گچکاری ساختمان: نکات مهم در مورد گچ بری و گچکاری ساختمان

از آنجایی که انجام آزمایش های صحرایی همواره به سادگی امکان پذیر نبوده و هزینه بالایی در بر دارد، آزمایش های آزمایشگاهی هنوز نیز عمدتا به عنوان منبع اصلی شناسایی خواص سنگ مطرح می باشد. نتایج آزمایش خون ممکن است براساس سایر جنبه های سلامت شما انجام شود. درحالیکه متوسط این رشد برای سایر مشاغل ۱۰.۲ درصد میباشد. تشخیص سنگ کلیه با بررسی علائم ذکر شده توسط بیمار و با رد سایر علل احتمالی ایجاد کنندهی دردهای شکمی و درد پهلو، میسر میشود.

چندین عامل باعث ایجاد سنگ کلیه میشوند. لایه های سفیدکاری گچ در مقابل رطوبت طبله کرده و به صورت جدا از هم در دیوار ظاهر میشوند و پس از آنکه رطوبت از بین رفت و محل خشک شد گچ طبله شده به حالت اولیه باز نمیگردد. سه ایراد عمده گچ ، ترک خوردن البته در صورت اجرای ناصحیح، عدم مقاومت در برابر رطوبت و واکنشی است که در برابر فلزات نشان می دهد و باعث خوردگی می شود.

پیش از اجرای گچ کاری سقف ، باید عملیات کف سازی طبقه فوقانی تکمیل شود. همچنین در اجرای سقفهای طاق ضربی و یا تیغه چینیهای داخلی به عنوان ملات چسباننده. زمان گیرش ملات گچ، به نوع سنگ گچ و دمای پخت آن نیز بستگی دارد. نکته اینجاست که شما چه نسبتی از خاک و گچ را باید با هم مخلوط کنید و پاسخ این سوال به زودگیر بودن گچ بستگی دارد. البته افزایش نمک به مقدار خیلی کم (کمتر از دو درصد وزنی گچ)، باعث زودگیر شدن ملات می شود.

اگر مقداری زاج در آب بریزیم، گچ زودگیر تر می شود. در هنگام خشک شدن گچ، می توان برای تسریع کار، آن را جلوی بخاری گذاشت، اما اگر خیلی زیاد داغ شود که نتوان به آن دست زد، گچ نرم شده و می ریزد. برای حمل سنگ ها ، باید از دستکش مناسب استفاده شود. روی سطوح فلزی باید ضد زنگ بخورد و روی ستون ها باید توری کار گذاشته شود. در صورتی که سطح زیرین دو متریال متفاوت دارد باید برای جلوگیری از آسیب ناشی از انقباض و انبساط ناهمگون توری فلزی کار گذاشته شود. به منظور جلوگیری از شروع فرآیند هیدراتاسیون در هنگام عملیاتهای انتقال یا نگهداری، موادی با غشا دافع آب مانند اسید اولئیک یا اسید استئاریک به کلینکر اضافه میشوند.

طبیعت، خود بخش مهمی از تولید پودر سنگ را برعهده دارد؛ به این صورت که در برخورد لایههای پوسته زمین، سنگها با هم برخورد پیدا کرده و باعث ساییدگی یکدیگر میشوند و این اتفاق باعث پودر شدن سنگها میشود. تولید پودرسنگ می تواند به صورت طبیعی و بر اثر سایش های موجود در طبیعت صورت گیرد و هم در کارخانجات سنگ کوبی و با استفاده از دستگاه های خردایش گر تولید شود.

این اثر به 9 هزار سال پیش مربوط می شود. یکی از کارهایی که برای کاهش هزینه می توان انجام داد تغییر پوشش سطح دیوار می باشد. طرح هایی که برای طراحی زیر گنبدها به کار گرفته می شد و حجم و حس منحصر به فردی به فضا می داد. سنگها، کانی های زمین هستند که آفریدگار، آنها را برای استفاده انسان قرار داده است تا از فواید آنها بهرهمند شوند. بلور الماس در عمق نسبتا زیادی از زمین یعنی ۸۰ کیلومتری و یا پایین تر از آن و در میزان حرارتی به اندازه ۱۱۰۰ الی۱۳۰۰درجه سانتی گراد تحت فشار بسیار بالای سنگهای انباشته شده به وجود میآید.

سنگهای مورد استفاده برای مصارف خاص صنعتی به صورت زیر تقسیم بندی می شوند. به عبارت دیگر از گچکاری برای ایجاد یک سطح صاف و سفید روی ملات گچ و خاک استفاده می شود. زیرا نفوذ دوغاب ملات کف، زرد شدن و زنجاب سفیدکاری سقف را در پی خواهد داشت. گفته می شود که سیمان هنگامی که به 10 ± 1 میلی متر نفوذ می کند، دارای قوام طبیعی است. بیشترین میزان کهرباهایی که در قاره اروپا مشاهده می شوند مربوط به فعالیت های یخچالی بوده و به همین علت به حوزه بالتیک مانند کشور لهستان، آلمان شرقی یا دانمارک محدود می شوند.

هر چه میزان آب ملات گچی بیشتر باشد، گچ دیرگیرتر شده و مقاومت ملات سخت شده ی آن نیز کاهش می یابد و برعکس. از لحاظ تئوری هر یک کیلوگرم از آن باید با حدود دو لیتر آب مخلوط شود تا ملات یکدست و بدون نقصی حاصل گردد. گچ حل شده و در حال گیرش را به طور مداوم هم زده و به آن کم کم آب اضافه کنید و هر بار آن را هم بزنید تا جایی که آب دیگر به خورد گچ نرود. دیگر تفاوت گچ و سنگ آهک این است که گچ حلالیت خوبی در آب دارد ولی آهک تقریبا در آب حل نمی شود.

آهک به صورت خام یا پخته شده کاربرد های بسیار گسترده ای دارد. ساختار گچ به صورت کریستال های شفاف است و سنگی نرم و انعطاف پذیر می باشد به طوری که به راحتی می توانیم با ناخن آن را خراش دهیم. گچ معمولا از رسوب آب دریا تولید می شود و طی فرایند تولید ، انواع مواد ناخواسته در کریستال های آن به دام میفتند که نتیجه آن تولید رنگ های مختلف است. تفاوت آنها در شکل کریستال ها و ذرات تشکیل دهنده است.

پوشش قوسی کار شده در کانال ها اولین نمونه های گچ کاری در ایران است. گچ کاری یا سفید کاری ساختمان از مراحل مهم نازک کاری است. این سیمان مقاومت اولیه را در دوره اولیه، معمولاً یک هفته یا کمتر فراهم میکند. گچکاری در دوره ساسانیان رونق بیشتری داشته و هم در ساختمان و هم در نماسازی از آن استفاده می شده است. بسیاری از آثار به جای مانده در هر دوره تاریخی در ایران از طرح های گچکاری پر است.

بسیاری از افراد کلینر را با سیمان اشتباه می گیرند اما این دو ماده مشابه نیستند. همچنین آهک به دلیل قلیایی بودن می تواند pH خاک را تغییر دهد اما گچ خنثی است و تاثیر بر pH خاک ندارد. در تعریف سنگ آهک می توان آن را سنگی رسوبی دانست که بیش از نیمی از ساختارش از کلسیت است. اما در کل فراوانی سنگ های رسوبی که طی فرایند بیولوژیک تولید شده اند از آنهایی که با واکنش های شیمیایی ایجاد می شوند بیشتر است. رنگ گچ طبیعی ، سفید است اما با توجه به مواد ناخالص ممکن است خاکستری یا زرد هم بشود.

فرق میان سیمان تندگیر (Quick Setting Cement) و سیمان زود سخت شونده آن است که گیرش آن نسبت به سیمان معمولی سریعتر است؛ اما میزان مقاومت کسب شده توسط آن مشابه سیمان معمولی است. باز هم ، زمان درست شدن سیمان نیز می تواند شاخصی از میزان آبرسانی باشد. آهار را باید درست قبل از ریختن گچ، به مدل زد. برای گچ کاری سطوح یادشده باید قبل ازگچ کاری این سطوح را خراشید و یا اینکه توسط تورسیمی و یا رابیتس زیر سازی شود. ذخایر سنگ گچ میلیون ها سال قبل زمانی که آب شور اقیانوس ها بیشتر سطح زمین را پوشانده بودند تشکیل گردیده است .

بار شکست سقف پوش ها ی گچی باید حداقل ۱۵۰ نیوتن باشد . شاید جالب باشد که بدانید این چسب بعد از آن که بلوک ها به یکدیگر متصل گردیدند و خشک شدند، به رنگ خود پانل گچی برمیگردد. نوع دیگری از آهک به نام آهک هیدراته هم ماده اولیه و یا کمکی بسیار با اهمیتی در تولید کاغذ ، تصفیه اسید ها و تولید لاستیک و پلاستیک است. سنگ آهک همچنین از رسوب مستقیم و شیمیایی کربنات کلسیم در آب دریا هم تشکیل می گردد. همچنین به مقدار محدود در کاربرد های غیر ساختمانی نظیر گچ تخته سیاه ، مجسمه سازی و کاربرد های متفرقه هم مصرف می شود.

دیدگاهتان را بنویسید