کاربرد گچ ساختمانی و خواص و مشخصات آن

بطور کلی تا آخرین مراحل کار ونصب سنگ باز هم گچ مورد نیاز است ، حتی در نقاشی ساختمان هم از گچ استفاده می شود. این روش ممکن است دردناک باشد و به بیهوشی نیاز داشته باشد. سنگ­های صفراوی ممکن است بدون علائم باشند، اما اگر سنگ های صفراوی در مجاری صفراوی قرار گیرند و باعث انسداد شوند. اضافه کردن موادی مانند کلرید سدیم – گرد آهک شکفته- خاک رس- کلرید کلسیم- سریش و سریشم نجاری باعث افزایش زمان گیرش ملات گچی می شود. نکته: میزان افزایش کلرید سدیم به گچ باید بیش از دو درصد وزنی گرد گچ باشد در غیر این صورت گرفتن ملات گچ تسریع شده و زود گیر می شود.

سنگ های کلیه اغلب هیچ علت قطعی ندارند اما مجموعه فاکتورهایی باعث افزایش ابتلا به سنگ کلیه میشوند. سپس سنگ را بر روی کبد و یا کلیه و دو عدد از برگ ها را نیز برروی چشم سوم خویش به مدت پانزده دقیقه قرار داده و پس از آن سنگ را درون یک لیوان آب سرد بگذارید . برای پاک کردن نقاشی های نفیس روی گچ، در گذشته از آمونیاک استفاده می شد که به آن آسیب وارد می کرده است. تشخیص به موقع این سنگها احتمال آسیب دائمی به مجاری ادراری و کلیهها را کاهش میدهد.

به این ترتیب بعد از مدتی نفوذپذیری دندان در برابر مواد رنگی و جرمها بیشتر میشود و این بار زردی دندان خیلی بیشتر رخ میدهد. سنگ مرمریت آب را جذب نمی کند اما در برابر هوازدگی و باران های اسیدی مقاومت کمی دارد. اگر هم زدن را زود شروع کنید، گچ تبدیل به یک توده ی کلوخی می شود که نرم کردن آن مشکل است. این خلل و فرجها و ناهمواریها توسط پنبه کاملاً نرم و بدون داشتن هر زائدهای در پنبه کاملاً خیس و به آرامی بر سطح گچبری کشیده میشود. در هنگام خشک شدن گچ، می توان برای تسریع کار، آن را جلوی بخاری گذاشت، اما اگر خیلی زیاد داغ شود که نتوان به آن دست زد، گچ نرم شده و می ریزد.

۳-گرمای محیط: معمولاً لایه های گچی مجاور با لوله های بخاری یا شومینه پس از مدتی ترک می خورند. این نوع ترک ها معمولاً با زاویه ۴۵ درجه نسبت به افق ظاهر میشود. در این نوع سیمان، کسب مقاومت سریع با آزاد شدن گرمای هیدراتاسیون زیادی همراه است و لذا نباید از این نوع سیمان در بتن ریزیهای حجیم استفاده کرد. از آنجا که در ایران معادن سنگ زیادی وجود دارد، تولید خاک سنگ نیز رونق زیادی دارد و بهراحتی میتوان این ماده ارزشمند را از سنگ تولید کرد. مثلا پیش از ساختن طاق های ضربی تیر های فولادی باید آنها را با رنگ پوشاند یا لوله های سفید آب از گچ دور نگه داشته شوند.

یکی از ویژگیهای این مجموعه این است که پیش و پس از آن، مجموعهای با آن عظمت در تاریخ ایران ساخته نشده و هنوز هم منحصر به فرد است. گچ از مصالحی است که در صنایع ساختمان سازی از اهمیت ویژهای برخوردار است و به علت ویژگیهای آن از زمانهای قدیم در بسیاری از ساختمانهای قدیمی مصرف داشته است. در ساختمان های حجیم چون سد های وزنی بتنی به علت حجم زیاد بتن افزایش درجه حرارت ناشی از گرفتن بتن می تواند بسیار زیاد و خطرناک شود. گچ تنها ملاتی است که پس از سخت شدن، در حدود یک درصد افزایش حجم پیدا می کند.

زمان سخت شدن ملات گچی: در سطر های پیشین به تاثیر چگونگی پختن سنگ گچ هنگام سخت شدن ملات گچی، اشاره شد. ۳- اگر در فصل سرما و درجات زیر صفر اقدام به گچ کاری بنمائیم و آب ملات گچ، قبل از انبساط و سخت شدن گچ، یخ بزند، فعل و انفعالات شیمیایی برای سخت شدن در ملات متوقف میشوند. هر چه میزان آب ملات گچی بیشتر باشد، گچ دیرگیرتر شده و مقاومت ملات سخت شده ی آن نیز کاهش می یابد و برعکس. پایان سخت شدن آن نباید زودتر از ۲۰ دقیقه و دیرتر از یک ساعت باشد. و مراحل ته نشست فشردگی چسبندگی و لایه بندی و پر شدن منافذ از سیمان را طی می کند.

برای استفاده در محیطهای حاوی یون کلر و سولفات به طور همزمان و در محیطهای حاوی غلظت زیاد سولفات و همچنین برای بتنریزی در هوای سرد این نوع سیمان توصیه نمیشود. زمان گیرش ملات گچ، به نوع سنگ گچ و دمای پخت آن نیز بستگی دارد. هر چه درجه پخت سنگ گچ بالاتر باشد آب بیشتری از دست می دهد و در نتیجه گچ حاصله دیر گیر تر می شود. هر چه آب ملات گچ بیشتر باشد زمان گیرش آن افزایش یافته و مقاومت آن بسیار کم می شود. البته افزایش نمک به مقدار خیلی کم (کمتر از دو درصد وزنی گچ)، باعث زودگیر شدن ملات می شود.

گچ در تماس با فلزاتی مانند آهن، سرب، روی واکنش نشان داده و تولید سولفات می کند و در نتیجه باعث خوردگی و زنگ زدگی فلز میشود. عبور سنگ از داخل حالب می تواند باعث اسپاسم و خراشیدگی حالب شود. این سیمان از لحاظ ویژگیهای دیگر شبیه سیمان پرتلند معمولی است. فاسد شدن سیمان یا در اثر رطوبت اتفاق می افتد که به آن هیدراته شدن می گویند و یا در اثر جذب صورت می گیرد که اصطلاحا به آن کربناته شدن می گویند. زمان گیرش این نوع پودر مطلوب بوده و از پس از خشک شدن نیز از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار خواهد بود.

بعد از ریختن گچ به داخل آب، حدود دو دقیقه صبر کنید (بسته به نوع گچ متفاوت است). برای رنگ کردن مجسمه، بهتر است موقع ریختن گچ در آب، پنج درصد آهک زنده به گچ اضافه نمود و بعد از بستن گچ، مجسمه را در محلول یکی از سولفات ها فرو برد. آهار را باید درست قبل از ریختن گچ، به مدل زد. کار با این متریال کار آسانی نیست، از این رو توجه به نکاتی که در این نوشته عنوان می شوند شما را در استفاده از این مصالح ساختمانی راهنمایی می کند و نتیجه بهتری را به ارمغان می آورد.

نیاز به زیبایی ظاهری در نمای یک بنا و آسایش ساکنان آن با توجه به ویژگی عایق صوتی نما و صرفه جویی بیشتر در مصرف انرژی موجب شد تا تنوع مصالح در دستور کار ساختمان ها قرار بگیرد. آیا شما برای کوهنوردی معمولی به کلنگ درجه T نیاز دارید؟ برای پرداخت نهایی و صیقلی کردن سطوح گچی، می توانیم از گچ کشته استفاده کنیم. ملات به دست آمده گچ کشته است که به راحتی با ماله می توان آن را روی سطوح گچ کشید و سطحی صاف و یکدست داشت.

يکى از راه حلها براى پيشگيرى از ايجاد موج روى سطوح وسيع، که از گذشته به جاى مانده، قابسازى و گچبرى است. نکته: گچ ساختمانی مرغوب آن است که زمان گرفتن آن زودتر از ۸ دقیقه شروع نشود و از ۲۵ دقیقه هم دیرتر نشود. یکی از پدیده های بسیار مهم تابع زمان سازه ها، رهاسازی تنش می باشد. در برخی از کارهای گچبری مثل کاشی بصورت (لعاب پران) عمل میکردند، که این گچبری را تخمه کن میگویند یعنی برای تنوع قسمتی از گچبری را که معمولا وسط نقش بوده به اندازه یک عدس میپراندند.

دیدگاهتان را بنویسید