گچکاری ساختمان: نکات مهم در مورد گچ بری و گچکاری ساختمان

مواد زائد کشاورزی به صورت ریز و درشت خرد میشوند و یا در خاکستر سوزانده میشوند و سپس با سیمان مخلوط میشوند که به سیمان کشاورزی معروف است. برای مجسمهسازی بهطور معمول از پودرهای سفید استفاده میکنند و سپس با اضافه کردن مواد رنگی به خمیر سنگ، رنگ موردنظر را بهدست میآورند اما استفاده از پودرهای رنگی تولید رنگ موردنظر را کمی مشکلتر میکند. اولا بر این اساس که از چه نوع سنگی تولید شده ، ثانیا درجه کیفیت و ثالثا منطقه تولید آن کجا باشد.

اين گچ به صورت تکه هاي متوسط و قابل حمل و به صورت کلوخه هائي از زمين جدا شده و به کوره برده ميشود و در حرارت کم بين ۱۲۰ تا ۱۴۰ درجه ميپزد. در نتیجه با وجودی که دمای محیط در اثر آتش سوزی بالا میرود، دمای ستون فولادی تا مدتی روی میماند و همین مقدار زمان برای رسیدن نیروهای آتش سوزی و اطفا حریق کافی است. این صخرهها در سال ۱۹۹۴ به عنوان یک اثر ملی اعلام شدند. شرکت گچ بدرآراء در سال 1389 فعالیت خود را در زمینه تولید گچ ساختمانی استاندارد آغاز نمود و تا کنون توانسته است سهم چشم گیری در تامین گچ سفیدکاری و زیرکار در بازارهای داخلی و صادرات داشته باشد.

حدود 60 تا 70 درصد ارتعاشات صوتی توسط گچ جذب می شود. از دوغ آب گچ برای پر کردن درزهای طاق ضربی استفاده می نمایند. گچ در برابر آب و رطوبت مقاومت کمی از خود نشان می دهد. خود رنگ سفید هم از جمله رنگهای آرامش بخش و بسیار زیبا است. گچ ماده ای بسیار سبک است و استفاده از آن بار اضافی بر ساختمان وارد نمی کند. آثار سنگی دیگری نظیر بنای ستوندار «پارتيون» در آتن، یادگاری از سدهی چهارم و پنجم قبل از میلاد هستند که از حدود ۴۶۰ قبل از میلاد به یادگار ماندهاند. اين نوع از گچ نياز به پختن در کوره و حرارتي بيشتر دارد و براي آماده سازي بايد آن را آسياب کرد.

این ترکها به دلایل مختلفی ایجاد می شوند و ظاهر ساختمان را نازیبا می کنند! برای ساختن دوغ آب گچ عینا مانند ساختن ملات گچ عمل می نمایند فقط از آب بیشتری استفاده می کنند بطوریکه ملات کامل رقیق و روان باشد . روی قیرگونی نیز از پودر سنگ استفاده می کنند تا چسبندگی و کثیفی ایجاد نکند. بدین علت دیرتر سخت شده و در نتیجه کارگران گچ کار بیشتر فرصت دارند تا آن را روی ردیف قبلی آجر پهن نموده و ردیف بعدی آجر را روی آن بچسبانند.روی هم رفته کار کردن با آن آسان است. وقتی گچ در حال سخت شدن و خشک شدن است، حجم آن بیشتر می شود.

گاهی اوقات در بعضی از ساختمانها مشاهده می کنیم که سطوح گچ کاری شده بعد از خشک شدن و سفت شدن ترک می خورند. زیاد بودن ضخامت ملات روی دیوار، یکی از دلایل ترک خوردن گچ است. یکی دیگر از امتیازات گچ آن است که در برابر آتش مقاومت میکند. هنگامی که مقدار کوچک است، عوامل مطلوب برای ترکیب پودر سنگ، بخشی از عوامل نامطلوب را خنثی می کند، بنابراین مقدار می تواند به دست آید. سنگ گچ یافت شده در طبیعت بافت نرمی دارد و با پختن و همچنین آسیاب کردن آن گچ به دست می آید.

با حرارت دادن سنگ گچ در دماهای مختلف می توان به اقسام گوناگون سنگ گچ دست یافت. بطور کلی باید توجه داشت که ابزارهای هنر مجسمهسازی باید راه دست هنرمندان خلاق مجسمهساز باشد. وقتی لایه های گچی در مجاورت با لوله های بخاری و شومینه قرار می گیرند، بر اثر گرما منبسط و منقبض می شوند و آب خود را از دست می دهند. اگر ضخامت ملاتی که روی دیوار کشیده می شود از 7 تا 8 سانتی متر بیشتر باشد، لایه های رویی گچ در اثر مجاورت با هوا خشک می شوند؛ اما لایه های درونی گچ مرطوب می مانند.

بعضی از ترکها در گچ کاری بعلل فوق نبوده و در اثر نشستهای ساختمان بوجود می آید این ترکها معمولا با زاویه 45 درجه نسبت به افق ظاهر می شود. چنانچه درجه حرارت پختن اين گچ زيادتر شود، اصطلاحا گچ ميسوزد. • گچ مقاوم در برابر حرارت: گچ مقاوم در برابر حرارت مواد ساختمانی مورد استفاده برای پوشش دیوارها و دیواره های دودکش است. به همین دلیل است که می توان با استفاده از مصالح گچی، دیوارها و نقوش زیبا را به وجود آورد و گچ را به حالتهای مختلف شکل داد. گچکاری عبارت است از پوشاندن سطح دیوارها و سقف با استفاده از ملات گچ و ملات خاک گچ به منظور ایجاد سطحی صاف جهت اجرای نقاشی و غیره.

سریش نیز گچ را کندگیرتر می کند بطوریکه اگر به ملات گچ از یک در صد تا 6 درصد وزن ان سریش اضافه کنیم آغاز گرفتن گچ از 12.5 دقیقه تا 38 دقیقه به تاخیر می افتد. گفتنی است که این محصولات در انواع مدل و طرح تولید می شوند و نیازهای کاربران را تا حد زیادی برطرف می سازد. ساخت سیمان سفید مشکلاتی را به وجود آورده و هزینه تولید افزایش می یابد. قیمت گچبسیار مناسب است و به کار بردن آن در ساختمان هزینه بردار نیست. به دلیل اجرای این گچ توسط دستگاه گچ پاش، گچ کاری با سرعت بالا انجام می شود و باعث صرفه جویی در زمان و هزینه خواهد شد.

خواص درمانی جسمی: از سنگ ماه می توان برای کمک به بهبود غده هیپوفیز و دستگاه گوارش ، درمان چاقی ، مشکلات هورمونی و مشکلات قاعدگی استفاده کرد. گفتیم که یکی از معایب گچ کاری، ترک خوردن مصالح گچی است. حالا که با مزایا و معایب گچ کاری آشنا شدید، بهتر می توانید برای استفاده یا عدم استفاده از گچ در ساختمان خود تصمیم بگیرید. معایب گچ کاری چیست؟ مزایای استفاده از گچ در ساختمان چیست؟ در سیستم های طبیعی زمین شناسی همواره ترکیبی از خزش و رهاسازی تنش به طور متداول مشاهده می شود که این امر بیان گر اهمیت بررسی این پدیده به موازات پژوهش ها در مورد خزش می باشد.

مصالح گچی را می توان به راحتی تامین کرد. در آسیاب نهایی آن را نرمتر از سیمان پرتلند معمولی میکنند. برای حفاظت فلزات باید قبل از گچ کاری آنها را با رنگ پوشاند. به همین دلیل، استفاده از گچ تمام سوراخهای دیوار را می پوشاند و از ترک خوردن لایه گچی و لانه سازی حشرات در دیوار جلوگیری می کند. سنگ مرمر را براي تزئينات و نما سازی داخل ساختمان شامل، كف، ديوار و كارهای هنری بكار می برند.

دیدگاهتان را بنویسید