گچ و فرآورده های آن

به این نوع ملات در گچکاری , گچ تیز یا گچ دستی هم می گویند. انتهای دیگر شمشه را در پایین با استفاده از شاقول یا تراز دستی تنظیم میکنند و سپس یک لقمه دیگر را پایین قرار میدهند. در امور ساختمانی از ملات گچ و خاک اغلب برای کارهای نازک کاری دیوار استفاده میشود. سنگهای کلیه (نفرولیتیازیس) در واقع رسوباتی از جنس مواد معدنی و نمکی هستند که در کلیهها تشکیل میشوند. همانطور که از نامش پیداست، این ملات از دو جزء گچ و خاک تشکیل شده است که در نسبت مناسب با یکدیگر مخلوط میشوند.

نسبت مواد استفاده از این نوع ملات ساختمانی به اندازه ۵۰ درصد خاک و ۵۰ درصد گچ است. اما بعضی دیگر این گونه نیستند بلکه سنگ معدن بعضی کانیها مانند فلزات را برای به دست آوردن مواد مورد نیاز کاملاً خرد و ذوب میکنند. در صنعت ساختمان همواره به یک ماده چسباننده آبی نیاز است، ماده ای که مقاومت بسیار بالا داشته و برای چسباندن مصالح به یکدیگر به کار رود. سنگ گچ مورد استفاده در صنعت ساختمان باید دارای حداقل ۷۰% خالص باشد. زمان گیرایی ( گیرش ) نهایی ( ثانویه ) ۱۲ دقیقه – این زمان خشک شدن برای کار در دمای معمولی محیط است .

باید به مدت پنج تا شش دقیقه مواد به حالت خود رها شوند و بعد از طی شدن این زمان، از یک سمت به آرامی مواد هم زده میشوند. استفاده از شمشه آلومینیومی پیشنهاد میشود زیرا ملات گچ و خاک به شمشه چوبی میچسبد و کار با آن را دشوار میکند. 3- کوره ى دوار (گردنده ى خفته): کار اين کوره ها پيوسته است. این ملات را برای مالیدن لایه ای از ملات روی دیوار و سقف ها و در مواردی از آن برای به هم متصل کردن قطعه های ساختمانی برای مثال چارچوب, آجر, سنگ و … استفاده می کنند.

اعماق منابع زمین گرمایی متفاوت است و معمولاً در فاصله افقی و گاهی تا 8 کیلومتر از چشمه های آب گرمی قرار دارند که در سطح زمین نمایان می شوند. ملات گچ و خاک معمولاً پس از مخلوط با آب به رنگ قهوهای در میآید. کروم بندی جهت اطمینان از شاقول بودن انجام میشود. گچ اگر در مجاورت آهن ، روی ، سرب قرار گیرد با آن ترکیب شده و تولید سولفات میکند و در نتیجه موجب ضعیف شدن آن قطعه میشود.

اندود گچ و خاک نوعی ملات زودگیر است که در فاصله سه تا چهار دقیقه بعد از تماس با آب شروع به سفت شدن میکند. اهمیت این کالا از ویژگی این محصول به عنوان یکی از تامینکنندگان نیازهای اساسی فعالیتهای سازهای ناشی میشود. همچنین به دلیل کاهش ظرفیت مثانه ناشی از بزرگ شدن رحم، میزان مصرف مایعات نیز کاهش مییابد. به منظور جلوگیری از فاسد شدن سیمان در کارگاه، نکات چندی در مورد انبار کردن و استفاده از سیمان باید مدنظر قرار گیرد که به آنها اشاره مینماییم.

تا مدتها پس از بکارگیری سیمان پرتلند معمولی در بتن، در برخی مناطق بتن کم کم سفید شده ، پودر میشد و میریخت. استان قم در کنار برخی استان های دیگر کشور مثل استان اصفهان و لرستان دارای بیشترین تعداد معادن سنگ در کشور است. دارای مقاومت اولیه نسبتاً بالایی است به این معنی که سریعتر از نوع ۱ سفت می شود و باعث می شود که برای برخی از کاربردها (مثلا در ساخت و ساز در هوای سرد) مناسب باشد. به طوری که از شواهد تاریخی مشخص میشود ، تاریخ پیدایش گچ به پیش از ساختن خشت و پختن آن به صورت آجر میرسد.

پس از حرارت دادن ، زمان نرم کردن گچ فرا میرسد که معمولاً به وسیله دستگاههای تمام اتوماتیک انجام میشود. این وسیله می تواند سنگ و سایرعلل انسداد را در مجاری صفراوی مشخص کند. استرالیا – در ۵ سال گذشته میزان استخدام این شغل ۱۴.۱ درصد رشد داشته (متوسط همه مشاغل۱۰.۲) و برای سال های آینده رشد خوبی پیش بینی می شود. این ملات را برای انددود کردن طاق های ضربی به کار مبرند.

معمولا اگر مجسمه ساز بخواهد از گچ برای این کار استفاده کند ، انتخاب او گچ میکرونیزه مش ۲۰۰ است زیرا این محصول دانه بندی بسیار ریزی نسبت به سایر گچ ها دارد . قطر بزرگترین دانه گچ مورد استفاده در کارهای ساختمانی نباید از 0.6 میلیمتر بزرگتر باشد و نود درصد آن باید ریزتر از 0.15 میلیمتر بوده و 99.5 درصد آن باید ریزتر از 0.2 میلیمتر باشد. نام این گچ برگفته از اندازه ذرات آن بوده که در دانه بندی ۱۷۵ میکرون و کمتر از آن تولید و بسته بندی می گردد .

از گچ و خاک به چند دلیل استفاده میشود، اول اینکه این ملات به خوبی میتواند شیارهایی روی دیوار که به علت عبور لولههای تأسیساتی و سیمهای برق ایجاد شدهاند را بپوشاند و از وسعت خرابی آنها بکاهد. رنگ سفید گچ که باعث رنگپذیری گچ به هر نوع رنگی میشود ضمن اینکه رنگ سفید ، رنگی آرامشبخش و زیباست . در طول زمان پخت ، سنگ گچ بخش اعظم آب تبلور خود را از دست میدهد و به گچ زنده تبدیل میشود.

بالا رفتن سطح اگزالات در ادرار خطر تشکیل این نوع سنگ را افزایش میدهد. هوند نوعی پرداخت است که سطح سنگ صیقلی شده، اما با روش خاصی که فرآوری می شود، سطح سنگ مات شده و زیبایی خاصی به آن میدهد. ملات گچ کشته در گچکاری برای پرداخت نهایی سطح های گچکاری شده و همچنین برای گچبری دیوار و سقف استفاده می شود. با این حال ، انعطاف پذیری آن به معنای سازگاری با طیف گسترده ای از برنامه های عایق است . از سویی دیگر، خاک قیمت ارزانتری از گچ دارد و استفاده از آن میتواند به معنای کاهش هزینههای ساخت و ساز باشد.

دیدگاهتان را بنویسید