد به حالت خود رها شوند و بعد از طی شدن این زمان، از یک سمت به آرامی مواد هم زده میشوند. لت دادن گج با باز نگهداشتن انگشتان دست به حالت حرکت افقی در بین دوغاب انجام میشود. یک تیغه مناسب باید به منظور ترمز قدری حالت خمیده داشته باشد. این خاصیت به ما امکان میدهد که تیغه های ۵ سانتی متری و همچنین طاق های ضربی که باید قبل از چیدن هر ردیف آجر، ردیفی قبلی سخت شده و در جای خود ایستا باشد، را با این ملات بسازیم.

پودر سنگ ساختمانی مجموعه ما در دو گرید سوپر و معمولی عرضه می شود. با عنایت به حجم عظیم فعالیت و فروش انواع پودر های صنعتی و ساختمانی در مجموعه آروشا ، گسترش روز افزون خطوط تولید و ناوگان حمل و نقل در دستور کار مدیران ارشد مجموعه قرار گرفته است . سقف پوش های گچی ، با توجه به شکل و کاربرد ، در انواع مشبک برای تهویه ، مشبک اکوستیکی و غیر مشبک ساخته می شوند .

با توجه به تنوع شکل و جنس سنگ ها می شود حدس زد که علت ساخته شدن هر کدام، با دیگری فرق دارد و چون علت متفاوت است، درمان های متفاوتی برای هرکدام وجود دارد. در واقع درد کلیه میتواند علل دیگری مانند خونریزی کلیه، لخته شدن خون، سرطان کلیه، کیست و عفونت کلیه داشته باشد. سپس به اندازهی ۲ تا ۳ مشت گچ غربال شده را در سطح آب طوری میپاشیم که آب در دانههای گچ نشست کند.

سپس مخلوط گچ و آب با استفاده از دستگاه مخصوص و با کمک فشار هوا بر روی سطح مورد نظر پاشیده می شود. ابتدا خاک رُس الک شده و بعد از آن گچ به استانبولی اضافه میشود. در این ملات از خاک رُس سرند شده (الک شده) استفاده میشود. خودگیری این گچ به علت آب بیشتر و کم بودن گچ، بهمراتب از گچ دستی کمتر است. مقدار مناسب آب باید کنترل شود تا مخلوط خیلی پُر آب یا کم آب نباشد (نصف استانبولی).

همانطور که از نامش پیداست، این ملات از دو جزء گچ و خاک تشکیل شده است که در نسبت مناسب با یکدیگر مخلوط میشوند. ساختمان ها مناسب نیستند. کیسههای گچ و خاک را در زمان بارندگی در داخل ساختمان به دور از رطوبت انبار کنید. مقدار گچ و خاک باید به اندازهای باشد که سطح آب دیده نشود. بعد از اتمام دیوارچینی، اندود گچ و خاک روی دیوار اعمال میشود تا تمامی پستی و بلندیها پوشانده شوند و سطح برای گچ کاری و رنگ آمیزی آماده شود. برای ساخت اندود گچ و خاک باید یک استامبولی تهیه کرد و سپس نصف آن را با آب پُر کرد.

در واقع برشی در شکم زده شده و از آن طریق وارد مثانه میشوند، در نهایت سنگهای مثانه را خارج خواهد کرد. در واقع محل برداشت و معدنی که سنگ از آن استخراج میشود به دو شکل باعث تاثیر بر روی قیمت نهایی سنگ میشود. گچ کاران فرصت بیشتر برای کار روی گچ و خاک دارند و به اصطلاح زیر ماله بهتر شکل میگیرد. این گچ بعد از اندود گچ و خاک و یا کاهگل، و برای تسطیح سطوح حاصله در نماسازی داخلی و بهخصوص جهت ترمیم و تعمیر و ترکگیری به کار میرود.

این سنگ نسبتا کمیاب می باشد و در مناطق آتش فشانی بوجود می آید که بسیار سخت می باشد. محصول اختصاصی استان قم است که از کیفیت خوبی برخوردار بوده و نسبتا ارزان قیمت است. از قابلیتهای این ماشین میتوان به نصب چکش (پیکور) که بسیار پرکاربرد است و نصب مته، سنگ جت، قیچی فلزبر، چنگک، گراپ و دیگر ادوات اشاره کرد. در صورت نیاز به خشک شدن سریع ملات، باید از گچ بیشتری استفاده کرد یا آب کمتری را برای مخلوط در نظر گرفت.

تهیه این ملات ساده است، ابتدا باید استانبولی را به اندازه نصف با آب پر کنید، سپس خاک و گچ را به آن اضافه کنید. لذا اگر قیمت سنگ ساختمانی ارزان باشد بهتر است به دنبال دلیل این اختلاف قیمت باشید و در صورت نیاز به سنگی با کیفیت یا ویژگی بهتر، انتخابتان را تنها بر اساس ارزان بودن قیمت برنامهریزی نکنید. حتماً سعی کنید قبل از استفاده از گچ و خاک، آنها را با سرند چشم بلبلی الک کنید، تا ذراتشان یک اندازه باشند. اگر در فصل سرما و درجات زیر صفر اقدام به گچ کاری بنماییم و آب ملات گچ قبل از انبساط و سخت شدن گچ یخ بزند فعل و انفعالات شیمیایی برای سخت شدن در ملات متوقف می شود.

گيرایی اين گچ به کندی انجام شده و براي پوشش طاقها و قوسها و همچنين در سفيد کاری به صورت دستي به کار ميرود. صاف و یکدست بودن سطح بسیار مهم است زیرا در کیفیت گچ کاری مؤثر خواهد بود. عمل پاشیدن گچ را تا سطح آب طوری ادامه میدهیم که یک طرف آن آبدار و طرف دیگر از گچ پوشیده شود. اکنون، فضای خالی داخل شمشه (بین لقمه بالا و پایین) را با ملات گچ و خاک پُر میکنند. با استفاده از ماله بنایی، ملات را بین کرومها اعمال کنید و سپس شمشه را از دو طرف گرفته و از پایین (بین دو کروم) تا بالا بکشید تا باقی ماندههای ملات گرفته شوند.

از یک طرف آن را میبریم، بر سطح ماله میگذاریم و از پایین به بالا میکشیم. برای یکدست کردن سطح دیوار و رفع پستی و بلندیها، استفاده از ملات گچ و خاک ضروری است. ۳- یک تا دو دقیقه صبر میکنیم و مجدداً گچ را هم میزنیم. قبل از گچ گیری برای اینکه گچ در تماس مستقیم با پوست بیمار نباشد، همچنین برای ممانعت از چسبیدن گچ به موهای بیمار ابتدا روی اندام را یک جوراب نخی مخصوص بنام استاکینت stockinet میکشند.

هرچه گچ مرغوبتر بوده و زمان گیرش آن بیشتر باشد، میتوان درصد خاک را افزایش داد. فرق میان سیمان تندگیر (Quick Setting Cement) و سیمان زود سخت شونده آن است که گیرش آن نسبت به سیمان معمولی سریعتر است؛ اما میزان مقاومت کسب شده توسط آن مشابه سیمان معمولی است. در این صفحه تعداد 391 مقاله تخصصی درباره گچ یا سنگ گچ که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است.

بنابراين به منظور صيقلى کردن سطوح اندود شده، روى آن را گچ کشته مىکشند. ۱- برای تهیه گچ غربال شده، الک را به شکل عمودی اما مایل قرار میدهیم و گچ را که خشک و غربال شده است، بر پشت آن می.پاشیم. سنگهای دگرگونی – این گونه سنگها، از دسته سنگهای آذرین هستند که در اثر حرارت و فشار به شکل جدیدی دگرگونی در آنها پدید آمده، به وجود آمدهاند به همین نام نیز مشهور شدهاند.

این مسایل متخصصان را به فکر تولید سیمانی با خواص مطلوب جهت کار بنایی واداشت. پودرسنگ دارای کلیه خواص کانی های کوبیده شده است، با این تفاوت که به دلیل دارا بودن سایز بندی بسیار ریز و افزایش سطح تماس، به راحتی در کارهای متفاوت و مختلف بکار گرفته می شود. از خواص سنگ حمی که همان شنگرف کانی، و رنگ آن سرخ مایل به سیاه است، آرامشدادن به درد دمل و از بین بردن مستی است. طرفی را که از گچ پوشیده شده است، ورز میدهیم؛ به طوری که از لای انگشتان براحتی جهش داشته باشد و بلافاصله از ملات مذکور استفاده میکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید